Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği

Nergis uzun yıllar boyunca yetiştiriciliği yapılan önemli bir çiçek türüdür. Nergis çiçeği bakımlı, alımlı çiçekleriyle ve hoş görünümüyle dikkat çeken bir bitki. Doğada kendiliğinden yetişen türleri de bulunmakla beraber çok türü vardır.

Nergis soğanlı bitkilerdendir. Bu yüzden nergis soğanını topraktan çıkarmayıp bıraktığınızda her yıl yerinden kendiliğinden büyüyecektir. Bakımı ve yetiştiriciliği kolay olan bitkilerdendir. Kesme çiçekçilikte büyük öneme sahip olan nergisin 1000 e yakın türü bulunmaktadır. Hem iç mekan hem de dış mekan süs bitkisi olarak yetiştirilebilir.

Nergislerin üretimi soğanları ile olmaktadır. Üretimi oldukça kolaydır. Soğanlar her sene toprak altında yavru verirler. Yaz aylarının sonunda bitkinin kurumasının ardından soğanlar çıkarılır ve bu yavru soğanlar ana soğandan ayrılır. Bu şekilde ayırma yöntemi uygulanarak soğan çoğaltımı yapılabilir. Tohumla da üretimi mevcuttur ancak bu yöntem daha çok ıslah çalışmalarında kullanılmaktadır. Ayrıca tohumla üretim çok zaman almaktadır. Bu yüzden pek tercih edilmeyen yöntemlerdendir.

nergis-yetistiricilig

Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği

Nergis toprak isteği bakımından geçirgen, biraz kireçli, gevşek yapılı toprakları sever. Aksine killi, ağır, çok su tutan toprakları hiç sevmez ve bu tür topraklarda gelişimleri hiç iyi olmamaktadır.

Nergis diğer soğanlı bitkilere nazaran kuraklığa biraz daha dayanıklıdır. Ancak yine de düzenli olarak sulanması gerekmektedir. Özellikle de yaz aylarında bitkinizi bir düzende sulayın. Çok aşırı su vermekten de kaçının.

Nergisleri lodos rüzgarını alacak yerlerde bulundurmanız bitkinin gelişimini iyi yönde oldukça etkileyecektir. Lodos rüzgarını alması bitkinin daha güzel ve daha hızlı yetişmesini sağlayacaktır.

Nergis bahçeleriniz için ideal bitkiler arasındadır. Bakımın kolay olması, üretimi, yetiştiriciliğinin kolay olması ve soğanlı bir bitki olması dolayısıyla sık tercih edilen, önerebileceğim bir bitkidir.

İyi yetiştiricilikler dilerim….


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply