Gül Budaması Nasıl Yapılır | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Gül Budaması Nasıl Yapılır

Güller hayatımızda çok önemli yere sahip olan çiçeklerden bir tanesidir. Özellikle de evimizde ya da bahçemizde yetiştiriciliğini yapıyorsak, bizim için önemleri daha da artmaktadır. Güllerin sağlıklı ve dekoratif büyümelerinde budama etkeninin çok önemli olduğunu asla unutmamak gerekir.

Gül budandıkça ve bakımı yapıldıkça güzelleşir ve ömürleri daha da uzar. Güllerinizi budamak zor bir iş değildir ancak hiçbirşey bilmeden de yapılacak bir iş de değildir. Bu yüzden güllerinizi budamaya başlamadan önce yazımızı bir kere okumanızı ve talimatları yerine getirmenizde yarar olduğunu belirtirim.

gül-budaması

Gül Budama

Öncelikle budamaya başlamadan önce budama için kullanılacak aletler çok önemlidir. Öyle normal makasla ya da bir bıçakla budama yapılmaz. Budama için sağlam ve keskin budama makası, elinizi ve bitkinizi korumak için bir çift eldiveni yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

Tekrar tekrar açan güllerinizi ocak – mart ayları arasında budamanız daha iyi olacaktır. Ancak sadece senede bir kere açıyorsa gülleriniz; çiçeklenme dönemi bittikten hemen sonra budama yapmanız gerekecek. Çiçeklenme döneminde ya da bahar ayında budama yaparsanız çok zararlı çıkarsınız. Çünkü gülleriniz çiçeklenmezler. Bu durumu da tabi kimse istemez.

Öncelikle budamaya başlarken kurumuş, hastalanmış ya da zayıf ve çok ince dalları dipten budayarak başlayabilirsiniz. Eğer güllerinizde çalılaşma başlamışsa, ortadan bir kaç dal budamanız çok iyi olacak. Bu sayede bitkiniz hava alacak ve daha da gençleşecektir.

Budama yaparken dalın dış yüzeyinden birkaç cm yukarıdan ve hafif eğik bir kesim yapın.

Daha yeni dikilmiş güller daha da kuvvetli ve sağlıklı olması için ilk yıllarında derin budanırlar. Yetişkin melez güller ise her dal 5-6 göz üzerinden budanır. Çalı gülleriniz varsa eğer bunlar da yüksekliklerinin yarısı kadar kesilirler. Sarmaşık formda olan güllerinizi ise dekoratif görünüm kazanması açısından şekilli budayabilirsiniz. Bu tercih size kalmış.

Budama yapılırken öncelik kuru, zayıf, hastalıklı, görünümü bozan, bitkinin şeklini bozan dallar budanmalıdır.

YAZ BUDAMASI NASIL YAPILMALI ?

Bahar ve yaz aylarında budama yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta; her dalın üzerinde 4-5 göz bırakmaya dikkat etmektir. Böylece kalan gözlerden yeni tomurcuklar elde edilmesi sağlanır. Dalın körleşmesi de önlenmiş olunur.

Çoğu gül yetiştiricisinin yaptığı minik bir hata ise; daha yeni dikmiş olduğu güllerden bir hevesle vazo için ya da bir sevdiği ya da bir komşusu için dalından gül kesip vermesidir. Bunu yapmamanız bitkinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kesmemeniz daha iyi olacaktır. Yalnızca solan güller varsa ya da hastalıklı olan güller varsa bunları budamanız gerekir.

Umarım verdiğim bilgiler yardımcı olur. Sorularınız için yorum bırakabilirsiniz…

gül-budama

Gül Budaması Nasıl Yapılır

 

gül nasıl budanır,gül budama,gül budaması,gül budama yöntemleri,gül ne zaman budanır,gül budama ne zaman,gül,budama,budama nasıl yapılır

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply