Hanımeli Bitkisi Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Hanımeli Bitkisi Yetiştiriciliği

Hanımeli bitkisi ülkemizde çok yetiştirilen, daha çok bahçelerimizin duvarlarında ya da çitlerimizde çok kullandığımız, sarılıcı bir bitkidir. Yaz aylarında özellikle de Ege ve Akdeniz bölgemizde çok yetiştirilen bir bitkidir. Bahçeli evlerin çitleri ve duvarları için önereceğim güzel bitkilerdendir. Ayrıca bahçenizdeki yüksek ağaçların da dibine dikebilirsiniz. Ağaçlara sarılarak gelişir ve daha güzel görünüm oluşturur. Hanımeli kışın yapraklarını döker. Güzel çiçekler açarlar. İlkbahardan başlayarak sonbahara kadar çiçeklenebilir.

Eğer çok çiçek açmasını istiyorsanız; bol güneş alan açık yerlerde dikmelisiniz. Gölge yerlerde pek çiçeklenmeyebilirler. Ayrıca bol çiçeklenebilmesi için bitkinin en az 2-3 yıllık olması gerekmekte.

Hanımeli hemen her tür toprakta gelişebilir. Ancak her tür toprakta gelişimi çok iyi olmaz. Eğer bol çiçeklenmesini ve güzel gelişmesini istiyorsanız; humus bakımından zengin, killi veya kumlu, geçirgen toprakları tercih etmelisiniz. Yaprak çürüntüsü ve dal çürüntüsü karışımlı olan, kumlu iyi bahçe toprağı ideal toprak tipi olacaktır.

Yazın bolca sulayın. Özellikle de sıcak, kuru havalarda bolca sulamalısınız. Toprağının kurumasını beklemeyin. Toprak yüzeyi hafifçe kuruduğunda sulamasını yapın. Sonbaharda ise su miktarını iyice azaltın. Bu dönemde bitkinin suya gereksinimi azalacaktır. Kışın ise zaten bitki yapraklarını dökecektir. Bu yüzden yağışlardan dolayı su gereksinimi de olmayacaktır.

Eğer bitkinizin şekilsiz uzamasından yakınıyorsanız, bitkinizi toplamak, budamak istiyorsanız, yapraklarını döktüğü zaman budama yapmalısınız. Bu dönem budama için en uygun dönem olacaktır. Yapılan en büyük hatalardan birisi ilkbaharda budama yapmaktır. Sakın böyle birşey yapmayın. İlkbaharda budama yapmak bitkinin ölmesine neden olur.

Hanımeli bitkisinin üretimi oldukça basit ve zahmetsizdir. Yazın olgun dallarından bir tanesini yukarıda belirttiğim özellikteki toprağa direk olarak dikin ve can suyu verin. Toprağın kalitesine göre köklenmesi de hızlı olacaktır. Üretimi bu kadar kolaydır.

hanimeli-bitkisi

Hanımeli Bitkisi Bakımı


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply