Saksıda Çilek Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Saksıda Çilek Yetiştiriciliği

cilek

Saksıda Çilek Yetiştiriciliği

Çilek son zamanlarda bahçelerimizden evimize gelen, saksıda yetiştiriciliği en çok yapılan meyvelerden bir tanesi. Hem görünüm olarak hem de meyvelerinden yararlanma amaçlı saksıda yetiştiriciliği gittikçe yaygınlaşıyor. Bu artıştaki en büyük etkenlerden bir tanesi saksıda kolay yetiştirilmesi ve yetiştirme işleminin çok zevkli olması. Ayrıca uygun koşullarda her dem yeşil kalabilmesi de cazip hale getiriyor. Çok soğuklara maruz kalsa bile toprak altında kalan kısım baharda tekrar yeşerip büyüyebiliyor.

Öncelikle saksıda yetiştireceğiniz çileğin toprağı için genel kullanıma hazır torflar kullanılabilir. Organik maddece zengin topraklar çilek yetiştiriciliği için ideal topraklardır. Torfun içine bir miktar organik gübre karıştırmanız iyi olacaktır. Çilek bitkisini her yıl ya da her 2 yılda bir yeni çıkan sürgünleri ile yenilemek gerekir. Daha iyi meyveler vermesi ve daha kalıcı olması için yeni bitkiler daha iyi olacaktır.

Çilek bol güneş alan havadar yerleri sever. Evinizde böyle ortamlarda çilek yetiştirmek çok daha iyi olacaktır. Yarı gölge yerlerde de yetişebilir. Ancak gölge yerlerde verim alamazsınız. Bitkinin ne yaprakları ne de meyveleri istediğiniz gibi yetişecektir. Gölge yerlerde bitki hem gelişemez hem de meyveler çok geç olgunlaşır. Ayrıca gölge yerlerde çiçeklenme de çok az olur. Buna bağlı olarak meyve de çok az olacaktır. Bu yüzden gölge yerlerde yetiştirmemeye dikkat edin. Evinizde güneş alan bir pencerenin önüne koyun. Ancak çok aşırı yakıcı güneşten de korumanız gerekecek.

cilek

Saksıda Çilek Yetiştiriciliği

Çilek çiçeklenme döneminde normal sulanmalı, toprak yüzeyinin nemli kalması yeterli olacaktır. Ancak meyve verme dönemlerinde daha fazla suya gereksinim duyar. Bu dönemde bol bol sulanması gerekir. Oluşan meyvelerin suya gereksinimi yüksek olacaktır. Sulamayı sabah ya da akşama doğru yapanız daha iyi olacaktır. Öğle vakti günün en sıcak zamanı olmasından dolayı bu zaman aralığında sulama yapılması pek de iyi olmayacaktır. Çok zararı yoktur ancak yetiştiricilik ve daha iyi verim alabilmek için sabah sulama yapmak daha iyi sonuçlar verir. Güzel, lezzetli ve hoş görünümlü meyveler vermesi için günde en az 5-6 saat güneş alması gerekir.

Çilek evlerinizde saksılarda çok rahatlıkla yetiştireceğiniz, belki de yetiştirdiğiniz bitkiler içinde en çok zevk alacağınız bir bitkidir. Yetiştirmesi ve bakımı oldukça kolaydır.

Umarım faydalı olmuştur. Sizlerde yorum kısmını kullanarak görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply