Manisa Lalesi Bakımı ve Yetiştiriciliği

Manisa Lalesi Yetiştiriciliği

Manisa lalesi yetiştiriciliği kolay olan bitkiler arasında yerini almaktadır. Manisa lalesi yetiştiriciliği birçok kişinin merak ettiği konular arasında yerini alıyor. Merak ettiğiniz sorularınızın çoğunu bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ülkemizde daha çok ege bölgesinde yetiştirilen çok güzel bir bitkidir. Başta İzmir, Aydın ve Antalya’da doğal olarak yetişen bir bitkidir. Manisa lalesinin bilinen bir diğer adı ise Anemon bitkisidir. Latince adı budur ayrıca. Çok yıllık otsu bir bitkidir. Rengarenk çiçekler açar. Ilıman iklim bitkisidir. 60 kadar türünün olduğu bilinmektedir.

Manisa Lalesi Nerelerde Kullanılır?

Manisa lalesi genelde bordür bitkisi olarak kullanılır. Bahçe ve park düzenlemesinde en çok tercih edilen bitkiler arasında yer alır. Eğer bahçeniz varsa yol kenarlarını bu bitki ile süsleyebilirsiniz. Eğer bahçenizde süs havuzunuz varsa kenarlarını manisa lalesi çok güzel süsleyecektir.

Manisa Lalesinin Ekolojik İstekleri:

Manisa lalesi diğer bitkilere nazaran daha gölgelik yerleri sever. Özellikle erken çiçek açan kısa bodur cinsleri gölgelik yerleri sever. Japon Anemonları ise daha çok güneşli yerleri sever. Yani aldığınız Manisa lalesinin cinsine de dikkat etmeniz gerekiyor. Ancak yine de yarı gölgelik alanları tercih ederseniz bitkinizin gelişimi açısından çok daha iyi olacaktır.

Manisa Lalesinin Su İsteği:

Manisa lalesi özellikle yaz aylarında bolca sulamayı gerektirir. Özellikle kurak geçen yaz aylarında bolca sulanmasına dikkat etmelisiniz. Susuzluğa karşı dayanıklı olmayan bir bitkidir. Ayrıca düzenli bir şekilde sulamasını yapmalısınız. Düzenli olarak sulanması gerekmektedir. Sık sık toprağını kontrol etmeli, çok sıcak geçen yaz aylarında su isteğine kesinlikle dikkat etmelisiniz. Aksi halde bitkinizin susuzluktan kuruduğuna şahit olabilirsiniz.

Manisa Lalesinin Toprağı Nasıl Olmalı?

anemon

Manisa Lalesi Yetiştiriciliği

 

Nemli toprakları seven bir bitkidir. Ayrıca besin bakımından zengin toprakları sever. Kısacası besin bakımından zengin, gübreli ve nemli toprakları sever. Manisa lalesi ekiminden önce bahsettiğimiz karakterli toprak seçimi ve hazırlığı yapmanız yerinde olacaktır. Toprağının iyice bellenmesi ve işlenmesi gerekir.

Kışın soğuklardan etkilenmemesi için üzerini örtüp önlem almalısınız. Ayrıca bu bitkiden iyi verim alabilmek için birkaç yıl aynı yerinde kalması gerekir.

Faydalı olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın