Guzmania Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Guzmania Yetiştiriciliği

GUZMANİA

Guzmania bitkisi tropikal bir bitki olup ana vatanı Tropikal Amerika’dır. Salonlarınız ve ofisleriniz için yetiştirebileceğiniz çok güzel bitkilerden bir tanesidir. Yaprakları şerit şeklinde uzun ve koyu yeşil renklidir. Parlak yapısı vardır. Bir tane çiçek açar. Çiçeği yaprakların arasından uzayan sapının üzerinde kırmızı renkli oldukça dekoratif görünümlüdür. Bir çok türü bulunmaktadır. Bu türlerine göre ise çiçek renkleri değişmekte ve yaprak şekilleri de farklılık göstermektedir.

GUZMANİA BİTKİSİNİN BAKIMI VE İSTEKLERİ :

guzmania_bakimi

Guzmania Yetiştiriciliği

Guzmania tropik bir bitki olduğundan dolayı yüksek sıcaklık ve nem ister. Özellikle de yaz aylarında bol neme ihtiyaç duyar. Yazı bulunduğunuz yerin nem oranı düşük ise guzmania bitkinizin yapraklarına sık sık ılık su püskürtmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Nem oranının düşük olduğu bölgelerde nem ihtiyacı karşılanmazsa bitkinin yaprak uçları kıvrılmaya ve sararmaya başlar.

Ayrıca bitkinin bir diğer isteği de toprak nemidir. Toprak neminin asla kaybedilmemesi gerekmektedir. Bu yüzden yaz aylarında bolca sulanması gerekiyor. Eğer bitkinizi aydınlık ve sıcak bir yerde ise toprağını iyi gözlemlemeniz gerekmekte. Çünkü sıcak yerlerde bitkinizin toprağı hemen kuruyabilir. Bu yüzden toprak kurumadan sulamasını yapmanız ve toprağını çok nemli tutmanız gerekiyor yaz aylarında.

Yazın bol su ihtiyacı vardır. Sıcak günlerde düzenli olarak ve bolca sulanması gerekir. Sulama yapılırken suyun toprağın her yerine ulaştığına dikkat edin. Ayrıca sulama yaptığınız suyun bitkinin çiçeğine ya da yaprağına gelmemesine de çok dikkat edin. Bu da önemli bir husustur.

Kış aylarında ise sulama miktarını azaltmanız gerekiyor. Bu dönem bitkinizin dinlenme dönemi olduğundan su tüketimi az olacaktır. Bu dönemde toprak yüzeyenin nemli olması yeterli olacaktır.

Genelde guzmania bitkisinin çiçek açtığı dönem ise ilkbahar ve yaz aylarıdır.

guzmania

Guzmanya Bitkisi

 


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply