Paşa Çadırı Çiçeği Bakımı ve Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Paşa Çadırı Çiçeği Bakımı ve Yetiştiriciliği

Paşa Çadırı çiçek yetiştiricilerinin ve iç mekan bitki sevenlerin en çok tercih ettiği bitkilerden birisidir. Dekoratif yaprakları için tercih edilen çok güzel bir bitkidir. Oval şekildeki yaprakları ana damarlar süsler. Boyca fazla uzamayan bitki, yapraklarının gelişmesiyle çok güzel görüntü oluşturur.

Paşa Çadırı Bitkisinin Bakımı ve İstekleri

Soğuklara kısmen dayanıklı olan bitki, aşırı soğuklarda yapraklarını kaybeder. Yapraklarının güzel gelişmesi için bir miktar havanın nemli olması gerekmektedir. Bu yüzden kuru iklime sahip bölgelerde yapraklarının nem ihtiyacını karşılamak için yapraklara gündüz sıcak havalarda su püskürtülmesi gerekiyor. Eğer havası nemli bölgelerde yaşıyorsanız böyle bir uygulama yapmaya gerek yok. Zaten havanın nemi yeterli olacaktır.

Işık isteği bakımından Yarı aydınlık yerleri tercih etmelisiniz. Ayrıca devamlı güneş alan yerler değil de daha çok sabah güneş alan yerleri ve öğleden sonra ise yarı aydınlık yerler olması çok daha iyi olacaktır. Aşırı güneşe maruz kalması yapraklarda lekelere neden olmaktadır. Bu yüzden direk gelen güneş ışığından bitki korunmalıdır. Direk gelen güneş ışığı yerine filtre edilmiş güneş ışığı sağlanmalıdır.

Toprak isteği bakımından; zengin, humuslu ve nemli karakterli topraklar gerekmektedir. Ayrıca toprak geçirgenliğinin de iyi sağlanmış olması gerekmektedir. Toprak karışımına doğal gübre ilavesi yapabilirsiniz.

Sulama yaparken de; bitkinin gelişim dönemlerine göre sulama yapmak çok yerinde olacaktır. Örneğin yeni gelişim dönemlerinde bitkinin sulaması biraz daha fazla yapılmalı, gelişimin yavaşladığı ve durduğu dönemlerde ise sulama miktarı azaltılmalıdır. Ayrıca bahar ayından sonbaharın başlangıcına kadar sulama konusuna çok dikkat edilmeli, düzenli ve yeteri miktarda sulama yapılmalı, sonbaharın başlangıcından itibaren sulama kademeli olarak azaltılmalı, kışın ise sadece toprak kuruduğu zamanlarda sulama yapılmalıdır.

Sonbaharda ve kış aylarında bitkinin ışık ihtiyacı daha fazla sağlanmalıdır. Çünkü bu dönemlerde ışık azalacağı için ne kadar çok ışık sağlanırsa bitki o kadar sağlıklı gelişim gösterecektir.

pasa-cadiri

Paşa Çadırı Bitkisi


You can leave a response, or trackback from your own site.

2 Responses to “Paşa Çadırı Çiçeği Bakımı ve Yetiştiriciliği”

  1. Fatma dedi ki:

    Bende bu paşa begonyasından istiyorum nerden bulabilirim acaba?

  2. Almila üner dedi ki:

    benim paşa çadırım kötü oldu bana yardımcı olur musunuz?

Leave a Reply