Mum Çiçeği Yetiştiriciliği ve Bakımı | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Mum Çiçeği Yetiştiriciliği ve Bakımı

Mum Çiçeği uzun yıllar yaşabilmesi, ev ortamına kolayca uyum sağlayabilmesi, dış mekanlarda da kolaylıkla yetiştirilebilmesi, harika çiçekleriyle belkide en çok yetiştirilmek istenen bitkilerden bir tanesidir. Genelde evde yetiştirmeyi isteriz.Bakımı ve yetiştirilmesi kolaydır. Kışları ılıman geçen yerlerde bahçede ağaçlarda ya da duvar sarmaşığı olarak da yetiştirebilirsiniz.

Yaprakları etli, parlak, oval şekildedir. Güzelim çiçekleri ise küçük, yıldız şekline benzeyen, parlak beyaz ya da soluk kırmızı renkte, yan taçlı oldukça şirin mi şirin ve bir o kadar da dekoratiftir. Çok sevimli ve narin bir bitkidir mum çiçeği.

mum-cicegi

Mum Çiçeği

 Mum Çiçeğinin Bakımı :

Mum Çiçeğinin Işık İsteği : Evde yetiştiriyorsanız mum çiçeğinin iyi güneş alan bir yerde bulunması gerekmektedir. Ancak kesinlikle dikkat edin direk güneş ışığına maruz kalmamalı bitkiniz. Güneş ışığını filtrelenmiş bir şekilde almalı. Yani bir tül perdenin arkasında olmalı. Bu husus çok önemli. Günlük en az 4 – 5 saat filtrelenmiş güneş ışığı almalı bir kere bitkiniz. Yoksa gelişimi çok yavaş olur. Bitkiniz hatta çiçek bile açmayabilir. Sağlıksız büyür. Bulunduğu ortam aydınlık olsun.

Mum Çiçeğinin Su İsteği : Yazın bitkinizin su isteğini tamamen gidermeniz gerekmekte. Toprak yüzeyinin hafifçe kuruması halinde sulamasını yapın. Ancak çok kurumasını beklemeyin. Buradaki ölçü hafifçe kurumasıdır. Sulama yaptığınız suyun ılık ve klorsuz olması gerekmektedir. Mümkünse bir ya da iki gün dinlendirilmiş oda sıcaklığında su verin. Bitkinizin gelişimi açısından çok önemlidir. Bazı yetiştiriciler bu hususları hafife alarak uygulamazlar. Ancak çok faydalı uygulamalardır. Sulama yaptıktan sonra saksı tabağında biriken suyu hemen boşaltmanız gerekiyor. Biriken bu suyu toprak tekrar emmemeli. Bu da çok önemli.

Eğer bitkiniz yeni yapraklar çıkarıyor ya da çiçek açmaya başlamışsa bu dönemde az da olsa suyunu azaltın. Ölçütü ise toprağın üst kısımlarının nemini iyice kaybettiği zaman olabilir. Bu dönemde su isteği biraz daha azalacaktır. Ancak biraz kelimesine dikkat edelim. Burada dengeyi kuramaz ve bitkinizi çok susuz bırakırsanız o zaman kötü sonuçlar çıkabilir.

Kışın bitkinizin sulamasını oda sıcaklığında su ile yapın. Soğuk su bitkinizin ölmesine neden olabilir. Onun da bir canlı olduğunu unutmayın. Kışın toprak yüzeyinin kurumasını bekleyin ve öyle sulayın. Eğer bu dönemde su miktarını ayarlayamazsanız yani farkında olmadan fazla sulama yaparsanız; bitkinin uç sürgünlerinde kurumalar, yaprak dökülmeleri ve bitkinin kökünün çürümesine neden olabilirsiniz. Bu hastalıklardan da geri dönüş biraz zor oluyor malesef.

Aşırı sıcak havalarda bitkinizin nem ihtiyacını karşılamak için yapraklarına su püskürtebilirsiniz. Çiçekleri varsa çiçeklerine bu suyun gelmemesine dikkat edebilirsiniz.

Mum Çiçeğinin Toprak İsteği : Suyu iyi süzdüren, süzek, geçirgen, drenajı iyi yapılmış ve çabuk kuruyan, nem tutmayan toprak mum çiçeğinin istediği topraktır. Yine toprakta ölçütünüz kaktüs ve çöl bitkileri için kullanılan topraklar olabilir. Kumlu ya da gevşek bahçe toprağı, torf ve kestane toprağı karışımı ideal karışım olabilir. Eğer bahçeniz varsa; bol solucanlı güzel bahçe toprağı da tercih edebilirsiniz. Anca toprak nem tutmamalı, ağır olmamalıdır. Üsteki karışımı yaptıktan sonra iyice karıştırın ve tamamen kuruyana kadar bekletin. İyice kuruduktan sonra 1/5 oranında perlit ekleyin ve sulayın. Bir ya da iki gün beklemeniz gerekiyor. Toprak nemini hafifçe kaybettiği zaman, artık mum çiçeğinizi bu karışıma dikebilirsiniz. Ancak dikimden hemen sonra sulamayın. Toprak nemini iyice kaybetmeli. Toprağın nemini iyice kaybettiğini anladıktan sonra ılık su ile yukarıda anlattığım gibi sulayın.

Mum Çiçeği Besin İhtiyacı : İlkbahar ve yaz aylarında bitkinin gelişim dönemlerinde bir ay ara ile iki ya da üç defa olmak koşuluyla besin verebilirsiniz. Fazlasına kesinlikle kaçmayın derim. Hatta ihtiyaç olmadıkça besin de kullanmayın bana göre ama illa ki besin vermek istiyorum derseniz bu şekilde verebilirsiniz. Bunun için sıvı besinler var onlardan kullanabilirsiniz.

Mum Çiçeğinin Budanması : Eğer çok fazla dallanıp budaklandıysa dikkatli bir şekilde budamasını aşırıya kaçmadan yapabilirsiniz. Bunun dışında budama yapmanızı pek önermem.

Mum Çiçeğinin Çoğaltılması : Üretimi ve çoğaltılması kolaydır. Olgun yapraklı dallardan birini keserek yukarıda belirttiğim toprak karışımına dikerseniz üretimini yapmış olursunuz. Her dönemde bu işlemi yapabilirsiniz. Diktikten sonra çok az sulayın. Çok sularsanız baştan kaybedersiniz söyleyim.

mum_cicegi

Mum Çiçeği Yetiştiriciliği

MUM ÇİÇEĞİNİN GÜZEL FOTOĞRAFLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN…


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply