İç Mekan Bitkileri arşivleri | Çiçek ve BitkiÇiçek ve Bitki

15

Temmuz
2018

Atatürk Çiçeği | Atatürk Çiçeği Bakımı Hakkında Bilgiler | Çiçek ve Bitki

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: İç Mekan Bitkileri  |  Yorum: Yok   |  

Atatürk çiçeği; anavatanı Meksika ve Orta Amerika olan, dünya üzerinde Ponsetya ya da Noel Yıldızı olarak bilinen, ülkemizde ise yetiştiriciliğine Atatürk’ün önderlik etmesinden dolayı bitki bilimcilerin ismini Atatürk Çiçeği verdiği bir süs bitkisidir. Atatürk çiçeği bir saksı bitkisidir. Genelde iç mekan süs bitkisi olarak yetiştirilir. Bu yazımızda Atatürk Çiçeği bakımı ve Atatürk Çiçeği yetiştiriciliği hakkında genel bilgilere değindik.

Atatürk çiçeğinin kırmızı renkli çiçekleri ve koyu yeşil yaprakları vardır. Çiçekleri oldukça dekoratiftir. Ateş kırmızısı rengi yaprakların ortasında küçük sarı renkli çiçekler açar. Bu kırmızı çanak yapraklar çiçekle karıştırılmaktadır. Bu kırmızı çanak yapraklar bazı tohumlarda pembeye çalmaktadır. Yaprakları üçgen şekline benzer. Çiçek ve yaprak uyumu oldukça güzel bir bitkidir.

Atatürk çiçeği genelde sonbahar ve kış aylarında çiçeklenmeye başlar. İlkbahar ayının gelmesiyle beraber çiçeklerini döker ve sadece yeşil yaprakları kalır. Tekrardan ekim-kasım ayları gibi karanlık bir odaya alınmalıdır. Bu aylardan sonra kırmızı yapraklar ve daha sonrasında çiçek açtığı görülecektir.

NOT: Çiçeklenme döneminde sulamasına dikkat edilmeli, bu dönemde verilen su miktarı azaltılmalıdır. 

Atatürk Çiçeği Bakımı

Atatürk Çiçeği (Atatürk Çiçeği Bakımı)

Atatürk Çiçeği Yetiştiriciliği

Sıcaklık İsteği:

Öncelikli olarak soğuklardan kolay etkilenebilen bir bitkidir. Sonbahar ve kış aylarında bulunduğu ortamın sıcaklığını iyi ayarlamanız gerekir. En düşük 10 C derece sıcaklıkta bulundurulmalıdır. İdeal oda sıcaklığı 10 – 20 C derece aralığıdır.

Fazla sıcakları da sevmeyen bir bitkidir. Aşırı sıcak ortamlar da bitki için zararlı olmaktadır. Sıcak ortamlarda yapraklarını kaybeder. Bulunduğu ortamın serin olması iyi olacaktır.

Toprak İsteği:

Organik madde bakımından zengin, geçirgen ve yumuşak toprakları sever. Toprağında torf kullanılması iyi olacaktır. Yılda bir kez toprak minerali desteği yapılmalıdır. Her yıl bunun düzenli olarak yapılması bitki gelişimini iyi yönde etkileyecektir. Toprağına bir miktar perlit eklenebilir. Ayrıca yanmış gübre ile toprak takviye yapılmalıdır.

Toprak Karışımı Önerisi:

3 kısım yaprak çürüntüsü, 3 kısım turba, 2 kısım tınlı toprak, 3 kısım kum, 2 kısım perlit ve 3 kısım yanmış ahır gübresi karışımı bitkiniz için oldukça iyi bir toprak karışımı olacaktır.

Saksı Değişimi:

Her yıl saksı değişimi yapabilirsiniz. Saksı değişimini çiçek dökümünden sonra Mart-Nisan ayları gibi yapabilirsiniz. Eylül-Ekim aylarında ise gübrelemesini yapabilirsiniz.

Su İsteği:

Atatürk çiçeği kış aylarında dikkatli bir şekilde sulanmalıdır. Kışın sulama yaparken verilen suyun doğrudan musluk suyu olmamasına dikkat edilmelidir. Doğrudan verilen musluk suyu soğuk olacağından bitkinize zarar verecektir. Mümkünse oda sıcaklığında olan, birkaç gün dinlendirilmiş su vermek bitki gelişiminde çok önemlidir.

Kışın bitkinizin toprağını kontrol ederek sulama yapmalısınız. Aksi halde farkında olmadan aşırı sulama yaparak bitkinizin ölmesine neden olabilirsiniz. Kışın yapılan aşırı sulama sonucunda bitkinizin yaprakları dökülecek ve mantar hastalıkları çıkmaya başlayacaktır.

İlkbaharın gelmesiyle beraber verilen su miktarı da artırılmalıdır. Bu dönemlerde yine bitkinin toprağı kontrol edilerek haftada iki kez sulanabilir. Sulama yaptıktan sonra saksı tabağında su kalmamasına özen göstermelisiniz. Aksi halde bitkinin kökleri çürüyebilir.

Yazın çok sıcak havalarda yapraklarına su püskürterek bitkinizin nem ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Işık İsteği:

Yaz aylarında yarı gölgelik alanlarda bulundurulması gerekir. Doğrudan gelen güneş ışığından bitki korunmalıdır. Aksi halde yapraklarda yanık ve lekelenmeler görülecektir. Kışın ise gün ışığı azalacağından bolca güneş alan yerler tercih edilmelidir. Yine bu dönem çiçeklenme dönemi olduğundan bolca güneş ihtiyacı olacaktır. Çiçeklenmesi az oluyorsa güneş ışığını yeterince alıp almadığından emin olunmalıdır.

Üretimi ve Çoğaltımı:

Bitkinin budanması genelde kış çıkışı, bahar ayı girişinde yapılır. Yapılan budama sonrası alınan dallardan rahatlıkla üretim yapılabilir. Alınan bu dallar suda köklendirme yapılarak ya da yukarıda belirttiğim toprak karışımına alınarak köklendirmek yapılabilir.

Atatürk Çiçeği Bakımı - Atatürk Çiçeği Yetiştiriciliği

Atatürk Çiçeği – Noel Çiçeği

Atatürk Çiçeği Zararlıları:

Bitkiye en çok zarar veren şeylerin başında yaprak bitleri gelir. Yaprakların altında üreyen bu bitler genelde hemen fark edilmez. Ancak çoğaldıklarında ise önlem alması zor olacaktır. Bundan dolayı sık sık yaprak altları kontrol edilmelidir.

Yaprak bitleri ile mücadele için daha önce yazdığımız yazımızı Burayı Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bir diğer hastalık ise küllenme hastalığıdır. Bunu önlemek için bitkinizin yapraklarının ıslak kalmamasına dikkat edilmesi gerekir. Sulamasını ise sabah saatlerinde yapmalısınız.

6

Haziran
2018

Saksı Çiçekleri | Ev Saksı Bitkileri

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: İç Mekan Bitkileri  |  Yorum: Yok   |  

Sevgili çiçek severler bu yazımızda saksı çiçekleri ve ev saksı bitkileri başlığı altında bir liste hazırladık. Evde çiçek yetiştirmek isteyenler için saksı çiçekleri neler? ev saksı bitkileri neler? gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz bir yazı derledik.

Saksı çiçekleri evlerimizde rahatlıkla yetiştirebileceğimiz, yetiştiriciler tarafından en çok tercih edilen saksı bitkileri listemize göz atarak sizler de tercih yaparken kafanız karışmayacak.

Saksı çiçekleri hakkında hem genel bilgiler vererek hem de görsellerine bakarak bilgi edinebileceksiniz.

1-Mum Çiçeği | Saksı Çiçekleri

Saksı Çiçekleri Listesi

Mum Çiçeği (Ev Saksı Bitkileri)

Mum çiçeği harika çiçeklere sahip olan, evlerde saksı çiçekleri arasında en çok tercih edilen bitkiler arasında yerini alır. Salkım şeklinde olan çiçekleri mum gibidir. İsmini de buradan almıştır. Salkım şeklinde açan çiçekleri çok güzel kokar.

3 metreye kadar boylanabilen mum çiçeği sarılıcı ve tırmanıcı formdadır. Nemli ortamları sever ve yazın çok sıcak havalarda bol su ister. Mum Çiçeği hakkında daha detaylı bilgi veren yazımız mevcut.

Mum Çiçeği Hakkında Yazdığımız Detaylı Yazımız İçin Tıklayınız..

2-Kalanşo Çiçeği

Salon Çiçekleri

Kalanşo Çiçeği (Salon Bitkileri)

Kalanşo çiçeği saksı çiçekleri arasında popüler olan bir bitki. Çok güzel çiçeklere sahip olan bu bitki ev saksı bitkileri listemizde yerini alıyor. Sukkulent yapıda olan bitki, bakımı kolay ve zahmetsiz bir bitkidir. Değişik renklerde çiçekler açarak evinizin rengarenk görünmesini sağlar.

Kalanşo çiçeği hakkında daha önce yazdığımız detaylı yazımızı okumak için Tıklayınız. 

3-Orkide Çiçeği

Orkide Nasıl Çoğaltılır

Orkide Çiçeği (Saksı Çiçekleri)

Orkide hemen her evde yetiştirilen, göz alıcı çiçekler açan şahane bir bitki. Hem ev hem de ofis bitkisi olarak en çok tercih edilen çiçekler arasında dikkatleri çekiyor. Kesme çiçekçilik sektöründe de üst sıralarda. Orkide yetiştiriciliği ayrı bir zevk. Orkide çiçeği farklı bir büyüye sahip. İnsanı etkileyen bir yapısı var. Bu yüzden ev saksı bitkileri listesinde en çok tercih edilenler arasında yerini alıyor.

Orkide Çiçeği Hakkında Detaylı Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız. 

4- Aglaonema Çiçeği

Saksı Çiçekleri

Aglaonema Çiçeği (Salon Bitkileri)

Aglaonema çiçeği saksı çiçekleri arasında yerini alan tropik bir bitkidir. Bakımı ve yetiştiriciliği oldukça basittir. Dekoratif yaprakları için yetiştirilir. Salon bitkisi olarak sık tercih edilen bir bitkidir. Bakımı zahmet gerektirmez. Yetiştiriciliğinde birkaç önemli noktaya dikkat ettikten sonra verim alabileceğiniz güzel bir ev saksı bitkisidir.

Aglaonema Çiçeği Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçeren Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız.

5-Echeveria Bitkisi

Salon Çiçekleri Neler

Echeveria Bitkisi-Saksı Çiçekleri

Echeveria bitkisi saksıda yetiştirilen, sukkulent yapıda olan minik, hoş bir görünüme sahip, yetiştiriciliği oldukça kolay olan saksı çiçekleri listemizde yerini alan güzel bir bitkidir. Kaktüs tarzı bitkileri sevenler için güzel bir seçenektir. Küçük saksılarda birden çok sayıda pencere kenarları veya sehpa üstlerinde rahatlıkla yetiştirebileceğiniz bir salon bitkisidir. Ayrıca bitki seven bir arkadaşınıza hediye edebileceğiniz güzel bir seçenek olabilir.

Echeveria Bitkisi Hakkında Daha Detaylı Bilgi Veren Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız. 

6-Difenbahya Bitkisi

Salon Çiçekleri

Difenbahya Çiçeği (Saksı Bitkileri)

Difenbahya salon çiçekleri arasında tercih edilen, dekoratif yaprakları için yetiştirilen güzel bir bitkidir. Genelde iç mekan süs bitkisi olarak yetiştirilir. Saksı çiçekleri arasında en sık gördüğümüz bitkiler arasındadır. İri ve dekoratif yaprakları vardır. Bakımı ve üretimi kolay olduğundan sık tercih edilir. Ayrıca hediye olarak da verebileceğiniz güzel bir seçenek olarak aklınızın bir kenarında durabilir.

Difenbahya Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçeren Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız. 

7-Şeflera Bitkisi

İç Mekan Süs Bitkileri

Şeflera Bitkisi (İç Mekan Saksı Çiçekleri)

Şeflera, dekoratif yaprakları için yetiştirilen saksı çiçeklerinden birisidir. Bakımı ve yetiştiriciliği kolay olan bir bitkidir. Şeflera bitkisini saksıda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Minik bir ağacı andıran şeflera bitkisi en çok tercih edilen salon bitkileri arasında yerini alıyor.

Şeflera Bitkisi Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçeren Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

8- Begonya Çiçeği

Salon Bitkileri Listesi

Begonya Bitkisi-Salon Çiçekleri

Begonya hem iç mekan hem de dış mekanlarda yetiştirebileceğiniz çok güzel bir süs bitkisidir. Saksı çiçekleri arasında da en çok yetiştirilen bitkilerden birisidir. Hem dekoratif yaprakları hem de gösterişli açan çiçekleri için yetiştirilirler. Begonyaları genelde pencere kenarlarında görürüz. Evlerimizde pencere kenarlarını ya da pencere önlerini süsleyen harika bir bitkidir.

Begonya Bitkisi Hakkında Detaylı Bilgi İçeren Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız.

9-Guzmania Çiçeği

Saksıda Salon Çiçekleri

Guzmania Bitkisi – Salon Çiçekleri

Önerilen saksı bitkileri arasına guzmania bitkisini koymazsak olmaz. Saksı bitkileri yetiştiriciliğinde guzmania önemli bir yere sahip. Dekoratif yaprakları ve kendine has çiçeği ile harika bir bitki. Salon ve ofislerin vazgeçilmezleri arasında. Yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken ince noktalar olsa da bunlar bilindikten sonra çok rahat bir şekilde yetiştirilebilen güzel bir bitki.

Koyu yeşil yapraklarının arasından çıkan ateş kırmızısı çiçeği bitkinin cazibesini oldukça artırıyor.

Guzmania Bitkisi Yetiştiriciliği Hakkında Daha Detaylı Bilgi Veren Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız.

10-Dua Çiçeği

Saksı Bitkileri Yetiştiriciliği

Dua Çiçeği (Önerilen Saksı Çiçekleri)

Dua çiçeği, geniş yapraklarının üzerinde bulunan dekoratif damarları ve bu iki kısmın birleşerek harika görünüm oluşturduğu çok güzel bir bitki. Saksıda yetiştirebileceğiniz güzel bitkilerden birisi. Dekoratif yaprakları için yetiştirilen dua çiçeği, bakımının ve yetiştiriciliğinin kolay olması nedeniyle çok tercih edilmektedir. İç mekanlarda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz bir saksı çiçeğidir.

Dua Çiçeğinin Yetiştiriciliği Hakkında Detaylı Bilgi Veren Yazımı Okumak İçin Tıklayınız.

11-Kaktüs Bitkisi

Saksı Salon Bitkileri

Kaktüs Bitkisi (Saksıda Kaktüs Yetiştiriciliği)

Evde küçük küçük saksılarda yetiştirebileceğiniz, rengarenk, bakımı ve yetiştiriciliği çok kolay olan bir bitkidir kaktüs. Birbirinden güzel türleri ile değişik kaktüsleri saksıda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Bakımı oldukça kolay. Zaten kaktüsler zor koşullara dayanıklı bitkiler olarak biliniyor. Siz de saksı çiçekleri olarak kaktüs seçimi yapabilirsiniz. Hatta küçük saksılarda birden fazla tür seçerek çok güzel görünümler oluşturabilirsiniz.

Kaktüs Yetiştiriciliği Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçeren Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız. 

 

 

1

Haziran
2018

Orkide Bakımı | Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: İç Mekan Bitkileri  |  Yorum: 1  |  

Bu yazımızda orkide bakımı nedir, orkide bakımı nasıl yapılır, orkide bakımı hakkında genel bilgiler, orkide yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gerekenler, orkide bitkisinin genel özellikleri, orkide nasıl üretilir gibi soruların cevaplarını ele alacağız.

Orkide bakımı zor gibi görünse de temel noktaları bildikten sonra oldukça kolay olan bir konudur. Çoğu orkide sever bazı temel noktaları bilmediğinden genelde hata yapmaktadır. Bu sebepten orkidelerini sağlıklı bir şekilde yetiştirememektedirler.

Orkide bakımı tür ve cinslerine göre bazı değişiklikler gösterse de genel anlamda bakımları aynıdır. Evde hangi orkideyi yetiştireyim derseniz; büyük ve çiçekleri daha açmamış, tomurcuk halinde olanlardan alıp yetiştiriciliğini yapmaya başlamanız daha hızlı sonuç verecektir. Bu özellikteki orkideler ev ortamına daha kolay uyum sağlarlar.

Orkide Nasıl Çoğaltılır

Orkide Bakımı – Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Oda Sıcaklığı:

Orkide bakımı konusuna giriş yaparken ilk sırada oda sıcaklığından bahsedelim. Orkideniz için ideal oda sıcaklığı gündüz 20 – 23 C derece, akşamları ise 15-18 C derece olmalıdır. Eğer orkidenizi yeni almışsanız bulunduğu ortama ayak uydurması için oda sıcaklığı önemli olacaktır. Yerine alıştıktan sonra ise oda sıcaklığındaki dalgalanmalardan etkilenmeyecektir.

Su İsteği ve Sulama Sıklığı:

Orkidenizin su isteği yaz ve kış aylarına, sıcak ve soğuk günlere göre değişim gösterebilir. Yazın çok sıcak havalarda saksı toprağına bakarak sulama yapabilirsiniz. Eğer saksı toprağı kurumuşsa sulama zamanı gelmiş demektir. Yazın orkidenin su isteği daha fazla olmaktadır. Sonbaharın başlaması ile su isteği daha da azalmaktadır. Kışın ise verilen su miktarını azaltmalısınız. Yine saksı toprağına bakarak sulamasını yapmalısınız.

Orkide susuzluğa ve kuraklığa dayanıklı bir bitki değildir. Bu yüzden saksı toprağını nemli tutmanızda fayda var.

Kışın musluk suyu vermekten kaçının. Verdiğiniz su oda sıcaklığında ve dinlendirilmiş su olması orkidenizin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Saksı tabanında muhakkak drenaj delikleri bulunmalı. Saksı tabanına biriken suyun kesinlikle tahliye edilmesi gerekiyor. Orkide bakımı için bu husus kesinlikle önemli ve dikkat edilmesi gerekiyor.

Sulama yaparken genellikle sabah saatlerini seçin. Öğlen sıcağında sulama yapmak bitkiniz için pek yarar sağlamayacaktır. Çünkü bu saatlerde buharlaşma oranı fazla olacağından sabah saatlerinde sulama yapmak en faydalı olanıdır.

Ortamın Nem Oranı:

Orkide nemi seven bir bitkidir. %50-75 arasında nem oranı orkide için idealdir. Eğer ki orkidenin bulunduğu ortamın nem oranı düşükse gün içerisinde yapraklarına ara ara su püskürtebilirsiniz. Bu orkidenizin nem ihtiyacını karşılayacaktır. Orkide bakımı için ortamın nem oranı önemlidir.

Işık İsteği:

Orkide bakımı konusunda ışık oranı ve ışık isteği oldukça önemlidir. Orkide doğrudan güneş ışığı sevmeyen bir bitkidir. Bundan dolayı orkidenizi aydınlık ancak doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak bir yerde bulundurmanız gerekecek. Bunun için pencere önünde bir tül perdenin arkasında bulundurmanız yerinde olur. Çünkü tül perde gelen güneş ışığını filtreleyerek orkide için ideal güneş ışığını almasını sağlayacaktır.

Şayet doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa yapraklarında kahverengi lekelenmeler meydana gelecektir. Bu lekeler de bitkinizde kalıcı hale gelecektir. Bir süre sonra ise bitkinizin hastalanmasına neden olabilir.

Gübre İsteği:

Orkide fazla gübre isteyen bir bitki değildir. İsteğe bağlı olarak haftada bir gübreleme yapabilirsiniz.

Budama:

Orkide bakımında bir diğer önemli nokta ise budamadır. Orkidenizi budamak için doğru zamanı beklemelisiniz. Çiçekler kuruyup döküldükten sonra çiçek saplarının da kurumasını beklemelisiniz. Çiçek sapları sararıp kahverengine dönünceye kadar bekleyip budayabilirsiniz.

Budama için keskin makas ya da falçata kullanabilirsiniz. Çiçeğinizin sapı boyunca gelen filiz boğumlarını en dipten başlayarak gözden geçirin ve dolgun görünenleri geçerek yukarıya doğru çıkın. Sapın artık kurumaya başladığını gördüğünüz boğum bir alttaki boğumu referans alabilirsiniz. Bu boğumun bir kaç santim yukarısından budamanız yeterli olacaktır.

Saksı Seçimi:

Orkide için ufak saksı seçimi yapmalısınız. Bir de şeffaf bir saksı bulabilirseniz çok iyi olacaktır. Şeffaf saksı sayesinde orkidenin kökleri de güneş ışığından faydalanacaktır. Bu sayede bitkinin kök gelişimi de daha sağlıklı olacaktır. Eğer ki zamanla bitkinin kökleri büyür de saksıya sığmazsa saksı değişimi yapmanız gerekebilir.

Ancak mecbur kalmadıkça ve özellikle orkideniz çiçekli iken saksı değişimi yapmayınız. Yoksa çiçeklerin kurumasına ve dökülmesine neden olabilirsiniz.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Yetiştiriciliği – Orkide Bakımı

Orkide Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi orkide alırken büyük olmasına ve çiçeklerinin daha tomurcuk halde olmasına dikkat ediniz. Çiçekli orkide alırsanız çiçeklerinin dökülme zamanına daha yakın almış olursunuz ki bir süre sonra çiçek dökmeye başlama ihtimali yüksek olacaktır.

Yapraklarına da dikkat etmelisiniz. Yaprakların canlı, parlak olması orkidenin sağlıklı olduğunu gösterir. Ayrıca yapraklarda herhangi bir leke falan var mı bunlara da dikkat etmelisiniz.

Eğer ki aldığınız orkidenin saksısı şeffaf ise köklerine bakmalısınız. Eğer ki kök rengi siyaha yakın bir renkte ise bu durum köklerin sağlıklı olmadığını gösterir. Bu şekilde olan orkideyi kesinlikle almayın.

Orkide bakımı için dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise bulunduğu yerin sık sık değiştirilmemesidir. Orkide bulunduğu yerin sık sık değişmesinden hoşlanmaz. Sabit bir yerde ve orkide için uygun bir yerde yetiştiriciliğini yapabilirsiniz.

30

Mart
2018

Kalanşo Çiçeği Yetiştiriciliği

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: İç Mekan Bitkileri  |  Yorum: 1  |  

Kalanchoe çiçeği, ülkemizde Kalanşo çiçeği olarak adlandırılan iç mekan süs bitkisidir. Bu yazımızda sizlere kalanşo çiçeğinin yetiştiriciliği ve bakımı hakkında detaylı bilgiler verdik.

kalanso-bakimi

Kalanşo Bitkisi

Kalanşo çiçeği sukkulent yapıda olan çok güzel bir süs bitkisidir. Parlak renkli minik çiçeklere sahip olan kalanşo; kırmızı, sarı, pembe ve turuncu renklerinde salkımlar halinde çok güzel çiçekler açar. Yaprakları parlak, etli, uzunca ve yeşil renklidir. Sukkulent yapıda olması kaktüsleri de andırabilir. İç mekan süs bitkisi olarak tercih edilir genelde. Saksı bitkileri yetiştiriciliği için kullanılır. Oldukça dekoratif görünüme sahiptir. Hassas bir bitkidir. Yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

 

 

Kalanşo Çiçeği Bakımı

Sıcaklık İsteği:

Yaz aylarında sıcaklıkla ilgili problemi olmayan bir bitkidir. Ancak kışın en düşük 10 C dereceye kadar dayanabilir. Bundan daha düşük sıcaklıklara fazla dayanamaz. Kışın bitkinin bakımına ve sıcaklık isteğine dikkat etmek gerekir. Aşırı soğuğa maruz kaldığında yapraklarını dökmeye başlar. Eğer müdahale edilmezse bitkinin ölmesine neden olabilir.

Nem İhtiyacı:

Kuru havalara dayanıklı bir bitkidir. Bu yüzden aşırı nem isteği yoktur. Yazın çok sıcak ve kuru havalarda yapraklarına bir miktar su püskürtülebilir.

Işık İhtiyacı:

Aydınlık ya da yarı gölgelik alanları sever genelde. Özellikle bol ışık alan yerlerde kalanşo bitkisinin çiçekleri çok parlak olur. Bu yüzden bolca güneş alan yerler tercih edilmelidir. Yarı gölgelik alanlarda da yetiştiriciliğini yapabilirsiniz. Ancak bitkinin daha dekoratif görünmesini istiyorsanız bol ışık alan yerlerde yetiştiriciliğini yapabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta doğrudan gelen güneş ışığından bitkinizi korumanız gerekmektedir. Doğrudan güneş ışığına maruz kalması hem çiçeklerde hem de özellikle bitkinin yapraklarında yanıklara, kahverengi lekelenmelere neden olacaktır.

kalanso-bitkisi

Kalanşo Çiçeği Bakımı

kalanso

Kalanşo Çiçeği

Su İsteği:

Fazla suya gereksinim duyan bir bitki değildir. Sukkulent yapıda olması suya karşı dayanıklı olmasını sağlamıştır. Yaz aylarında toprak nemi orta derecede olacak şekilde kalsa yeterlidir. Su isteğini toprağın nem oranına bakarak anlayabilirsiniz. Çiçeklenme döneminde biraz daha fazla su verilir. Ancak bitkinin dinlenme döneminde suya gereksinimi oldukça az olacaktır. Kış aylarında ise verilen su miktarı azaltılmalıdır. Musluk suyu kesinlikle verilmemelidir. Verilen suyun dinlendirilmiş ve oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Budama:

Diğer bitkilerden budama konusunda biraz farklı olan kalanşo bitkisi budama gerektirmez. Budamasını saksı değişimi yapacaksanız o zaman yapmanız yerinde olacaktır. Ayrıca çiçeklenmesini bitiren fazlalık sürgün uçlar varsa bunları budayabilirsiniz. Bu bitkinin hafiflemesini ve daha sağlıklı yetişmesini sağlayacaktır.

Saksı Değişimi:

Kalanşo bitkisinin saksı değişimi her yıl yapılmalıdır. Şubat-Mart ayları saksı değişimi için ideal aylardır. Saksı toprağı için çürümüş odun ve yaprak çürüntüleri içeren, hafif geçirgen karakterli, bahçe toprağı ideal olacaktır. Saksı değişiminden sonra toprak suya doyuncaya kadar bolca sulanması gerekmektedir.

Üretimi:

Kalanşo bitkisinin üretimi iki şekilde olmaktadır. Birincisi tohum yöntemiyle diğeri ise çelik yöntemiyle yapılmaktadır.

Tohumla Üretim: Tohumları mart-nisan ayında ekmelisiniz. 18-20 C derece sıcaklığa gereksinim duyar çimlenmesi için. İdeal sıcaklıkta iki hafta içinde çimlendiği görülür.

Çelikle Üretim: Yaprak çeliği ya da tepe çeliği alınır. Tepe çeliği Mayıs-Ağustos aylarında alınır. Alınan çelikle iki gün kurutulduktan sonra ekilir. Yaprak çeliğinde ise yaprak ile yaprak sapının arasında oluşur. Yaprak sapı ne kadar kısa olursa yeni oluşacak bitkinin köklenmesi de o kadar hızlı olur.

 

26

Mart
2018

Aglaonema Çiçeği Bakımı ve Yetiştiriciliği

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: İç Mekan Bitkileri  |  Yorum: Yok   |  

Aglaonema çiçeği bitkisi iç mekan süs bitkisi olarak yetiştirilen, her dem yeşil kalabilen bir bitkidir. Bitkinin anavatanı Çin, Malezya ve Filipinlerdir. Dünyada yetiştiriciliği çok tercih edilen bitkilerden olan aglaonema çiçeği ülkemizde saksı bitkisi yetiştiriciliğinde çok sık tercih edilen bitkiler arasında yerini almaktadır.

Evlerimizde salon bitkisi olarak iş yerlerinde ofis bitkisi olarak çok sık kullanılır. Bakımı ve yetiştiriciliği oldukça kolay olan bir bitkidir. Yetiştiriciliği için çok fazla bilgiye gerek yoktur. Amatör bitki severler dahi çok kolay bir şekilde yetiştiriciliğini yapabilirler. Aglaonema çiçeği bitkisinin neden yetiştiriciliğinin kolay olduğuna değinecek olursak; her ortama uyum sağlayabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca hastalıklara dayanıklı bir bitkidir. Görünüm itibariyle difenbahya bitkisine benzer. Karıştırmamak gerekir.

Yaprakları her daim yeşil kalır. Dekoratif yaprakları için yetiştirilen bir bitkidir. Mızrak şeklinde olan yapraklar dar ve uzundur.

Aglaonema Çiçeği Bakım Önerileri

Sıcaklık İsteği:

Aglaonema çiçeği ılıman iklim bitkisidir. Sıcaklığın yüksek olduğu dönemlerde kök gelişimi oldukça iyi olmaktadır. Soğuk ortamları sevmeyen bir bitkidir. O yüzden kış aylarında dikkat edilmesi gerekir. Soğuk havalarda gelişimi oldukça yavaşlar ve soğuklardan kolay etkilenen bir bitkidir. Kışın en düşük 10-13 C dereceye kadar dayanabilir. Sıcaklık bu değerin altına düştüğünde bitkinin gelişimi olumsuz yönde etkilenir. Hatta zarar görerek yaprak dökmeye ve ölmeye kadar gidebilir.

Işık isteği:

aglaonema

Aglaonema Bitkisi

Doğrudan gelen güneş ışığından olumsuz etkilenen bitki gölge ve yarı gölge alanları sever. Filtrelenmiş güneş ışığı bitkinin gelişimi için ideal olacaktır. Bitkinin doğrudan güneş ışığına maruz kalması gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Fazla ışığa gereksinim duymaz. Gölgelik yerlerde bile rahatlıkla yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. Sıcaklığın az olduğu zamanlarda ışık miktarı biraz iyi olan yerlerde yetiştirilirse daha iyi gelişim sağlar. Ancak yazın çok sıcak havalarda bol güneşin olduğu zamanlarda ise güneşten korunmalı ve aşırı ışık alması engellenmelidir. Aksi halde bitkinin yaprakları kurumaya başlayacaktır.

Eğer ki aglaonema çiçeği bitkinizin yapraklarında ağarma varsa bilin ki aşırı güneş ve sıcaklıktan dolayıdır. Yaprak uç kısımlarında yanmalar meydana gelmişse bitkinizi doğrudan güneş ışığında bırakmışsınızdır demektir. Bunlara dikkat edilmesi gerekir.

Su İsteği:

Aglaonema bitkisinin su ihtiyacını anlamak için toprak nemine bakmak gerekir. Bir çubuk ya da parmağımız yardımıyla

aglaonema-bakimi

Aglaonema yetiştiriciliği

toprağın nem oranına bakabiliriz. Toprağın sadece yüzeyine bakarak sulama yapmamalıyız. Çünkü toprağın alt kısımları nemli olabilir. Bu durumda sulama yaparsak kökler aşırı nemden dolayı çürümeye başlayacak ve bir süre sonra bitkimiz ölmeye başlayacaktır. Ayrıca saksı tabağında su birikmemesine de dikkat edilmelidir. Bu da köklerin çürümesine neden olacaktır.

Sulama suyunun kireçli olması da bitki gelişimini olumsuz etkileyen etmenlerdendir. Mümkün olduğu kadar dinlendirilmiş su vermelisiniz. Ayrıca kışın verilen suyun kesinlikle oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir. Kışın direk musluk suyu kesinlikle verilmemelidir. Aksi halde bitkinin hastalanmasına neden olursunuz. Bir de kışın verilen su miktarı kesinlikle az olmalı, toprağın alt kısmı kontrol edilerek su verilmelidir. Toprak alt kısmı nemli ise sulama yapılmamalıdır. Kışın yapılan en büyük yanlışlardan birisi aşırı sulama sonucu bitkinin ölmesine neden olmaktır.

Budama:

Zamanla kuruyan dallar veya yapraklar varsa bunları keskin bir bıçak ya da makas yardımıyla bitkiden ayırmalısınız. Bu işlem bitkinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Saksı Değişimi:

Aglaonema Çiçeği bitkisinin saksı değişimini iki yılda bir yapabilirsiniz. Her yıl saksı değişimi yapmak gereksiz olacaktır. Değiştirilen saksının çok büyük yada aynı saksı olmamasına dikkat edilmelidir. En fazla 1 ya da 2 numara büyük saksı ile değişim yapmanız yerinde olacaktır. Daha büyük saksı ile değişim yapmak köklerin daha fazla büyümesine neden olacağından bitkinin gelişimini de olumsuz etkileyecektir.

Humus bakımından zengin topraklar gelişim açısından iyi olacaktır. Bahçe toprağına nehir kumu, odun ve yaprak çürüntüsü, funda toprağı karışımı eklenebilir.

25

Mart
2018

Echeveria Çiçeği Yetiştiriciliği

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: Dış Mekan Bitkileri, İç Mekan Bitkileri  |  Yorum: Yok   |  

Echeveria çiçeği hem iç mekan hem de dış mekan süs bitkisi olarak yetiştirilebilen bir bitkidir. Genelde dekoratif yaprakları için yetiştirilen bitkinin çiçekleri de açmaktadır. Bakıldığında kaktüsü andırır ama değildir. Sulu ve etli yapraklara sahiptir. Oldukça dekoratif yaprakları vardır. Maket gibi durur. Ülkemizde bilinen adı ise Aşkın Gözyaşları bitkisidir. Bunu görünümünden ve dekoratif olmasından dolayı almıştır.

askin-gozyaslari

Saksıda echeveria bitkisi

Kısa gövdeli yapıya sahiptir. Rozet şeklinde yapısı vardır. Genelde küçük küçük çiçekler açar. Turuncu renkte açan bu çiçekler genelde uzun ömürlüdür. Genelde ilkbahar – yaz gibi çiçek açar ancak bazı türleri sonbaharda da çiçeklenebilir.

Echeveria Çiçeği Bakım Tavsiyeleri

Sıcaklık İsteği:

Serin ortamları seven bir bitkidir. Kış aylarında en az 5 C dereceye kadar dayanabilir. Gece gündüz arası sıcaklık farkının fazla olmadığı yerlerde gelişimleri çok iyi olmaktadır. Bazı türleri soğuklardan çok çabuk etkilenmektedir. Buna dikkat edilmeli. Yazın çok sıcak yerlerde yetişebilmekte ancak yarı gölge alanlarda gelişimleri daha iyi olmaktadır.

Işık İsteği:

Echeveria çiçeği aydınlık ve güneşli yerleri seven bir bitkidir. Ayrıca bulunduğu yerin havadar olması gerekmektedir. Bitkinin sıcağa dayanıklı olması çok ışık sevmesinden kaynaklıdır. Eğer ki bitkimiz yeniyse birden güneş ışığına çıkarmak yerine yavaş yavaş hazırlamak gerekir.

Toprak İsteği ve Saksı Değişimi:

Echeveria bitkisi zengin karışımlı toprakları sever. Toprak karışımı humus bakımından zengin olmalıdır. Saksı toprağına eğer bulabiliyorsanız yaprak ve odun çürüntüsü ekleyebilir ve dere kumu karışımı yapabilirsiniz. Çok nemli toprakları sevmez. Eğer ki kökleri aşırı neme maruz kalırsa çürümeye başlayabilir.

Eğer ki saksıdan topraklar taşmaya başladıysa saksı değişimi zamanı gelmiş demektir. Saksısını bir numara büyüğü ile değiştirmeniz gerekir. Saksı değişimi yaparken bitkinin köklerinden biraz kırpabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz toprak karışımını da ekleyerek saksı değişimini gerçekleştirebilirsiniz.

Gübreleme:

Ayda bir sıvı gübre verebilirsiniz. Haziran – Ekim aylarında verilen gübre bitkinin gelişiminde önemli sonuçlar verecektir.

Su İhtiyacı:

echeveria-askin-gozyaslari

Echeveria Çiçeği

Fazla su sevmeyen bir bitkidir. Echeveria bitkiniz varsa diğer bitkilere nazaran daha az su isteyen ve sulamasına dikkat edilmesi gereken bir bitkidir. Yazın sıcak havalarda bitkinizin toprağına bakarak sulama yapmalısınız. Eğer ki toprak kurumuşsa sulamasını yapmalısınız. Sulama yaparken kesinlikle gün içinde yapmayın. Akşam saatleri sulama yapmak için en ideal zamandır. Güneş altında sulanmayı hiç sevmeyen bir bitkidir. Eğer ki güneş altında sulanırsa yaprakları kuruyacaktır. Kışın ise su miktarı oldukça azaltılmalı, yine toprak yüzeyine bakarak sulama yapılmalıdır. Kışın verilen su kesinlikle oda sıcaklığında olmalıdır. Mümkünse kireçli su verilmemelidir. Fazla sulama kök çürümesine ve bitkinin ölmesine neden olabilmektedir.

Üretimi:

Echeverianın üretimi üç yöntemle olmaktadır.

1- Yumru Bitkilerin Ayrılmasıyla Üretim: Echeveria bitkisi genelde gövdesinde yeni yavru bitkiler üretir. Bunu dikkatli bir şekilde keser ve ayırırsanız kolayca üretimini yapabilirsiniz.

2-Yaprak Çeliğiyle Üretim: Yaprak çelikleri mart-nisan aylarında alınabilir. Sağlıklı bir bitkinin yaprağı kesilip birkaç gün gölgede tutulduktan sonra dip kısmından yarı yarıya karıştırılmış kum ve torf karışımına dik olarak yerleştirilir. Ara ara sulaması yapılır. Ancak yaprakların ıslanmamasına dikkat edilmelidir. 

3-Tohumla Üretim: Bu bitkinin tohumları oldukça ince ve küçüktür. Ekilirken dikkat ister. 20-22 C derecede çimlenebilir. Tohumla üretim biraz zaman alabilmektedir. Diğer üretim yöntemleri hemen sonuç veren yöntemlerdir.

Hastalık ve Zararlıları:

Echeveria bitkisinin en önemli zararlıları; unlu bitlerdir. Hastalığı ise pas hastalığıdır.

echeveria

Echeveria Bitkisi Bakım

echeveria-bakimi

Echeveria Bitkisi

16

Mart
2018

Difenbahya Bitkisi Nasıl Çoğaltılır | Difenbahya Üretimi

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: İç Mekan Bitkileri  |  Yorum: Yok   |  

Difenbahya Bitkisi Nasıl Çoğaltılır sorusu difenbahya yetiştiricilerinin en çok sorduğu ve cevabını merak ettiği sorulardan birisi. Biz de bu yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalıştık.

Difenbahya evlerimizde vazgeçilmez bitkilerimizden birisidir. Oldukça dekoratif yapraklara sahip olan bu bitkinin üretimi de oldukça kolaydır. Difenbahya en kolay çoğaltılabilen bitkilerden birisidir. Evinizde difenbahyanız varsa veya bir komşunuzun varsa ve siz de sahip olmak istiyorsanız ondaki bitkiden bir parça alarak suda köklendirme yaparak çok kolay bir şekilde difenbahyaya sahip olabilirsiniz.

Difenbahya bitkisi nasıl çoğaltılır, difenbahya üretimi nasıl yapılır gibi sorularınızın cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Difenbahya Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Suda köklendirme ne diye soracak olursanız:

Suda Köklendirme Yöntemi:

difenbahya1

Difenbahya Bitkisi Nasıl Çoğaltılır

Difenbahyanın dallarından uygun olan bir tanesini dikkatli ve keskin bir bıçak ya da bahçevan makasıyla keserek su dolu bardağa koymalısınız. Birkaç gün sonra su dolu bardağa baktığınızda koyduğunuz dal parçasının köklenmeye başladığını göreceksiniz. Bu bitkinizin toprağa dikilmeye hazır olduğunu gösterir. Sudan alarak hazırlamış olduğunuz saksıya dikimini yapmalısınız. Difenbahyanın suda köklendirme yöntemi ile üretimi işte bu kadar.

Peki gelelim bu işlemi ne zaman yapmalıyız? Yılın her zamanı bu uygun mudur diyecek olursanız değildir. Suda köklendirme için en uygun zaman ilkbahar aylarıdır. Şayet bulunduğunuz yer çok soğuk gidiyorsa yaz başları da köklendirme için uygun olacaktır.

Difenbahya Bitkisinin En Çok Görülen Hastalıkları:

Difenbahyada en çok yapraklarda pamuksu şeylerin oluşması ve yapraklar üzerinde meydana gelen yapışkan maddelerdir. Bunlardan kurtulmak için hafif nemli sabunlu bir bez yardımı ile yapraklar her gün düzenli bir şekilde ve dikkatli bir şekilde silinmelidir.

Ayrıca kullanılan kalitesiz ve vitaminsiz topraklar sonucu bitki yaprak dökmeye başlayabilir. Bunun akabinde solucan ve beyaz sinekler de üreyecektir. Bu da bitkinin zarar görmesine ve hatta ölmesine bile sebep olacaktır.

Difenbahya bitkisinde en çok yapılan hatalardan birisi de aşırı sulamadır. Aşırı sulama yapmamaya dikkat edilmelidir.

Difenbahya bitkisi hakkında daha önceden detaylı bir yazı hazırlamıştık.

Difenbahya Bitkisinin Bakımı ve Yetiştiriciliği İçin Genel Bilgileri Aşağıda Bulabilirsiniz. 

Difenbahya Bitkisi Yetiştiriciliği

4

Mart
2018

Şeflera Bitkisi Bakımı

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: İç Mekan Bitkileri  |  Yorum: 1  |  

Şeflera bitkisi bakımı konusunda bilinmesi gereken temel noktaların neler olduğuyla ilgili bir yazı hazırladık. Yazımızın içeriğinde şeflera bitkisi yetiştiriciliği ve şeflera bitkisi bakımı konusunda bilgiler var. Şeflera bitkisi bakımı konulu yazımızı okuduğunuzda genel bilgilere sahip olacak ve bitkinizin yetiştiriciliğinde doğru adımlar uygulamış olacaksınız.

Şeflera bitkisi saksı yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olan dekoratif yaprakları için yetiştirilen bir bitkidir. Tropik bölgelerde doğal olarak yetişir. Çalı ya da küçük ağaç formunda olabilir. Ülkemizde evlerimizde, salon ve kapalı teras ve balkonlarda, ofislerde iç mekan süs bitkisi olarak tercih edilir. İç mekanlarda hava akımı almayan yerlerde bulundurun. Kapı kenarı gibi hava akımına maruz kalan yerlerde bulundurulursa yapraklarını dökebilir haberiniz olsun.

Şeflera Bitkisi Bakımı

Şeflera Bitkisinin Işık İsteği:

seflera-bakimi

Şeflera Yetiştiriciliği

Şeflera bitkisi gün içerisinde bolca ışık gereksinimi olan, aydınlık yerleri seven bir bitkidir. Ancak doğrudan gelen güneş ışığından korunması gerekir. Evinizde ya da ofisinizde bir tül perde arkasına, filtrelenmiş güneş ışığı gelen yerlerde bulundurursanız gelişimi çok daha iyi olmaktadır. Bir de dikkat etmeniz gereken husus; haftada bir bitkinin yönünü değiştirmek olacaktır. Çünkü şeflera bitkisi güneş ışığını alan tarafa doğru büyümeyi, eğilim göstermeyi sever. Bu da bitkinin eğri olmasına, orantısız büyümesine sebep olur. Bunu önlemek için haftada bir yönünü değiştirmeyi unutmayın.

Eğer bitkiyi az ışık alan loş ortamlarda yetiştirirseniz, bitkiniz yeteri kadar ışık almazsa önce gelişimi yavaşlar daha sonra yaprak dökmeye başlar bilginiz olsun.

Şeflera Bitkisinin Su İsteği:

Sulama yaparken dikkat edilecek en önemli konu su miktarının sabit olması ve mümkünse kireçsiz su verilmesidir. su verdiğiniz kabın aynı olmasına dikkat edin ki aynı ölçekte su verebilesiniz. Yaz aylarında genelde haftada iki kez veya çok sıcak havalarda üç kez su verilmelidir. Kışın ise haftada bire düşürülmeli, kışın toprak yüzeyine bakarak sulama yapılmalıdır. Toprak yüzeyi nemini kaybetmiş kurumaya yüz tutmuşsa sulaması yapılmalıdır. Ayrıca kışın direk musluk suyu verilmemeli, oda sıcaklığında bekletilmiş su kullanılmalıdır. Aksi halde bitkiniz hastalanabilir. Kışın aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.

Sulama yaparken suyun toprağın her yerine ulaştığına bakılmalıdır. Su toprağın her yerine ulaşmalıdır. Saksı tepsisinde biriken su hemen tahliye edilmelidir. Su birikmesine müsade edilmemelidir.

Şeflera Bitkisi Nasıl Çoğaltılır:

Şeflera bitkisinin çoğaltımı oldukça kolaydır. Kökten ayırma yöntemi ile hem kolay hem de kısa sürede bitkinin çoğaltımını sağlayabilirsiniz. Kökten ayrılan kısmı ufak bir saksıya alıp üretimini sağlayabilirsiniz.

Şeflera Bitkisinin Saksı Değişimi:

Saksı ve toprak değişimini yılda bir kez veya iki yılda bir kez yapabilirsiniz. Nisan ayı bu işlem için en uygun aylardan birisidir. Saksı değişiminde bir numara büyük saksı seçilmelidir. Bitkinin kök gelişimi her yıl artacağından saksı da buna göre ayarlanmalı ve değişim yapılırken bir numara büyük saksı ile değişim yapılmalıdır.

seflera

Şeflera Bitkisi

 

24

Şubat
2018

Begonya Yetiştiriciliği | Begonya Bakımı

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: İç Mekan Bitkileri  |  Yorum: Yok   |  

Begonya yetiştiriciliği konusunda önemli olabileceğini düşündüğümüz hususları siz değerli bitki severler için hazırladık. Her ne kadar begonya yetiştiriciliği zor olmayan bir bitki olsa da dikkat edilmesi gereken önemli noktalar olduğunu düşünüyoruz. Begonya yetiştiriciliği konusunda detaylı bilgilere sahip olmak için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Begonya bitkisi saksı bitkisi yetiştiriciliğinde üst sıralarda yer alan çok güzel bir süs bitkisidir. Genelde dekoratif yaprakları için yetiştirilen bitki türlerine göre çiçekleri için de yetiştirilir. Bazı türleri sadece yaprakları için yetiştirilirken bazı türleri ise çiçekleri için yetiştirilir. Begonya yetiştirirken dikkat edilmesi gereken hangi tür olduğudur. Bitkinin ihtiyaç ve bakımı türüne göre farklılık göstermektedir.

Biz begonyaları ülkemizde en çok pencere kenarlarında görürüz. Pencerelere yakışan güzel bitki türlerinden birisidir. Ayrıca bahçe süslemelerinde bordür kenarlarında da kullanabiliriz. Dayanıklı ve rengini uzun süre koruması en bilindik özellikleri arasında yerini alır. Begonyanın çok çeşidi bulunmaktadır. Ancak temelde yapraklı ya da çiçekli olarak ikiye ayırmak gerekir.

BEGONYANIN ÇEŞİTLERİ

1-Yumrulu Begonyalar:

begonia-tuberosa

Yumrulu Begonya – Begonia Tuberosa

Yumrulu begonyalar çiçek açan bir türdür. Yaprakları açık yeşil olup üst yüzü tüylü ve kenarları dişli yapıdadır. Çiçekleri iri ve genelde pembe renklidir. Beyaz, sarı ve kırmızı renkli de çiçekler açabilir. Yumrulu begonyaların bazıları kışa dayanıklıdır. Kök saplarından büyüyen, yazın gölgede açan çok güzel çiçekleri vardır. Kışa dayanıklı olan bu begonya türleri kış soğukları gelene kadar çiçekli kalabilir. Kesme çiçekçilikte de çok kullanılan bir bitkidir. Boyları 50-60 cm kadar olur. Kışın toprakta ölür. Ancak baharla birlikte tekrar canlanır.

Yumrulu begonyaların bazıları ise askı tipindedir. 30-40 cm kadar sapları uzar. Bunlar sarkık formdadırlar.

2- Çiçekli Begonyalar:

Çiçekleri begonyalar daha çok dış mekan süs bitkisi olarak tercih edilen türdür. Ülkemizde daha çok yaz aylarında ve akdeniz bölgesinde tercih edilir. Dış mekanlarda saksı içlerinde yetiştirilir. Özellikle balkonlu evlerin vazgeçilmezleri arasında yerini alır. Her dem yeşil kalabilen türleri vardır. Sürekli çiçeklenebilirler. Ilıman iklimlerde yaz kış yeşil kalıp çiçeklenebilir.

Pembe, kırmızı ve beyaz renkte çiçekler açarlar. Çiçekli begonyaların çok fazla türü bulunmaktadır. Yaprak renklerine göre bile ayrılan türleri vardır. Koyu, parlak yeşil, açık yeşil şeklide sınıflandırmak mümkündür.

begonia

Çiçek Begonyalar

3- Yaprak Begonyalar:

Yaprak begonyalar ülkemizde en çok tercih edilen begonya türleri arasında yerini alır. Dekoratif yaprakları için yetiştirilirler. İç mekanlarda saksı bitkisi olarak tercih edilirler. Boyları genelde kısadır. Çiçek açarlar ancak çiçekleri gösterişsizdir. Yaprakları iri ve oldukça gösterişlidir. Yaprak begonyaların bize tanıdık gelen, bilinen üç türü vardır.

  • Begonya Rex: En çok bilinen çeşididir. Kalp şeklinde iri yaprakları vardır. Düz kenarlı ve büyüktür yaprakları.
  • Ağaç Begonya: Evlerde en çok tercih edilen begonya çeşididir. Yapraklarının üzeri beneklidir. Çilli begonya olarak da bilinir. Yaprakları uzunlamasınadır. Diğer begonyalara nazaran daha boyludurlar.
  • Paşaçadırı: Yaprakları oval, diğer türlere nazaran daha küçük yapraklı bir türdür. Genelde saksı çevresinde sarılan bir bitkidir. Görünümü itibariyle oldukça dekoratiftir.

BEGONYA YETİŞTİRİCİLİĞİ:

1- Sıcaklık:

Begonya yetiştiriciliği konusunda sıcaklık önemli bir etkendir. Yaprak begonyalar için ideal sıcaklık 15- 18 C derecedir. Kışın ise dikkat edilmesi gereken sıcaklık 10 C derecedir. 10 C derecenin altındaki sıcaklıklarda bitkiniz zarar görür.

Çiçek begonyalarda ise durum farklıdır. Dikimden itibaren 18 – 20 C derece sıcaklık isterken daha sonra 15 C derece olan ortamlara alınmalıdır. Gündüz sıcaklığı 23 C derece olmalıdır.

2- Işık İsteği:

Yaprak begonyalar yarı gölge ya da gölge yerlerde yetiştirilirler. Ancak bitkinizde fazla miktarda yaprak dökülmesine şahit olursanız doğrudan güneş almayan ancak aydınlık olan yerlere almanız gerekir.

Çiçek begonyalar ise yan gölge alan yerlerde iyi yetişirler. Doğrudan güneş alan yerlerde de yetiştiriciliğini yapabilirsiniz. Çiçek begonyalar güneşten fazla etkilenmezler.

Yumrulu begonyalar ise hemen her yere uyum sağlayan bitkilerdir.

3- Su İsteği:

Su begonya yetiştiriciliği konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu.

Yumru begonyalar gelişme dönemlerinde bol suya gereksinim duyar. Bu dönemde yumru begonyaların toprağı sürekli olarak nemli tutulmalıdır. Bitkinin nem ihtiyacı için ise yapraklarına su püskürtülmesi gerekiyor. Bitki dinlenme dönemine girdiğinde ise su kesilmeli ve yumrular kuru bir yerde muhafaza edilmelidir.

Çiçek begonyalara ise yazın bol su verilmelidir. Çok sıcak geçen yaz aylarında ve kuru havalarda yapraklarına su püskürtülürse bitki için çok iyi olur. Sonbahar ve kış aylarında verilen su miktarı azaltılmalı ve toprak yüzeyine bakarak su verilmelidir. Kışın aşırı sulamaktan kaçınılması gerekir.

Yaprak begonyalar ise ilkbahardan sonbahara kadar bolca sulanmalıdır. Yine yazın çok sıcak havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir. Yaprak begonyalar için kireçsiz su kullanmaya özen gösterilmesi gerekir. Kışın ise su miktarı azaltılmalı ve sadece toprağı nemli kalacak şekilde sulama yapılmalıdır.

19

Şubat
2018

Guzmania Bakımı ve Yetiştiriciliği | Guzmania Çiçeği

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: İç Mekan Bitkileri  |  Yorum: 1  |  

Guzmania saksı bitkileri yetiştiriciliğinde en çok tercih edilen bitkiler arasında yerini alır. Tropikal bir bitkidir. Bitki tam ortasında kırmızı renkli çok güzel bir çiçek açar. Bu yüzden çok tercih edilir. Ayrıca çok güzel dekoratif yaprakları vardır. Guzmania bitkisinin çiçeği uzun ömürlü ve gösterişlidir. Yağmur ormanları anavatanlarıdır. Buralarda doğal olarak yetişen bitkilerdir. Guzmania bitkisi doğal ortamlarında başka bir bitki ya da ağacın üzerinde yaşarlar.

Koyu yeşil yapraklara sahip olan bitki, boyuna kırmızı çizgili, alt kısmı kırmızı mor kırmızı, çiçekleri kırmızı veya beyaz bitkilerdir. Her dem yeşil kalır. Dekoratif yaprakları ve dekoratif çiçeği vardır. Bu yüzden de saksı bitkileri yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahiptir.

ÖNEMLİ NOT: Kış aylarında bulunduğu ortamın 15 C derecenin altında olmaması gerekmekte. Soğuklara fazla dayanıklı olmayan bir bitkidir. Çiçeğini genellikle yaz aylarında açar. Şayet bitki bakımına ve çiçeğine iyi bakılmazsa çiçek çürür. Gövde de yavaş yavaş ölür. Böyle bir durumla karşılaşırsanız bitki ölmeden hemen önce yumruları alın ve ayrılma yöntemi ile tekrar üremesini sağlayabilirsiniz. 

Guzmania Bakımı:

Guzmanya Bitkisinin Işık İsteği:

Guzmania

Guzmanya Bakımı

 

Guzmanya bitkisi yarı gölge ve hafif güneşli yerleri sever. Seralarda yetiştiricilik yapıyorsanız % 70-80 oranında gölgeleme yapılması gerekmekte.

İç mekanlarda saksıda yetiştirilen guzmanyalar ise belirli oranda ışığa gereksinim duyar. Özellikle gelişme çağında olanlar bol ışığa gereksinim duyar. Dinlenme dönemine giren guzmanyalar ise daha çok yarı gölgelik alanlarda bulundurulmalıdır. Doğrudan güneş ışığını sevmez ve istemez.

 

Guzmanyanın Sulama İsteği:

Guzmanya yetiştiriciliğinde sulama çok çok önemlidir. Bu yüzden sulamasına çok dikkat edilmeli, ayrıntılar gözden kaçırılmamalıdır.

Guzmanya mevsimine göre sulanmalıdır. Bitkinin büyüme dönemi genelde mart-ağustos aylarıdır. Bu aylarda oda sıcaklığında ve kireçsiz su ile bolca sulanmalı, toprağı nemli tutulmalı ve yaprak hunisinde su bulundurulmalıdır. Bitkinin dinlenme dönemine girdiği zamanlarda ise – yani bu zaman aralığı genelde ekim-şubat ayı aralığıdır – verilen su azaltılmalı, toprak yüzeyine bakılarak su verilmelidir. Aksi halde bitkinin aşırı sulamadan ölmesine neden olabilirsiniz. Birçok guzmania yetiştiricisi kışın sulamaya dikkat etmediği için bitkisinin ölmesine sebep olmuştur. Kısaca özetleyecek olursak; bitkinin gelişim döneminde bolca suya ihtiyacı vardır, çiçeklenme döneminde ise bu ihtiyaç azalır.

guzmanya

Guzmania Yetiştiriciliği

Eğer yetiştirdiğiniz guzmania yaşlı ise bunun su isteği daha fazla olacaktır. Çünkü kök gelişimi genç bitkilere nazaran daha fazladır. Saksı içerisindeki kök miktarı daha fazla olacağından su isteği de artacaktır. Ayrıca bulunduğu ortam çok sıcak oluyorsa su isteği de buna bağlı olarak artar. Tam tersi ise yani serin bir ortamda ise su isteği fazla olmayacaktır.

Çok sıcak günlerde ve öğle saatlerinde kesinlikle sulama yapmayın. Bu bitkinize yarar değil zarar verir. Genelde akşam üzeri gibi bir saat belirleyin ve bu saatte sulamasını yapın.

NOT: Guzmania için su özelliği çok önemlidir. Musluktan alınan su direk olarak verilmemelidir. Musluk suyu bitkiye birtakım zararlar verir. PH derecesi yüksek sularda bitkinizde sararmalar meydana gelebilir. En ideali yağmur suyudur. Şayet elde edebilirseniz yağmur yağdığında su biriktirip bunu verebilirsiniz.Böyle bir imkanınız yoksa musluktan alınan suyu bir kapta birkaç gün dinlendirin. Bu sayede suda bulunan kireç tabana çöker. Siz de üstte kalan suyu rahatlıkla bitkinize verebilirsiniz. Ayırca özellikle sonbahar ve kış aylarında kesinlikle soğuk su verilmemeli, oda sıcaklığında su verilmelidir. 

Guzmanyaların yetişebilmesi için ortamdaki nem miktarı da önemlidir. % 70-80 oranında bir nem bulunması gerekir. Toprak neminden ziyade havada bulunan nem guzmanya için çok önemlidir. Yazın çok sıcak havalar, kışın ise evde bulunan kalorifer sistemi havayı kurutmakta ve nem miktarını azaltmaktadır. Bundan da guzmanyalar çok etkilenmektedir. Bundan dolayı bu durumlarda yapraklarına her gün su püskürtülmeli ancak bu su kesinlikle kireçsiz olmalıdır. Ayrıca yapraklarda ve çiçeğinde su kalmamasına da dikkat edilmelidir.

Guzmanyanın Toprak İsteği:

Guzmanyanın toprağı süzek ve havadar olmalı, kök gelişiminin iyi olması için fazla sıkı olmamalıdır. Bunu da sağlamak için toprak karışımda ponza taşı kullanılabilir. Ayrıca toprak süzekliğini sağlamak için ise kum karışımı kullanılabilir. Guzmanyalar humus bakımından zengin toprakları sever. Eğer ki yaprak ve odun çürüntüleri bulup toprağına karıştırabilirseniz besin bakımından oldukça zengin bir karışım elde edebilirsiniz.

guzmanya-isteği

Guzmanya Bakımı ve YetiştiriciliğiTm Haklar Sakldr - Çiçek ve Bitki
Yazlar kaynak belirtilmeden kullanlamaz.

Hobiler Hobiler