Küpe Çiçeğinin Hastalıkları Nedir? | Küpe Çiçeği | Çiçek ve BitkiÇiçek ve Bitki

17

Şubat
2018

Küpe Çiçeğinin Hastalıkları Nedir? | Küpe Çiçeği

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: Bitki Bakımı  |  Yorum: Yok   |  

Küpe çiçeğinin hastalıkları ve zararlıları konusunda işinize yarayacak kısa bir yazı hazırladık. Küpe çiçeği evlerde en çok tercih edilen bitkiler arasında yerini almaktadır. İsmini şeklinden almaktadır. Küpeye benzemesinden dolayı çok rağbet gören bir bitkidir. Küpe çiçeğinin hastalıkları konusunda bilinmesi gerekenleri öğrenerek bitkinizin herhangi bir hastalığında derhal müdahale edebilir, bitkinizin kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

Küpe Çiçeğinin Hastalıkları ve Zararlıları

Küpe çiçeğinin en büyük düşmanı böceklerdir. Tırtıl, beyaz sinek, örümcek, küçük bitler gibi zararlılar küpe çiçeğine en çok zarar veren böcekler arasında yerini alıyor. Burada önemli olan bitkinizin bulunduğu ortam ve sizin bitkinize nasıl baktığınızdır. Bitkinin bulunduğu ortamdan kastımız; küpe çiçeğinin bulunduğu ortamın havadar, rüzgar alan bir yer olması gerekmekte. Bu rüzgar akımı bu tarz zararlıların üremesini engelleyecek ve bitkinizin sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Ayrıca bitkinizin yapraklarına püskürttüğünüz su da bu tarz zararlıların üremesine neden olacaktır. Bitkinizin yapraklarına su püskürttükten sonra yapraklarda su kalmamasına dikkat etmelisiniz. Zira kalan bu sular ortamın sıcaklığı ile birleşerek bu zararlıları üremelerine neden olacaktır.

Küpe çiçeğinizin yapraklarını arada bir temizlemek de böceklerle mücadelede oldukça önemlidir. Temiz bir ortamda yetişen bitkinizde böcekler kesinlikle beslenemeyecek ve çoğalamayacaklar. Yapraklarını temiz ve hafif nemli bir bez yardımı ile bitkinizi incitmeden silebilirsiniz.

Küpe çiçeğinin bulunduğu ortamı düzenli olarak havalandırınız. Ayrıca yaz aylarında hafif bir hava akımı alan yer küpe çiçeği için ideal olacaktır. Bu gibi ortamlarda zararlıların üremesi çok düşük ihtimaldir. Ayrıca havadar ortamlarda bitki gelişimi çok daha iyi olmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz ortamların olmadığı durumlarda böcekler küpe çiçeğiniz üzerinde kolayca üreyebilecek ve bitkinize bir süre sonra zarar verecek hatta ölmesine bile sebep olabilecekler. Böyle bir durumla karşılaşırsanız böceklerle mücadele için ilaç kullanmanız ve bitkinin temizliğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Haftada bir veya iki haftada bir bitkinizin yaprakları temizlenmeli, alınan zirai ilaçlarla ilaçlama yapılmalı.

Küpe Çiçeği Yetiştiriciliği Hakkında Detaylı Bilgi İçeren Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız. 

Faydalı olması dileğiyle…

kupe-cicegi

Küpe Çiçeği Hastalıkları

fusya

Küpe Çiçeği Zararlılarıyorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?Tm Haklar Sakldr - Çiçek ve Bitki
Yazlar kaynak belirtilmeden kullanlamaz.

Hobiler Hobiler