Gardenya Çiçeği Bakımı ve Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Gardenya Çiçeği Bakımı ve Yetiştiriciliği

GARDENYA ÇİÇEĞİ :

Gardenya bitkisi ılıman iklim bitkilerindendir. Genelde iç mekan süs bitkisidir ancak ılıman bölgelerde, deniz kenarı olan yerlerde, soğuk olmayan bölgelerde bahçelerinizde, balkonlarınızda, teraslarda rahatlıkla yetişebilir. Türlerine göre katmerli çiçekli ya da yalınkat çiçekli olanlar da vardır. İlkbaharın sonlarına doğru çiçeklenmeye başlarlar. Yazın ve hatta sonbaharın sonlarına kadar sağlıklı bir şekilde çiçeklenebilirler.

GARDENYA ÇİÇEĞİNİN BAKIMI VE İSTEKLERİ :

1 – Sıcaklık :

Gardenyalar genelde havadar ortamları severler. Bulundukları yerin havadar ve açık olmasına dikkat edin. Bitkinizin hava almasını sağlayın. Böylece hastalık ve zararlılara karşı daha dayanıklı olacaktır. Ayrıca ılıman iklim bitkisi olduklarından dolayı orta derecede sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Don olaylarından çabuk etkilenirler. Bu yüzden en düşük 10 – 12 C derece sıcaklıkta bulundurulmaları gerekmektedir. Aydınlık yerleri severler.

2 – Işık :

Gardenya çiçeği aydınlık ve yarı gölge alanları çok sever. Ancak direk olarak güneş ışığını sevmezler. Günde en az 4 saat boyunca filtrelenmiş güneş ışığına ihtiyaçları vardır. Filtrelenmişten anlatmak isteğim bir tül perde arkasına ya da direk olarak güneş ışığı almayan dolaylı yollardan güneş ışığı alan yerlerde bulundurulmaları gerekiyor. Kış aylarında ise güneş ışığına daha çok ihtiyaç duyarlar. Kışın güneş ışığının azalmasından ve zayıflamasından dolayı bitkinizi direk güneş ışığı alan yerlere koyabilirsiniz.

3 – Nem İhtiyacı :

Nemi çok seven bir bitkidir gardenya çiçeği. Özellikle sıcaklığın çok olduğu dönemlerde bitkinizin nem ihtiyacını karşılamak için yapraklarına su püskürtmeniz gerekmektedir. Ancak bunu yaparken suyun çiçeklere gelmemesine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer çiçeklere gelirse minik lekeler bırakabilir ve çiçeklerin görünümü bozulabilir. Bu yüzden bu işlemi yaparken biraz daha dikkatli olmak gerekiyor.

4 – Toprak İsteği :

Gardenya; geçirgen, süzek, havadar ve drenajı iyi yapılmış toprakları çok sever. Kireçli toprakları hiç sevmez ve böyle topraklarda gelişimleri çok kötü olur. Bu yüzden toprağın kireçli olmamasına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. İyi bahçe toprağına bir miktar torf ekleyerek güzel bir karışım elde edebilirsiniz. Bu karışıma ponza taşı da eklemeniz çok iyi olacaktır.

5 – Su İsteği :

Gardenya çiçeği tomurcuklanmaya başladığında çok suya ihtiyaç duyar. Çiçeklenme döneminde toprağının ıslaklığını kaybettiğini gördüğünüzde sulamanız gerekmektedir. Ayrıca çiçeklenme döneminde bitkinizin bulunduğu yerin havadar ve hava neminin yüksek olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Saksı tabağında biriken suyu da sık sık kontrol ederek dökmenizde fayda var. Çünkü saksıda tabağında biriken su bitkinize zarar verir.

Bitki dinlenme dönemine girdiğinde su miktarını azaltmanız gerekmektedir. Bu dönemde bitkiniz çok suya ihtiyaç duymaz. Toprağının neminin azaldığını gördüğünüzde sulama yapabilirsiniz. Ancak çok su vermemeye dikkat edin. Bu dönemde çok su vermeniz bitkinizin çürümesine neden olacaktır. Kışın ılık su vermeniz bitkiniz için çok iyi olacaktır. Soğuk su ve musluk suyu vermeniz bitkinizin hem gelişimini etkiler hem de bir süre sonra ölmesine neden olabilir.

 

gardenya,gardenya bitkisi,gardenia,gardenya yetiştiriciliği,gardenia yetiştiriciliği,gardenya istekleri,gardenya bakımı,gardenya su isteği

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply