Buradasınız : Ana Sayfa // Bitki Bakım // Sardunya Çiçeği Bakımı

Sardunya Çiçeği Bakımı


Facebook'ta paylas
b4ab2b49 46df 4538 a964 1a6b8d50e83b1 Sardunya Çiçeği Bakımı

Sardunya Bakımı

Sardunya çiçeği doğrudan güneş ışığından zarar görebilen bir bitkidir. Bu yüzden direk güneş ışığı değil de tül perdenin arkasında ya da dolaylı yollardan güneş ışığı alan yerlerde yetiştirilmesi gerekir.

Hava akımlarından kolay etkilenir. Bitki cereyanda kalacak ortamlarda bulundurulmamalıdır. Ayrıca bitkinin bulundurulduğu yer sık sık havalandırılmalıdır. Sardunyanın gelişimi için bulundurulduğu yerin sık sık havalandırılması çok iyi olacaktır.

Soğuklardan çabuk zarar görebilir. Bu yüzden kış aylarında bitkinizi soğuktan korumanız gerekecek. Kışın en düşük 12-13 c derece sıcaklıklarda tutmanız gerekecek. Daha açık bir ifadeyle oda sıcaklığı bitki için ideal sıcaklıktır. Daha düşük sıcaklıklarda bitkinin yaprakları sararmaya başlayacaktır.

Yaz aylarında sardunyalarınızı bol bol sulamalısınız. Yazın su ihtiyacını tamamen karşılamanız gerekmekte. Toprak yüzeyinin sürekli nemli tutulması gerek. Sulama yaptıktan sonra saksı tabağında su birikmiş ise bu suyu hemen boşaltın. Suyu sardunyanın tekrar emmesine izin vermeyin.

Kış aylarında sulama yaparken soğuk su vermeyin. Ayrıca direk musluk suyu da kullanmamak gerekiyor. Sardunyalarınız için kışın ılık, oda sıcaklığında, mümkünse dinlendirilmiş su vermeye özen gösterin.

Sardunyalar sık sık saksı değiştirmekten hoşlanmazlar. Bu yüzden saksı değişimini daha uzun aralıklarla yapın. Örneğin 2 ya da 3 yılda bir yapabilirsiniz. Eğer gelişimi iyi gidiyorsa saksı değişimini çok sık yapmayın. Ancak gelişimi kötü gidiyor ve bunun sebebinin toprak olduğunu düşünüyorsanız hem toprak hem de saksı değişimi yapabilirsiniz.

 Yorum Yapın

 
Copyright © 2009 Çiçek & Bitki Hobiler Hobiler . Tüm hakları saklıdır.
Dizayn eden Theme Junkie . Türkçe Çeviri ilyas.info.