Domates Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Domates Yetiştiriciliği

kuduzotu

DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİ

Domates anavatanı Peru olan, 1900’lü yıllarda ülkemize gelen ve Adana’da yetiştirilmeye başlanan, şu an da ülkemizde yetiştiriciliğinin ve tüketiminin çok dazla olduğu önemli sebzelerimizdendir. Hem ucuz hem de bol vitamin kaynağı olmasından dolayı dünyada da üretimi ve tüketimi oldukça yüksektir. Domatesin bünyesinde; A, B1, B2, C, K vitaminlerinin yanısıra, protein, yağ, karbonhidrat, potasyum, kalsiyum ve demir bulunur. Domates tek yıllık bir bitkidir. Bahçenizde, saksınızda, seranızda ve tarlalarınızda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

İKLİM VE TOPRAK İSTEĞİ :

Domatese genelde ılıman iklim sever. Sıcak iklim meyvesidir. Soğuklardan hemen etkilenir ve zarar görür. En düşük -2 , -3 C derece sıcaklıklara dayanabilir. Hatta bu sıcaklıkta domates tamamen ölebilir. Bu yüzden soğuklara maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca fazla sıcaklık ve nemlilik değerlerinde de hastalanabilir. Bu yüzden optimum sıcaklığın ayarlanması gerekir. Çiçeklenme zamanında meydana gelecek kuru ve sıcak rüzgarlar domatesin çiçeklerini dökmesine, bunun sonucunda da meyve olmamasına neden olacaktır. Bu yüzden bitkinizin rüzgarlardan etkilenmeyecek yerde yetiştirilmesi de önemlidir.

Domates için optimum sıcaklık 15 – 19 C derece aralığıdır. Bu sıcaklık aralığında domatesin gelişimi çok iyi olmaktadır. Sıcaklık değerinin 13 c dereceden daha aşağılara düşmesi durumunda olgunlaşma geç olacak ve mahsul azalacaktır.

Domates toprak isteği bakımından her tür toprakta yetiştirilebilir. Killi ve kumlu topraklara kadar her topraktan verim alınabilir. Domates yetiştiriciliğinde önemli bir nokta da toprağın hazırlanması ve bakımıdır. Domatesin kök gelişimi önemli olduğundan toprağın önceden derince işlenmesi ve havalandırılması gerekmektedir. Sonbahar aylarında pulluk ile toprağın derince sürülmesi ve ilkbahar aylarında da tekrarda yine pullukla sürülmesi gerekmektedir. Sürüm yaptıktan sonra iyi yanmış çiftlik gübresi ile de desteklemeniz gerekmektedir.

SU İSTEĞİ :

Domatesin su isteği aşağıdaki gibidir :

  • Mayısda 10 günde 3 su
  • Haziranda 7 günde 4 su
  • Temmuz ayında 6 günde 5 su
  • Ağustos ayında 7 gün arayla 4 su
  • Eylül ayında ise 10 gün arayla 2 su şeklinde olmalıdır.

Domates yetiştiriciliğinde ilk meyveler görülünceye kadar çok sulama yapılmamalıdır. Bu devrede daha çok çapa yapılması uygun olacaktır. İlk meyvelerin oluşmaya başlamasıyla birlikte yukarıdaki periyotlara uygun sulamaya geçilebilir. Sulama yapılırken dikkat edilecek bir husus ise suyun yapraklara sıçramamasıdır. Eğer yapraklara su teması olursa yapraklarda hastalıklar meydana gelecek ve bu da bitkinin gelişimine zarar verecektir.

BAKIM :

Ekilen domates fideleri gelişmeye başladıktan 2 hafta kadar sonra birinci çapa yapılmalıdır. Bu çapadan 2 ya da 3 hafta sonra ise 2. çapa yapılır. Yabancı otlarla mücadele çok önemlidir. Domatesin en büyük düşmanlarından birisi de yabancı otlardır. Bu yüzden domatesin bulunduğu yerden yabancı otların kesinlikle temizlenmesi gerekir.


You can leave a response, or trackback from your own site.

One Response to “Domates Yetiştiriciliği”

  1. Gebze dedi ki:

    Its as you read through my thoughts! A person to figure out a whole lot close to this particular, that you had written the hem ebook inside something like that. I believe that you only could possibly employ some Per cent to help force what it’s all about home slightly, nonetheless in lieu of that, this really is wonderful blog site. An incredible study. Let me certainly be back.

Leave a Reply