İnci Çiçeği Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

İnci Çiçeği Yetiştiriciliği

Inci çiçegi zambakgiller ailesinden bir bitkidir. Ilıman iklim kuşağında yetişen bir bitkidir. İnci çiçeği yaklaşık olarak 20-25 cm kadar boylanabilir. Çok yıllık olarak yetiştirilir. Ancak soğuk bölgelerde tek yıllı olarak yetiştirilirler. Yaprakları parlak ve uçları sivridir. Laleye benzer çiçekler açar. Çiçekleri çok güzel ve dekoratiftir. Çiçeklerinin rengi beyazdır. Çiçekleri türlerine göre değişiklik gösterebilir. Yalınkat ya da katmerli çiçekleri vardır.

Bahçelerde bordür kenarlarında ya da toplu çiçek ekimleri için kullanabilirsiniz. Ayrıca inci çiçeğini aynı koşulları sağladığınız durumlarda saksılarda da yetiştirebilirsiniz. Saksıda da çok güzel görünüm oluştururlar.

inci-cicegi

İnci Çiçeği

İnci çiçeği daha çok güneşli ya da yarı gölge yerleri sever. Gölgelik yerlerde pek gelişim gösteremezler. Bahçede yetiştirirken daha çok yarı gölge yerleri, öğleye kadar güneş alan öğleden sonra gölge olan yerleri tercih edebilirsiniz. Saksıda yetiştiriyorsanız güneş durumuna göre yerini ayarlayabilirsiniz. Direk güneş ışığından bitkiyi korumanız gerekmektedir. Direk gelen güneş ışığı bitkinin yapraklarına zarar verir.

Toprak isteği bakımından humusça zengin, besin maddesi bakımından zengin, bitek ve nemli toprakları sever. Toprağının özellikle nemli olması gerekir. Nemli topraklarda kök gelişimi çok daha iyi olmaktadır.

Bitkinin üretimi genelde tohumları vasıtasıyla olmaktadır. Ayrıca kökten ayırma yöntemi ile de üretimini yapabilirsiniz.

Bakımı ve yetiştiriciliği kolay olan, hoş  ve dekoratif bir bitkidir. Hem iç hem de dış mekan süs bitkisi olarak rahatça yetiştirebilirsiniz.


You can leave a response, or trackback from your own site.

3 Responses to “İnci Çiçeği Yetiştiriciliği”

  1. feyzi uslu dedi ki:

    Resimdeki çiçek inci çiçeği değil bildiğimiz kardelendir.inci çiçeği için bakınız:(http://img534.imageshack.us/img534/6175/nciieimgeresimleri6.jpg)

  2. PINAR dedi ki:

    çok uzun zamandır bu çiçeğin tohumunndan arıyorum ama bulamadım bulabileceğim biryer biliyomusunuz ??

Leave a Reply