Taflan Bitkisi YetiştiriciliğiTaflan bitkisi her dem yeşil kalabilen, dış mekan süs bitkilerindendir. Çalı formundadır. Yaprakları için yetiştirilir. Yazın yeşil olan yapraklar kışın kahverengiye dönüşerek çok güzel görünüm oluşturur. Peyzaj da çok sık tercih edilen bitkiler arasındadır. Ilıman iklim özelliği gösteren bölgelerimizde daha rahat ve kolay yetiştirilebilmektedir. Bazı türleri sonbahar aylarında turuncu meyveler verir.

Taflan toprak isteği bakımından seçici değildir. Her tür toprakta rahatlıkla yetiştirilebilir. Kireçli topraklarda bile yetiştiriciliğini yapabilirsiniz. Ancak humus bakımından zengin topraklarda daha iyi sonuçlar alırsınız. Ayrıca toprağının geçirgen  ve nemli olması da istenen özellikler arasındadır.

Taflan bitkisi hem tohum hem de çelik ile üretilir. Tohumla üretim uzun zaman alır. Bu yüzden pek tercih edilmez. Üretiminde genelde çelik yöntemi kullanılır.

Yazın çok sıcak havalarda bolca sulayabilirsiniz. Toprağını nemli tutun. Nem isteği yüksek olan bir bitkidir. Bu yüzden arada bir yapraklarını da ıslatabilirsiniz. Sonbaharda su isteği azalacaktır. Verilen su miktarını azaltmanız gerekir.

Taflan ayrıca şifalı bitkiler arasındadır. Taflan bitkisinin faydalarını öğrenmek için bu yazımı okuyabilirsiniz.. Tıklayınız…

 

taflan-bitkisi
Taflan Bitkisi Yetiştiriciliği

“Taflan Bitkisi Yetiştiriciliği” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>