Lavanta Bitkisi Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Lavanta Bitkisi Yetiştiriciliği

Lavanta bitkisi ülkemizde çok miktarda yetiştirilen, sanayi sektöründe de sık kullanılan bir bitkidir. Hem süs bitkisi olarak hem de sanayi sektöründe önemli bir yere sahip olan güzel bir bitkidir. Lavanta deyince zaten aklımıza ilk gelen kokusu olacaktır. Zira parfüm yapımında, oda spreyi yapımında, çamaşır deterjanı yapımında çok sık karşımıza çıkan bir bitki. Bunun sebebi de lavanta bitkisinin çiçeklerinde bulunan özler. Bu özler sayesinde harika kokular yayan bitki, sanayi sektöründe de bu yüzden çok sık kullanılmakta. Neyse bizi ilgilendiren kısım sanayi kısmı değil tabi ki arkadaşlarım. Biz gelelim lavanta bitkisinin yetiştiriciliğine. Bu güzel kokulu bitkiyi bahçesinde yetiştirmek isteyen arkadaşlarımız için bilgiler vermeye başlayalım ufaktan ufaktan.

Öncelikle lavantanın bakımı ve yetiştiriciliği kolay ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Lavanta yetiştiriliği yaparken bitkinin güzel gelişmesi için budama konusuna dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde lavanta bitkisinden istediğimiz verimi alamayız. Budanmayan dallar ileriki zamanlarda iyice olgunlaşacak ve yeni dalların çıkmasını engelleyecektir. Bu yüzden de bitkiniz erken yaşlanacak ve zaten çiçekleri için yetiştirdiğimiz bitkimiz çiçek açmayacaktır. Bu yüzden budama konusu hassas bir konu.

Genelde soğuklara dayanıklı olarak bilinir. Ancak kışların çok sert geçtiği bölgelerde yetiştiriciliği biraz daha zor olmaktadır. Ilıman bölgelerde ise uygun koşullar sağlandığında uzun yıllar yetiştirebilirsiniz.

Genelde haziran  – temmuz aylarında mis kokulu çiçeklerini açmaya başlar. Mor renkli çiçekleriyle bahçenizin vazgeçilmez süslerinden birisi olacaktır. Ayrıca yaydığı kokular ise harikadır. Evleriniz de bile hissedeceksiniz bu kokuyu.

Lavanta toprak isteği konusunda seçici olmayan bir bitkidir. Hemen her tür toprakta yetişebilir. Ancak bir koşul var. O da toprağının kesinlikle geçirgen karakterli olması gerekiyor. Kireçli, geçirgen, kuru yapılı topraklar gelişimi açısından çok daha iyi sonuçlar verebilir.

lavanta

Lavanta Bitkisi Bakımı ve Yetiştiriciliği


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply