Şifalı Bitkiler arşivleri | Çiçek ve BitkiÇiçek ve Bitki

22

Temmuz
2018

Kızılcık Faydaları | Kızılcık Bitkisinin Faydaları

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: Şifalı Bitkiler  |  Yorum: Yok   |  

Mucizevi faydaları olan kızılcık bitkisi tam bir şifa deposu. C vitamini açısından oldukça zengin olan kızılcık meyvesi, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde ise tam bir şifa deposu. Kızılcık faydaları saymakla bitmez. Bu yazımızda hemen herkesin merak ettiği kızılcık faydaları konusunda detaylı bir yazı hazırladık. Kızılcık nedir? Kızılcık nasıl bir bitkidir? Kızılcık bitkisinin faydaları nedir? sorularının yanıtına dilerseniz hep birlikte bakalım:

Kızılcık Meyvesi Faydaları

Kızılcık Faydaları – Kızılcık Bitkisini Faydaları

Kızılcık Nedir?

Kızılcıkgiller ailesinden olan kızılcık bitkisi yaprağı, meyvesi ve gövdesiyle tam bir şifa saçıyor. Bazı yörelerde Kiren olarak biliniyor. Kızılcık bitkisi 1 metre kadar boylanabilen bir meyvedir. Ağaç formundadır. Sarı çiçekler açar. Ancak meyvesi olan kızılcık kırmızı renklidir.

Birçok sektörde kullanılan kızılcık; gıda sektöründe reçel olarak da tüketilmektedir. En çok marmelat olarak tüketilmektedir.

Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Kalp Rahatsızlıklarını Önlemektedir.

Kızılcık içerdiği vitamin ve mineraller gereği kalp hastalıklarını önlemede faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Kızılcık bünyesinde bulunan bileşikler damar tıkanıklarını önlemede yardımcı olmakla birlikte kalp krizini de önleme konusunda yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Kötü kolesterolü azaltma özelliği bulunan kızılcık, kalp rahatsızlıklarını da azaltma konusunda oldukça faydalıdır. Kötü kolesterolü azaltmasının yanında iyi kolesterolü de artırdığı bilinmektedir.

Kızılcık İdrar Yolları Enfeksiyonunu Önlemektedir.

Kızılcığın halk arasında en çok bilinen faydalarından birisi idrar yolları enfeksiyonuna iyi gelmesidir. İdrar yolları enfeksiyonu halk arasında fazla ciddiye alınmayan bir hastalıktır. Ancak bu rahatsızlık önlem alınmadığında ya da önemsenmediğinde prostat rahatsızlığına kadar gidebilmektedir. Yapılan birçok laboratuvar sonucunda kızılcık meyvesinin idrar yolları enfeksiyonuna karşı iyi geldiği kanıtlanmıştır. Kızılcık suyunu kaynatarak düzenli olarak tüketmek idrar yolları enfeksiyonuna karşı oldukça faydalıdır.

Kızılcık Diş Çürümelerine Karışı Etkilidir.

Kızılcık faydaları arasında fazla bilinmeyen bir özelliğidir. Kızılcık meyvesinin suyu diş çürümelerini önleyici özelliktedir. Kızılcığın yapısında bulunan bileşenler dişlere yapışan zararlı bakterilerle mücadelede oldukça etkilidir. Bu bileşenler dişlerde meydana gelen plakları engellediği gibi yiyeceklerin zararlı asitlerini de azaltıcı özelliktedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kızılcık meyvesinin tamamen doğal olmasıdır. Yani marketlerde satılan kızılcık meyvelerine güvenmemek gerekir. Tamamen doğal kızılcık meyvesi bulmanız gerek.

Kızılcık Meyvesi Kanseri Önlemede Yardımcıdır. 

Yapılan laboratuvar araştırmaları sonucunda kızılcık meyvesinin tümör gelişimini azalttığı ortaya çıkmıştır. Meme, yumurtalık, kolon, prostat, karaciğer gibi kanser türlerine karşı pozitif etki ettiği saptanmıştır. İçerdiği bileşenler kanserin gelişmesini ve büyümesini önlediği yönündedir. Ayrıca içerdiği asitleri sayesinde şişlikleri önleme ve tümörü küçültme özellikleri de vardır.

Böbrek Taşlarını Önlemede Etkilidir.

Kızılcıkta bulunan benzoik asit bakterilerin çoğalmasını engelliyor ve vücuttan atılmasını sağlıyor. Hazırlayacağınız kızılcık suyu veya şerbeti idrardaki asit miktarını artırır. Bu sayede börek taşlarının önlenmesinde faydalı olur. Ayrıca idrardaki ağır kokuların giderilmesini de sağlar.

Kızılcık Ne Zaman Alınmalı? Nasıl Saklanmalı?

Kızılcık meyvesinin hasat zamanı genelde Eylül – Ekim ayları gibi yapılmaktadır. Bundan dolayı kızılcık meyvesini sonbahar aylarında almanızı tavsiye ederiz. Buzdolabında rahatlıkla saklayabilirsiniz. Ancak bu sürenin en fazla iki ay olması gerekmektedir. Daha uzun süreli buzdolabında saklanmamalıdır.

Taze olduğunu anlamak için rengine bakmalısınız. Koyu kırmızı renkte ise tazedir. Ayrıca sert olup olmadığını kontrol edin. Zira sert olduğu taze olduğunun bir diğer kanıtıdır. Buruşuk, yumuşak yapıdaysa almayın.

Kimler Kızılcık Tüketirken Dikkat Etmesi Gerekir?

  • Kan pıhtılaşmasına karşı ilaç kullanan hastaların kesinlikle kızılcık tüketmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Kızılcık tüketenler eğer warfarin ilacı kullanıyorlarsa kesinlikle dikkat etmeleri gerekiyor. İkisinin bir tüketilmesi ciddi sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumda kesinlikle doktora başvurulması gerekmektedir.
  • Böbrek taşı bulunan hastaların kızılcık meyvesini tüketmeden önce doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Bu hastaların doktor önerisinde kızılcık tüketmeleri daha sağlıklı olacaktır. Vücudun vereceği reaksiyonlar kişiden kişiye değişeceği için kontrol altında tüketilmesi çok daha sağlıklı olacaktır.
  • Kan sulandırıcı hastaların kızılcık tüketiminden kesinlikle uzak durması gerekiyor. Yine bu kişiler doktor kontrolü ve önerisine uymaları gerekmektedir.

 

20

Mayıs
2018

İftar Sonrası Şişkinliği Azaltacak Bitkisel Çaylar

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: Şifalı Bitkiler  |  Yorum: Yok   |  

Mübarek Ramazan Ayı’nın yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle oruç süresi de uzamakta. Buna bağlı olarak da aç kalınan saat sayısı artmakta. İftarda sabırsızlık yapıp yemeği hızlıca ve fazla yemek şişkinliğe neden olmakta. Bunun devamında da hazımsızlık baş göstermekte. Ramazan ayında hemen her akşam aynı şikayetler olabiliyor.Bu yazımızda sizler için İftar Sonrası Şişkinliği Azaltacak Bitkisel Çaylar  listesinin hangileri olduğuna değindik. Bitkisel çaylar hem sağlık açısından önemli hem de ramazanda iftar şişkinliğini ve hazımsızlığını azaltacak özelliğe sahip.

ŞİŞKİNLİĞE VE HAZIMSIZLIĞA İYİ GELEN BİTKİSEL ÇAYLAR:

1-PAPATYA ÇAYI

Bitkisel Çaylar

Papatya Çayı – Şişkinliği Önleyen Bitkitsel Çaylar

Papatya çayının yumuşatıcı özelliği vardır. İftardan sonra içilecek bir fincan papatya çayı mide kaslarınızı gevşeterek şişkinlik şikayetinizi azaltacaktır.

Ayrıca uykusuzluk problemi yaşıyorsanız papatya çayı bu sorununuza da iyi gelecektir. İftardan sonra bir fincan papatya çayı hazımsızlık ve şişkinlik problemine iyi gelecektir.

2-REZENE ÇAYI

İftarda İçilecek Çayla

Hazımsızlığa İyi Gelen Çaylar – Rezene Çayı

Bir bardak sıcak suyun içerisine atılan rezene iyice demlenene kadar beklenir. Rezene çayının şişkinliği giderici özelliği vardır. Ayrıca rezene çayının sindirim sistemini hızlandırıcı özelliği de vardır.

İftardan sonra bir fincan rezene çayı içmek hem hazımsızlığa hem de şişkinliğe iyi gelecektir.

Şişkinliğe İyi Gelen Çaylar

Zencefil Çayı (İftardan Sonra İçilmesi Gereken Çaylar)

Zencefil çayı şişkinliğe iyi gelen, rahatlatıcı özelliği olan bir çay. Ancak diğer bitkisel çaylara nazaran daha az tüketilmesi gerekiyor. Zencefil çayını fazla tüketmemeye özen gösterin aksi halde hazımsızlık problemini artırabiliyor.

İftardan sonra şişkinlik probleminiz varsa bir ya da yarım fincan içmenizi öneririz.

Şişkinliğe İyi Gelen Karışımlar

Karbonat ve Limon Suyu Karışımı

Her ne kadar bitkisel bir çay olmasa da şişkinliğe ve hazımsızlığa iyi gelecek bir karışım önerisi.

Yarım bardak suyun içerisine 2 kaşık limon suyu ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek iyice karıştırın ve için. İftardan sonra oluşan şişkinliğe iyi gelecek bir karışım olacak. Karbonat ve limon suyu karışımı şişkinliğe iyi geliyor. İftardan sonra sıkıntı yaşayanlar için iyi bir öneri.

Bunları Da Deneyebilirsiniz :

Ayrıca iftardan sonra ufak egzersizler yapmak, dışarı çıkıp biraz yürümek şişkinlik ve hazımsızlığa iyi gelen başka bir seçenek. İftar sofrasında yoğurt yemek de hazımsızlık şikayeti olanların derdine çare olacaktır.

Ayrıca bir adet nane şekeri hem mide bulantısını önler hem de şişkinliğe iyi gelir.

İftardan bir süre sonra içilecek olan bir fincan türk kahvesi de şişkinlik için birebirdir.

4

Şubat
2018

Altın Çilek Bitkisi Zararlı Mı

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: Şifalı Bitkiler  |  Yorum: Yok   |  

Altın çilek bitkisi bilindiği üzere son yıllarda zayıflama kapsülleri olarak karışımıza çıkmıştı ve oldukça da popülerdi. Çok iyi bir Antioksidan olmasından dolayı çok fazla tercih ediliyordu. Hemen her yerde zayıflama konusunun geçtiği her konuda altın çilek bitkisinin ismini duyuyorduk. Ancak son yıllarda zayıflama kapsüllerinden dolayı kişilerin hayatını kaybetmesiyle beraber altın çilek bitkisine karşı bir ön yargı oluştu ve satışı bir anda kesildi diyebiliriz. Altın çilek bitkisinin zararlı olduğu yaygınlaşmaya başladı. Ancak bu durum tam olarak böyle değil. Açıklayalım.

altin-cilek

Altın Çilek Zararlı Mı

Aslında zararlı olan altın çilek bitkisi değil. Altın çilek bitkisinden üretilen kapsüllerin yasa dışı yollarla ve kaçak olarak üretilmesinde sorun var. Yani kaçak olarak üretilen altın çilek kapsülleri gerçekten de zararlı oluyor ve sonucu ölümle sonuçlanabiliyor. Altın çilek bitkisinin bitki olarak herhangi bir zararı yok ve öldürücü bir etkisi yok.

Sorun şu ki; altın çilek bitkisini işlerken ve kuruturken yani sanayide zayıflama kapsülüne dönüştürülürken kaçak yapılması, işin ehli tarafından yapılmaması gibi nedenlerden dolayı öldürücü olmakta.

Altın çilek bitkisinin taze olarak tüketilmesi oldukça faydalı. Hem çok etkili bir antioksidan olması hem de zayıflatıcı etkisi olmasından dolayı tercih edilebilir. Aşırıya kaçılmadan bir meyve olarak tüketilmesi çok faydalı. Artvin ilinin Şavşat yaylalarında doğal olarak yetişen bu meyve köy halkı tarafından fazla bilinmemekle beraber meyve olarak tüketilmektedir. Yaz aylarında yaylaya çıkan köylüler tarafından meyve olarak toplanıp çerez niyetine yenen bir meyve. Onlar her ne kadar önemli bir bitki olduğunu bilmese de altın çilek bitkisi sağlığa oldukça faydalı bir meyve olarak bilinmektedir.Tm Haklar Sakldr - Çiçek ve Bitki
Yazlar kaynak belirtilmeden kullanlamaz.

Hobiler Hobiler
?>