Hüsnüyusuf Çiçeği Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Hüsnüyusuf Çiçeği Yetiştiriciliği

Hüsnüyusuf çiçeği dış mekan süs bitkilerinden olup kesme çiçekçilikte çok önemli bir yere sahip hoş bir bitkidir. İç mekanlarda da yetiştirebileceğiniz, çiçekleri oldukça dekoratif zarif bir bitkidir. Çok eskilerden beri yetiştirilen Hüsnüyusuf çiçeğinin tarihte de önemli yeri vardır. Kuzey ve Güney Avrupa kökenli olan bitki, 2-3 yıl boyunca yaşayabilir. Yaşlandıkça çiçek veriminde de azalma olan bitkinin her yıl yenilenmesi çok daha uygun olacaktır.

Toprak İsteği : 

Hüsnüyusuf çiçeğinin iyi bir gelişim göstermesini istiyorsanız; besin bakımından zengin, kumlu-killi ve bir miktar kireçli bahçe toprağını tercih etmeniz çok iyi olacaktır. Bu karışım bitki için oldukça ideal toprak karışımıdır. Bu karışıma fideler oluşmaya başladıktan sonra bir miktar sıvı gübre ilavesi yapabilirsiniz. Ancak kesinlikle belirtilen ölçüden fazlasını vermeyin.

Su İsteği : 

Hüsnüyusuf bitkisi ilk ekimden sonra suya gereksinim duyar. Bu zamanda su çok önemlidir. Dikkatli ve düzenli sulama yapılmalıdır. Çok sıcak ve rüzgarlı havalarda sulama miktarı azaltılmalı, su gereksinimine bu havalarda çok dikkat edilmelidir. Su miktarına da çok dikkat edilmelidir. Bitkinin toprağı nemli kalacak şekilde sulanmalı, kesinlikle fazla su verilmemelidir. Bitki nemli kalmalı ancak çamurlaştırılmamalıdır. Bitki köklenmeye ve kuvvetlenmeye başlayınca su miktarı artırılır. Çünkü bu dönemde suya gereksinimi çok daha fazla olacaktır. Sulama yöntemi olarak da damlama sulamayı kullanabilirsiniz.

 

Sulama yaparken toprağın altına doğru suyun inmesini sağlamanız çok daha faydalı olacaktır. Eğer bitkinin etrafında yabancı bitkiler oluşmuşsa bunlar çapa yapılarak düzgün bir şekilde toplanmalıdır.

Hüsnüyusuf bitkisi nisan ayından başlayarak Temmuz ayının ortalarına kadar çiçeklenir.

Işık İsteği : 

Bitki gölgelik yerleri sevmez. Gölge yerlerde çiçek açmayacağı için bitkinizi daha çok güneş alan yerlerde yetiştirin. Özellikle bitkinizin gelişim dönemlerinde ışığa çok gereksinim duyacaktır. Bu yüzden bol ışık alan yerler tercih edilmelidir. Bitkinizi gölge olan, ağaç altı ya da benzeri yerlerde yetiştirmeyin.

husnuyusuf-bitkisi

Hüsnüyusuf Çiçeği

 


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply