Kedi Tırnağı Bitkisi Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Kedi Tırnağı Bitkisi Yetiştiriciliği

Kedi tırnağı bitkisi minik çalı türünde, renkli renkli küçük çiçekleri olan bir dış mekan süs bitkisidir. Bahçelerinizde tercih edebileceğiniz çok güzel bir bitkidir. Çiçekleri yalınkattır ve pembe, beyaz, turuncu, kırmızı ve sarı renklerde olabilir. Bahçedeki açık alanları Kedi Tırnağı bitkisi ile güzelce kapatabilir, şekil verebilir ve çok güzel olmasını sağlayabilirsiniz. Toplu olarak ektiğinizde renkli renkli çiçekler açar ve harika görünür. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi örneğin.

kedi-tirnagi

Kedi Tırnağı Bitkisi

Kedi tırnağı sürünücü bir göde yapısına sahiptir. Genelde bodur kalır. En fazla 10 cm kadar boylanabilir. Çok güzel yer örtücü olarak kullanabilirsiniz. Kümeler halinde ekip çok güzel görüntüler oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

Daha çok aydınlık, açık yerleri sever. Açık alanlara ekimini yapmak hem görüntü hem de bitkiden iyi verim alma açısından daha iyi olacaktır. Güneş ışığını ve aydınlık yerleri sever. Bu yüzden gölgelik alanları pek tercih etmeyin derim.

Kuru karakterli toprakları sever genelde. Ayrıca toprağının kumlu olması da iyi olacaktır. Biraz da gübrelenmişse toprak ideal kıvama gelmiş demektir. Kuraklığa dayanıklı bir bitkidir. Bu yüzden çok özel bir toprak isteği yoktur.

Çok fazla sulama istemez. Az miktarda su verilmesi gerekmektedir. Yukarıda da dediğim gibi kuraklığa dayanıklı olan bir bitkidir. Ancak hiç de sulamamazlık yapmayın. Ayrıca fazla nemi de sevmezler. Fazla nemden dolayı çiçeklenme etkilenir ve çiçeklenmesi azalır. Kuru hava olması gerekir. Bozkır havası gibi.

Eğer kurumuş solmuş çiçekleri varsa bunların temizlenmesi gerekir. Bu sayede yeni çiçekler açması sağlanmış olacaktır.

Üretimi genelde tohumları ile yapılmaktadır. Tohumlar Mart ayının ortalarına doğru ekilir. Tohumları toprağa koyup hafifçe bastırın yeterli. Çok fazla derine ekmeyin. Aksi halde büyümezler. 10 gün içerisinde çimlendiklerini göreceksiniz.

Genelde park ve bahçelerde gördüğümü hoş ve çok güzel bir bitkidir.

kedi-tirnagi1

Kedi Tırnağı Bitkisi


You can leave a response, or trackback from your own site.

One Response to “Kedi Tırnağı Bitkisi Yetiştiriciliği”

  1. Nuri Dikgöz dedi ki:

    Bu yıl 5 paket satın aldım.Bütün terastaki ekili saksıların boş yerlerine dallarından koparıp koparıp çelikledim.Şimdi her taraf rengarenk.Komşularada dünya kadar verdim.Seneye kendim yetiştiricem.Herkese tavsiye ederim.

Leave a Reply