Yayılıcı ve Sarkan Aubrieta Çiçeği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Yayılıcı ve Sarkan Aubrieta Çiçeği

Aubrieta çiçeği sarkan ve yayılıcı özelliğe sahip çok güzel bir dış mekan süs bitkisidir. Genelde yer örtücü bitki olarak kullanılmaktadır. Dış mekanlarda kaya bahçelerinde, sarılmasını ve yayılmasını istediğiniz yerlerde, bordürlerde rahatlıkla kullanabileceğiniz çok güzel bir bitkidir. Ayrıca diplerini kapatmak istediğiniz çalı ya da ağaçların diplerine de ekebilirsiniz. Halı gibi yayılması ve farklı renklerde çiçek açabilmesi nedeniyle bahçelerinizde harika görünümler elde etmenizi sağlayabilirsiniz. Yetiştiriciliği ve bakımı oldukça kolay olan bitki kesinlikle beklentilerinizin çok üzerinde olan bir bitkidir.

Aubrieta bitkisinin birkaç türü bulunmakta. Sarkan cinsler, büyük çiçekler açan cinsi, daha çok yayılıcı cinsler olmak üzere türleri vardır. Bunlardan ihtiyacınız olanı bularak ekebilirsiniz. Sarkan türleri saksılara ekerek iç mekan süs bitkisi olarak da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Aubrieta bitkisi daha çok açık alanları sever. Aydınlı ve yarı gölgelik yerler bitki için idealdir. Gölgelik yerlerde bitki hem sağlıklı büyümez hem de çiçeklenemez. Bu yüzden aşırı gölgelik yerlerde yetiştiriciliğini yapmayınız. Ülkemizde hemen her bölgede yetiştirilebilir özelliktedir.

Yetiştirilmesi genelde tohumları vasıtasıyla olur. En fazla 15 cm’e kadar boylanabilir. Yaz kış yeşil kalabilme özelliğine sahip bir bitkidir. Çok düşük sıcaklıklara bile dayanabilme özelliği bitkinin en güzel özelliklerinden birisidir. Bahar ayından itibaren çiçeklenmeye başlar ve hemen her dalında çiçek açar. Çok fazla çiçek açabilme özelliğine sahip olması ise çok güzel olan özelliklerinden bir tanesidir.

Bitkinin çiçekleri geçtikten sonra düzgün ve dikkatli bir şekilde budamasını yapın. Bu sayede diğer yılda daha güzel dallanacak ve çiçek açacaktır. Dikkat etmeniz gereken bir nokta; sonbaharda budama yapmamanızdır. Eğer kışın etkilenen, kuruyan ya da zarar gören yerleri varsa bunların temizliğini bahar ayına bırakın.

Toprak isteği bakımından; toprak drenajı çok iyi yapılması gerekir. Toprak geçirgenliğinin çok iyi sağlanması gerekiyor. Eğer bulunduğunuz yerin yaz ayları çok sıcak geçiyorsa bitkinizi daha çok yarı gölge olacak yerlere ekin. Çok fazla güneşten bitkiyi kesinlikle  korumanız gerekiyor. Aksi halde bitkinizin ömrü kısa olacaktır.

Aubrieta

Aubrieta Bitkisi Yetiştiriciliği


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply