Salkım Söğüt Ağacı Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Salkım Söğüt Ağacı Yetiştiriciliği

Salkım söğüt özellikle büyük bahçeler için tercih edilen ihtişamlı bir söğüt türüdür. Bakımı ve yetiştiriciliği oldukça kolay olan bir ağaçtır. Salkım dallarının görünümünden dolayı salkım söğüt adını almıştır. Dalları aşağı doğru sarkarak çok güzel görünüm oluşturur. Zeytin yeşili yaprakları vardır. 15 cm kadar uzar bu yapraklar. Sonbaharda ise tamamen sarıya dönerek harika bir görüntü oluştururlar. Dallarını ve yapraklarının çok ince olmasından dolayı aşağı sarkmıştır.

Bakımı ve yetiştiriciliği kolay bir bitkidir. Su kenarlarında ve çimenliklerde kullanılır genelde. Suyu çok seven bir bitkidir. Bu yüzden sulak yerlerde yetiştiriciliğinin yapılması daha iyi olacaktır. Ya da sulamasını bolca yaparsanız istediğiniz bir yerde de yetiştiriciliğini yapabilirsiniz. Bol güneş ve aydınlık yerleri seven bir bitkidir. Boyları çok uzayabilir. Fidan dikiminden sonra düzenli olarak her yıl uç kısımları dikkatli bir şekilde budanırsa büyüdüğü zaman çok güzel görünüm elde edebilirsiniz.

Toprak isteği bakımından diğer bitkilere göre ters bir bitkidir. Killi ve kayalı toprakları sever. Toprağının geçirgen olmaması gerekir. Dediğim gibi diğer bitkilere oranla biraz istekleri ters olan bir bitkidir.

Bitkinin üretimi oldukça basittir. Kök sürgünü ya da çelik yöntemiyle kolaylıkla çoğaltılabilir. Hatta bahar ayında kırılan bir dalı ya da budadığınız bir dalını alarak direk toprağa dikip bolca sularsanız köklendiğini göreceksiniz. Bolca sulayın. Bitkinin dikiminden sonra güzel boylanabilmesi için ilk zamanlar destek çubuğu ile dik durmasını sağlayın. Böylece daha küçükken dallarının kırılmasını önleyebilirsiniz ve daha da büyümesine yardımcı olabilirsiniz. Çok hızlı büyür ve çabuk gelişir. Donlara ve soğuklara karşı dayanıklı bir bitki olmasından dolayı sık kullanılan bir bitkidir.

salkim-sogüt-agaci

Salkım Söğüt Ağacı


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply