Mürver (Sambucus) Bitkisi Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Mürver (Sambucus) Bitkisi Yetiştiriciliği

Mürver bitkisinin 40 kadar türü bulunmaktadır. Ülkemizde pek bilinmeyen değişik bir bitkidir. Yaz aylarında yeşil, çalı formunda bazı türleri ise ağaçcık şeklinde olan bitkidir. Bitkinin dalları kalın ve etli, yaprakları karşılıklı dizilişli şekildedir. Dallarının ucunda beyaz renkli küçük gruplar halinde çiçekleri vardır. Ayrıca üzüme benzeyen küçük meyvecikler de oluşturur. ,

Toprak isteği bakımından besin ve humus bakımından zengin, geçirgen, ağır karakterli toprakları sever. Toprağının nemli karakterde olması gerekmektedir. Bitkinin gelişimi için toprak nemi çok önemlidir.

Mürver bitkisinin en güzel ve değişik özelliklerinden birisi hava kirliliğini önlemesidir. Bu yüzden hava kirliliğinin çok olduğu sanayi bölgelerinde özellikle bolca yetiştirilir. Kuraklığa dayanıklı bir bitkidir.

bambucus

Mürver Bitkisi Yetiştiriciliği

Daha çok aydınlık ya da yarı gölge yerlerden hoşlanırlar. Güneşli yerleri daha çok severler. Gölge yerlerde bitkinin gelişimi çok yavaş olur. En iyi gelişimi aydınlık ve bol güneş alan yerlerde gösterirler.

Mürver bitkisini bahçelerinizde çitlerinizin diplerinde ya da bahçenizde bitki kümeleri varsa onların arasına adapte edebilirsiniz. Hem bulunduğunuz yerdeki hava kirliliğini kısmen de olsa temizlemeye yardım edecektir hem de dekoratif görünümüyle bahçenizde hoş ortamlar oluşturacaktır.

Üretimi hem tohum hem de çelikle yapılır. Tohumla üretimi çok nadir yapılmaktadır. Hem uzun zaman alır hem de sağlıklı gelişim gözlenmez. Bu yüzden daha çok çelikle üretim kullanılır. Alınan çelikler ilkbaharda yetiştirileceği yerlere dikilirler. Bu yöntem hem zahmetsiz hem de kolaydır. Ayrıca hemen sonuç verir.

 


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply