Difenbahya Bitkisi Nasıl Çoğaltılır | Difenbahya Üretimi | Çiçek ve BitkiÇiçek ve Bitki

16

Mart
2018

Difenbahya Bitkisi Nasıl Çoğaltılır | Difenbahya Üretimi

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: İç Mekan Bitkileri  |  Yorum: Yok   |  

Difenbahya Bitkisi Nasıl Çoğaltılır sorusu difenbahya yetiştiricilerinin en çok sorduğu ve cevabını merak ettiği sorulardan birisi. Biz de bu yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalıştık.

Difenbahya evlerimizde vazgeçilmez bitkilerimizden birisidir. Oldukça dekoratif yapraklara sahip olan bu bitkinin üretimi de oldukça kolaydır. Difenbahya en kolay çoğaltılabilen bitkilerden birisidir. Evinizde difenbahyanız varsa veya bir komşunuzun varsa ve siz de sahip olmak istiyorsanız ondaki bitkiden bir parça alarak suda köklendirme yaparak çok kolay bir şekilde difenbahyaya sahip olabilirsiniz.

Difenbahya bitkisi nasıl çoğaltılır, difenbahya üretimi nasıl yapılır gibi sorularınızın cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Difenbahya Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Suda köklendirme ne diye soracak olursanız:

Suda Köklendirme Yöntemi:

difenbahya1

Difenbahya Bitkisi Nasıl Çoğaltılır

Difenbahyanın dallarından uygun olan bir tanesini dikkatli ve keskin bir bıçak ya da bahçevan makasıyla keserek su dolu bardağa koymalısınız. Birkaç gün sonra su dolu bardağa baktığınızda koyduğunuz dal parçasının köklenmeye başladığını göreceksiniz. Bu bitkinizin toprağa dikilmeye hazır olduğunu gösterir. Sudan alarak hazırlamış olduğunuz saksıya dikimini yapmalısınız. Difenbahyanın suda köklendirme yöntemi ile üretimi işte bu kadar.

Peki gelelim bu işlemi ne zaman yapmalıyız? Yılın her zamanı bu uygun mudur diyecek olursanız değildir. Suda köklendirme için en uygun zaman ilkbahar aylarıdır. Şayet bulunduğunuz yer çok soğuk gidiyorsa yaz başları da köklendirme için uygun olacaktır.

Difenbahya Bitkisinin En Çok Görülen Hastalıkları:

Difenbahyada en çok yapraklarda pamuksu şeylerin oluşması ve yapraklar üzerinde meydana gelen yapışkan maddelerdir. Bunlardan kurtulmak için hafif nemli sabunlu bir bez yardımı ile yapraklar her gün düzenli bir şekilde ve dikkatli bir şekilde silinmelidir.

Ayrıca kullanılan kalitesiz ve vitaminsiz topraklar sonucu bitki yaprak dökmeye başlayabilir. Bunun akabinde solucan ve beyaz sinekler de üreyecektir. Bu da bitkinin zarar görmesine ve hatta ölmesine bile sebep olacaktır.

Difenbahya bitkisinde en çok yapılan hatalardan birisi de aşırı sulamadır. Aşırı sulama yapmamaya dikkat edilmelidir.

Difenbahya bitkisi hakkında daha önceden detaylı bir yazı hazırlamıştık.

Difenbahya Bitkisinin Bakımı ve Yetiştiriciliği İçin Genel Bilgileri Aşağıda Bulabilirsiniz. 

Difenbahya Bitkisi Yetiştiriciliğiyorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?Tm Haklar Sakldr - Çiçek ve Bitki
Yazlar kaynak belirtilmeden kullanlamaz.

Hobiler Hobiler
?>