Şebboy Çiçeği Bakımı ve Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Şebboy Çiçeği Bakımı ve Yetiştiriciliği

Şebboy çiçeği, hoş kokulu, kesme çiçekçilikte de büyük bir paya sahip, dekoratif çiçekleri olan hoş bir bitkidir. Dekoratif hem iç hem de dış mekan süs bitkisi olarak yetiştiriciliği yapılır. Şebboy parfüm sanayisinde çok sık kullanılan bir bitkidir. Bunun sebebi ise bünyesinde bulunan uçucu yağdır. Bu yağ bitkinin çiçeklerinin çok güzel kokmasını sağlar. Bu yağ sanayide koku verici olarak kullanılır. Özellikle de temizlik sektöründe çok karşımıza çıkmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere Şebboy çok değerli ve çok güzel kokuya sahip narin bir bitkidir.

Gelelim Şebboyun bakımı ve yetiştiriciliğine. Şebboy üretimi genelde tohumlarla olmaktadır. İlkbaharda yastıklara ekilen şebboy tohumları yazın şaşırtılarak istenilen yere alınabilir. Eğer soğuk şartlar hakimse o zaman camekan gibi bir yere yani daha sıcak ve korunaklı bir yere alınması gerekecek.

sebboy-bakimi

Şebboy Çiçeği Bakımı ve Yetiştiriciliği

Şebboy ilk dikildiği zamanda su ihtiyacı çok önemlidir. Sulama konusuna bu dönemde dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer bu dönemde fazla sulama yaparsanız, fidelerde çökmelere ve çürümelere neden olabilirsiniz. Ayrıca fazla sulama fazla nemlenmeyi de beraberinde getirecek ve fidelerde çeşitli mantar hastalıklarına neden olacaktır.

Şebboy fidelerinin bulunduğu yer havalandırılmalıdır. Aksi halde yukarıda bahsettiğim gibi mantar hastalıklarına da maruz kalınabilir. Miktarınca ve düzenli olarak sulayın. Her gün bulunduğu yeri havalandırmak çok faydalı olacaktır.

Şebboy yarı gölge yerleri sever. Aydınlık yerlerde de gelişimleri iyi olmaktadır. Ancak çok fazla gölgelik yerlerde iyi gelişim göstermeyecektir. Bu yüzden bu hususa da dikkat edilmelidir.

Toprak isteği bakımından geçirgen, zengin karışımlı, humus bakımından zengin, nemli karakterli toprakları sever. Özellikle geçirgen olması çok önemlidir. Sulama yapıldıktan sonra suyun köklerde fazla kalmayarak aşağı inmesi sağlanmalıdır.

Hem iç hem de dış mekanlarda yetiştirebileceğiniz hoş bir bitkidir. Çok güzel kokar. Tavsiye ederim…

İyi yetiştiricilikler dilerim…


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply