Yasemin Çiçeği Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Yasemin Çiçeği Yetiştiriciliği

YASEMİN ÇİÇEĞİ :

Yasemin çiçeği Akdeniz iklimini seven hoş kokulu bir bitkidir. Narin görünümlü, beyaz renkli, oldukça dekoratif çiçekleri vardır. Özellikle kokusu çok etkileyicidir yasemin çiçeğinin. Her dem yeşil ya da yazın yeşil kalabilen, sarılıcı ve dik büyüyen türleri vardır.Yaprakları karşılıklı ve sarmal dizilişlidir. Yasemin bitkisinin çiçeklenme zamanı genelde Haziran – Eylül ayları arasıdır.

YASEMİN ÇİÇEĞİNİN BAKIMI VE İSTEKLERİ :

Yasemin çiçeği yıl boyunca aydınlık ve havadar yerlerde bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca orta derecede serin yerlerden hoşlanırlar. Özellikle yaz aylarında boğucu sıcak havalar yasemin çiçeği için uygun değildir. Kış aylarında ise ortalama 12 – 15 C derece sıcaklık isterler. Serin havalara da dayanıklılık gösterirler bir süre.

Aydınlık  ve yarı gölge yerleri severler. Gölgelik yerleri sevmezler pek. Direk olarak güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Hem yaprakları hem de çiçekleri zarar görür. Bu yüzden dolaylı yollardan güneş ışığı alan yerlerde yetiştiriciliğini yapmanız daha uygun olacaktır.

Yasemin çiçeği yaz aylarında özellikle de çok sıcak havalarda bol suya ihtiyaç duyarlar. Ayrıca çiçeklenme dönemlerinde de bolca sulamayı unutmayın. Haftada iki kere sıvı bitki gıdası ile sulamanız da çok faydalı olacaktır. Kış aylarında verilen su miktarı azaltılmalıdır. Bunun sebebi ise kışın yasemin çiçeğinizin dinlenme dönemine girmesi ve fazla suya ihtiyaç duymamasıdır. Kışın özellikle soğuk su vermemeye dikkat edin. Direk verilen musluk suyu hem soğuk hem de kireçli olacağından bitkinize zarar verecektir. Ayrıca kış aylarında çok sıcak ortamlarda kalması yaprak bitlerine maruz kalmasına neden olur. Bunun olmaması için kış aylarında da yasemin çiçeğinizi serin yerlerde bulundurun. Ancak serinden kastım çok soğuk olmamasıdır. Yaklaşık 13 C derece civarı olabilir.

Nem ihtiyacı bakımından ise orta derecede neme ihtiyaç duyarlar. Yasemin çiçeğinizin yaz aylarının çok sıcak geçen günlerinde yapraklarına su püskürtmeniz çok iyi olacaktır.

Yasemin çiçeği fazlaca toprak seçmez. Ancak drenajı iyi yapılmış, humus bakımından zengin topraklarda gelişimleri çok iyi olmaktadır. Kumlu ve kireçli topraklarda da gelişimleri iyi olur.

yasemin-çiçeği

Yasemin Çiçeği Yetiştiriciliği


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply