Çilli Begonya Bakımı | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Çilli Begonya Bakımı

Çilli begonya evlerimizde en çok yetiştirdiğimiz bitkiler arasında ilk sıralarda yer alan hoş bir süs bitkisidir. Çilli begonya adını güzel ve dekoratif yapraklarının üzerinde bulunan lekeciklerden almıştır. Ev, ofis, iş yeri ve salonlarınız için tavsiye edebileceğim oldukça güzel bir bitkidir. Dekoratif ve çilli yaprakları için yetiştirilir. Bakımı oldukça kolay ve zahmetsiz bir bitkidir. Daha çok iç mekan süs bitkisi olarak tercih edilir. Ancak siz isterseniz yaz aylarının gelmesiyle saksınızda bulunan çilli begonyanızı dışarı çıkarabilir, havaların soğuma zamanına kadar dışarıda yetiştirebilirsiniz.

Çilli begonyanın bakımına değinecek olursak; güzel yaprakları için filtrelenmiş güneş ışığı gerekli. Bitkinin büyümesinde ve güzel gelişmesinde ışık ihtiyacının karşılanmasının yeri çok büyük. Bu nedenle Bitkinizi aydınlık yerlerde yetiştirin. Ancak direk olarak gelen güneş ışığından da çilli begonyanızı korumanız gerekecek. Aksi halde hem bitkinizin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir hem de yapraklarının zarar görmesine neden olabilirsiniz. Daha çok öğleden önce yani sabah güneşini alması bitki açısından çok faydalı olur. Öğleden sonra hafif gölgelik olan yerleri tercih edebilirsiniz.

Çilli begonyalar sıcaklık isteği konusunda biraz daha hassas bitkilerdir. Özellikle de kış aylarında bulunduğu yerin sıcaklığı konusunda biraz daha dikkatli olunmalıdır. Kışın 12-15 c derece sıcaklık değerinin altında bulundurulmamalıdır. Aksi halde bitkinin yaprakları çok zarar görür. Tekrar eski güzelliğine kavuşturma imkanı olmayabilir. Hatta soğuk ortamda uzun süre kalması bitkinin ölmesine bile neden olabilir. Yazın sıcaklık ihtiyacıyla ilgili özel bir durumu yoktur. Bu yüzden kışın daha çok dikkat edilmelidir bu konuya.

Yazın sıcak havalarda toprağı nemli kalacak şekilde sulamasını yapın. Yazın bol suya ihtiyaç duyacaktır bitkiniz. Bulunduğu yer de su ihtiyacında önemlidir. Örneğin sıcak olan, fazla güneş ışığı alan bir yerde bulunan bitkinin su ihtiyacı da daha fazla olacaktır doğal olarak. Sonbaharın girmesiyle beraber su miktarını yavaş yavaş azaltın. Kış ayında ise artık sadece toprak yüzeyinin nemli kalacağı şekilde sulamasını yapın. Kışın aşırı sulamamaya çok dikkat edin. Zira bitkinizin çürümesine neden olabilirsiniz. Ayrıca kışın bitkinize oda sıcaklığında su verin.

Not : Çilli begonya yetiştiriciliğinde dikkat edeceğiniz bir husus nem ihtiyacını karşılamak için sakın yapraklarına su püskürtmeyin. Not olarak bunu da ilave edeyim. Çilli begonya diğer bitkilerden bu konuda biraz daha farklı çünkü. 

Her yıl toprak değişimi yapmak bitkinizin gelişimi açısından çok faydalı olacaktır. Eğer bitkinizin yaprak renginde solmalar, açılmalar meydana geliyorsa saksı ve toprağını değiştirmeniz gerekiyor demektir.

Çilli begonyanın çoğaltılması çok kolaydır. Eğer kırılan dalları falan olursa onları hemen alıp su dolu bir bardağa koyun. Köklenmeye başlayacaktır. Ardından kendi saksısına dikebilirsiniz.

begonya

Çilli Begonya Yetiştiriciliği


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply