Bitki Bakımı arşivleri | Çiçek ve BitkiÇiçek ve Bitki

21

Temmuz
2018

Böcek İlacı Nasıl Yapılır? | Organik Böcek İlacı Yapımı

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: Bitki Bakımı  |  Yorum: Yok   |  

Bitki yetiştiriciliğinde bitki hastalık ve zararlıları ile mücadele çok önemli bir konudur. Bu konuda bize yardımcı olan en önemli şey ise böcek ilacı ve bitki ilaçlarıdır. Bitkimizde meydana gelen herhangi bir hastalık ve zararlıya maruz kalma durumunda buna uygun ilaçlar kullanırız. Ancak bu ilaçlar kimyasal maddeler içerdiğinden bitkimizi kurtarırken çevremize zarar vermektedir. Bu yazımızda tamamen doğal olarak hazırlayabileceğiniz organik böcek ilacı hazırlama konusuna değindik.

Bahçelerimizde, evlerimizde organik bitki, sebze ve meyveler yetiştiriyoruz. Özellikle organik meyveler yemek için yetiştiricilik yapanlarımız mevcut. Ancak bitkimize musallat olan herhangi bir böcek durumunda kimyasal böcek ilacı kullanıyoruz. Bu da yetiştirdiğimiz bitkilerin organik olma durumunu tehlikeye soktuğu gibi çevreye de zarar verdiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz, organik, uygun fiyata mal olan, tamamen bitkinizin dostu, zararlı ve toksin maddeler içermeyen organik ev yapımı böcek ilacı tariflerini sizler için hazırladık.

Böcek İlacı Hazırlama

Doğal Böcek İlacı Nasıl Hazırlanır?

Organik Ev Yapımı Böcek İlacı Tarifleri:

1.Organik Böcek İlacı Tarifi: Tarifimizin ham maddesi tütün. Evet yanlış duymadınız bildiğimiz tütün. Tütün ile hazırlanan doğal karışımlar bitkimizi saran tırtıl, minik kurtlar ve başımızın belası yaprak bitlerine karşı çok etkili oluyor.

3 – 3,5 litre suyun içerisine 2 kaşık kadar tütün koyarak iyice karıştırın. Karıştırdıktan sonra dinlenmeye bırakın. Bu şekilde birkaç saat dinlenmesi gerekiyor. Dinlendikten sonra üzerine 1 çay kaşığı kadar bulaşık deterjanı ve kırmızı acı biber tozu ekleyin. Bu karışımı iyice karıştırın. Biraz daha dinlendirdikten sonra üstte kalan suyu bir püskürtücüye koyun. Bu şekilde bitkinize uygulayabilirsiniz. Özellikle beyaz sinekler ve yaprak bitleri için çok etkili bir karışım ve tamamen organik. Hazırlaması kolay ve ucuz bir karışım.

2. Organik Böcek İlacı Tarifi: Bu karışım için hepimizin bildiği bir meyve olan portakal kabuklarını kullanacağız. Portakal kabuğu ne alaka diyebilirsiniz. Ancak portakal kabuğunun içerdiği yağ maddeleri böceklere karşı oldukça etkili. Hazırlayacağımız karışım ise oldukça basit ve neredeyse masrafsız.

Tarife geçecek olursak; öncelikle 1 litre kadar suyu kaynatmamız gerekiyor. Kaynattığımız suya 2 avuç kadar portakal kabuğu atıyoruz. 5-10 dakika arası demlenmesini bekliyoruz. Demlenen suyu güzelce süzdükten sonra içerisine birazcık sabun tozu ekleyip karıştırıyoruz. Ve karışımımız hazır. Böcekler için rahatlıkla kullanabiliriz.

3.Organik Böcek İlacı Tarifi: Bu karışımda ise yemeklerde kullandığımız acı biberden faydalanacağız. Nasıl olacak derseniz karışımımızı hemen hazırlayalım.

Yarım litre kadar suyu kaynatın. Kaynatılan bu suyun içerisine 3 yemek kaşığı acı toz biber ekleyin. Ekledikten sonra 1 saat kadar demlenmesini bekleyin. Acı biberi toz sabun ve zeytinyağı ile karıştırın. Erimeyen toz biber varsa bunları süzgeçten geçirin. Suya 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı toz sabunu karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra karışımınız hazır olacaktır.

İlacı Uygularken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

 • Öncelikle biberle yapılan karışımları püskürtürken koruyucu gözlük takılması gerekmektedir. Püskürtme yaparken göze gelmesi zarar verebilir.
 • Rüzgarlı havalarda püskürtme yapmamak daha iyi olacaktır. Rüzgar olmayan zamanlarda yapraklara püskürtme yapabilirsiniz.
 • Hazırladığınız bu karışımlardan birisini bitkinizin hemen her yerine uygulamayınız. Önce zararlıların ürediği küçük bir kısma uygulayın. Bir kaç gün bekledikten sonra eğer bitkinize iyi geliyorsa uygulama yapınız. Çünkü her bitkinin verdiği tepki bir olmayacaktır.
 • Yaprak bitlerinin istila ettiği yapraklar içe doğru kıvrılacağından püskürtme yaparken bu kıvrımların alt kısımlarına doğru püskürtme yapmanız yerinde olacaktır. Aksi halde yapılan karışımlar hiç işe yaramayacaktır.
 • Gelelim en önemli noktaya: Hazırladığımız bu doğal ilaçlar zirai ilaçlar gibi hemen etki etmeyebilir. Biraz sabırlı olunması gerekir. Hemen sonuç beklemeyin. Sabırlı olun. Sonuç verecektir.

Sizler de verdiğimiz tariflere uyarak evinizde doğal böcek ilacı yapabilirsiniz. Bu sayede hem evde bulunanlara hem de çevrenize zarar vermemiş olursunuz. Ayrıca organik sebze yetiştirenler için organik ilaçlar da doğru tercih olacaktır.

 

 

16

Temmuz
2018

Atatürk Çiçeği Bakımı

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: Bitki Bakımı  |  Yorum: Yok   |  

Atatürk çiçeği bir iç mekan süs bitkisidir ve yetiştiriciler arasında en çok tercih edilen bitkiler arasında yerini alır. Biraz narin bir bitki olmasından dolayı bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda Atatürk Çiçeği Bakımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler konusuna değineceğiz. Aşağıda verdiğimiz maddeleri dikkatli okuyarak Atatürk Çiçeğinizi sağlıklı bir şekilde yetiştirebileceksiniz.

Atatürk Çiçeği Bakımı - Atatürk Çiçeği Yetiştiriciliği

Atatürk Çiçeği – Noel Çiçeği

Atatürk Çiçeği Bakımı Püf Noktaları

 • Öncelikle Atatürk Çiçeği Bakımı konusunda öncelikli konu yeterince ışık alması gelir. Yaz aylarında yarı gölgelik yerlerde bulundurmanız gerekmektedir. Yazın aşırı güneşten ve doğrudan gelen güneş ışığından bitki korunmalıdır.
 • Kışın ise gün ışığı azalacağından bitkinizin olabildiğince güneş ışığından yararlandırmanız gerekmektedir. Kış aylarında gün boyunca güneş ışığı almalı. Kışın Ekim ayından itibaren çiçeklenme dönemine gireceğinden bu aylardan sonra bitkinizin bolca güneş ışığı alması gerekir.
 • İlkbahar aylarının başlamasıyla birlikte haftada iki kez sulanmalıdır. Çok sıcak ve kurak bölgelerde toprağına bakarak ihtiyacı halinde yine sulama yapabilirsiniz.
 • Sonbahardan itibaren sulamasını azaltmalısınız. Özellikle çiçeklenme döneminde sulamasına çok dikkat edilmelidir. Kışın aşırı sulamaktan kaçınmalısınız. Bu aylarda bitkinin su ihtiyacı azalacağından dolayı verilen su miktarı da azaltılmalıdır.
 • Kışın doğrudan musluk suyu verilmemelidir. Aksi halde bitkinizin hastalanmasına neden olabilirsiniz. Oda sıcaklığında, birkaç gün dinlendirilmiş su verilmesi yerinde olacaktır.
 • Kış aylarında kaloriferli evlerde ortam kuru olacağından dolayı ılık su ile yapraklarına su püskürtmeniz çok iyi olacaktır. Eğer bitkinizin yapraklarında halka şeklinde kahverengi lekeler oluşuyorsa bunun sebebi kaloriferden dolayı oluşan kuru ortamdır.
 • Soğuk ortamlardan çabuk etkilenir. Bu yüzden 10 C derece sıcaklığın altında bulundurulmaması gerekmektedir. Aşırı sıcak ortamları da sevmeyen bir bitkidir. Serin ortamları sever.
 • Eğer çok yıllık bir bitki ise Nisan aylarında düzenli olarak budamasını yapabilirsiniz. Budadığınız bu dalları köklendirerek yeni bitkiler elde edebilirsiniz.
 • Önemli: Yapraklarının kızarması için Eylül-Ekim ayları gibi kesintisiz olarak 14 saat karanlık bir yerde bulundurmanız gerekmektedir. Bunu sağlamak için güneş almayan bir dolaba koyup üzerini de bir örtü ile kapatabilirsiniz. Bu süre zarfında kesinlikle bitki açılmamalıdır. Güneş görmemesi gerekir. 
 • Her yıl düzenli olarak gübrelemesini ve toprak besini vermeyi ihmal etmeyiniz. Bunu düzenli olarak yaparsanız bitkiniz daha sağlıklı olacaktır.

3

Haziran
2018

Çiçekli Bitkiler | Çiçekli Bitkiler Nedir?

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: Bitki Bakımı  |  Yorum: Yok   |  

Çiçekli bitkiler genel anlamda erkek ve dişi organların gelişmiş olduğu ve bir tohum meydana getiren bitkilere verilen addır. Tohumlu-çiçekli bitkiler literatürde Spermatophyta olarak adlandırılır. Çiçekli bitkilerin üreme organları yine çiçektir. Çiçekli bitkilere ayı zamanda tohumlu bitkiler de denir.

Çiçekli bitkiler genel olarak açık tohumlu bitkiler ve kapalı tohumlu bitkiler olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Bitkiler de genel anlamda çiçekli bitkiler ve çiçeksiz bitkiler olmak üzere iki ana guruba ayrılırlar.

Çiçekli Bitki Nedir

Çiçekli Bitkiler (Çiçekli Bitkilerin Özellikleri)

1-Çiçekli Bitkilerin Özellikleri:

 • Üreme organları olan çiçek vardır.
 • Eşeyli üreme ile çoğalırlar.
 • Kök, gövde ve yaprakları vardır.
 • Gövde ve yapraklarında iletim borularına sahiptir.

2-Çiçeksiz Bitkilerin Özellikleri:

 • Çiçekleri yoktur.
 • Eşeyli ve eşeysiz olarak çoğalırlar.
 • Kök, gövde ve yaprakları ya hiç yoktur ya da gelişmemiştir.
 • İletim boruları yoktur. Bu durumun tek istisnası eğrelti otudur.

Çiçekli ve çiçeksiz bitkilerin genel özellikleri ve aralarındaki farklılıklar yukarıda belirttiğimiz gibi. Çiçekli bitkiler ise genel anlamda açık tohumlu bitkiler ve kapalı tohumlu bitkiler olarak iki sınıfa ayrılır.

A)Açık Tohumlu Bitkiler

Açık tohumlu bitkilere genel anlamda kozalaklılar da denilir. Bunun sebebi meyvelerinin kozalak şeklinde olmasıdır. Tohumları ise genelde bu kozalaklar üzerinde bulunur. Odunsu bitkilerdir ve odunsu bitki olduklarından dolayı iletim boruları ve kambiyosu bulunur.

Her dem yeşil kalabilen bitkilerdir ve yapıları odunsudur. Çok yıllık bitkilerdir. İğne yapraklılar olarak da adlandırılırlar ve ormanlarımızın büyük kısmını bu iğne yapraklılar oluşturur. Açık tohumlu bitkilere örnek olarak; çam, ladin, ardıç ve köknar verebiliriz.

Açık tohumlu bitkilerin üremesi aynı ağaçta hem erkek hem de dişi kozalak sayesinde olur. Erkek kozalakların her birinde iki çiçek tozu kesesi taşıyan pullar bulunur. Dişi kozalaklarda ise her biri iki tane tohum taslağı taşıyan bir pulun altına yerleşmiş, sarmal dizilişli çok sayıda yaprak benzeri kısımlar bulunur.

Bahar aylarında ve yaz aylarının başlarında çiçek tozları havada uçuşarak dişi kozalakların pullarından birine konar. Bu durum üreme sürecinin başlangıcıdır. Çiçek tozu burada çimlenerek dölleme sürecini başlatır ve üreme süreci hızlanmış olur. Daha sonra döllenmiş yumurta hücresinden tohum oluşur. Oluşan bu tohumlar rüzgar sayesinde çevrede uçuşarak toprağa düşer ve bu sayede yeni bitkilerin oluşması sağlanmış olur.

B)Kapalı Tohumlu Bitkiler

Kapalı tohumlu bitkilerin de üreme organları çiçeklerdir. Kapalı tohumlu bitkiler açık tohumlu bitkilerden farklı olarak; çiçeklerinde dikkat çekici bal özü bulundururlar. Bu sayede böcek, arı gibi tozlaşmayı sağlayacak hayvanları kendilerine çekerler. Arılar ve böcekler çiçeklerden aldıkları bu özler sayesinde üremeyi sağlarlar.

Kapalı tohumlu bitkiler tek çenekliler ve çift çenekliler olmak üzere iki guruba ayrılırlar. Şimdi bu iki gurubun özelliklerine bir bakalım.

1-Tek Çeneklilerin Özellikleri:

 • Otsu bitkilerdir.
 • Yaprakları genelde şerit şeklinde, ince ve uzundur.
 • Tohumda tek çenek bulunur.
 • Yapraklarında birbirine paralel şekilde damarlar bulunur.
 • Kombiyum yoktur.
 • Düzensiz iletim demetlerine sahiptirler.
 • Saçak kök yapısına sahiptirler.
 • Gövdeleri ince yapıdadır.

2-Çift Çeneklilerin Özellikleri:

 • Genel anlamda odunsu bitkileri örnek verebiliriz.
 • Yaprakları geniştir.
 • Tohumda çift çenek bulunur.
 • Yapraklarındaki damarlar ağ şeklindedir.
 • Çok yıllık olanlarında kombiyum bulunur.
 • Düzenli iletim demetleri vardır.
 • Kazık kök yapısına sahiptirler.
 • Gövdeleri kalın yapıdadır.

ÇİÇEK VE ÇİÇEĞİN YAPISI

Çiçeğin Yapısı - Çiçeğin Özellikleri

Çiçekli Bitkilerin Yapısı (Çiçekli Bitkiler)

Çiçek bitkilerde üremeyi sağlayan en önemli kısımlardan birisidir. Çiçek tohumlar vasıtasıyla yeni bitkilerin oluşmasını sağlar ve bitkinin neslini sürdürmesinde en önemli role sahip yapıdır.

Çiçeği genel anlamda şu kısımlar oluşturur: Çiçek sapı, çiçek tablası, taç yaprak, çanak yaprak, dişi ve erkek organlardır.

Çanak Yaprak: Çiçeğin en dış kısmını oluşturur. Genellikle yeşil renklidir. Görünüş, şekil ve renk olarak diğer yapraklardan farkı yoktur. Çanak yaprakların görevi korumadır. Çiçek daha tomurcuk halindeyken onu çevreleyerek dış etkenlerden koruma görevi çanak yaprağındır.

Taç Yaprak: Çeşitli göz alıcı renklere sahip, çiçeğin renkli ve kokulu kısmını oluşturan bölümdür. Taç yapraklar göz alıcı, dikkat çekici ve nektar adı verilen bir sıvı üretir. Bu sayede böcek ve arıları kendilerine çekerek tozlaşmayı sağlarlar. Bu da bitkinin üremesinde çok önemli bir role sahiptir.

Erkek Organ: Başçık ve ipçik adı verilen iki kısımdan oluşur. Başçık kısmında erkek üreme hücreleri yani bizim bildiğimiz adıyla polen bulunur. Polenler olgunlaşınca keseler çatlar ve etrafa yayılır.

Dişi Organ: Yumurtalık, dişicik borusu ve tepecik olmak üzere üç kısımdan oluşur. Yumurtalıkta çok sayıda üreme hücresi olan yumurta bulunur. Dişicik borusu ise tepeciği yumurtalığa bağlayan kısımdır. Tepecikte çiçek tozlarının yapışmasını sağlayan yapışkan maddeler bulunur.

 

TOZLAŞMA NEDİR

Bir çiçeğin erkek organlarından serbest kalan polenlerin diğer çiçeğin dişi organlarının tepeciğine ulaşması ve bunun sonucunda da yeni tohumların oluşması sürecine “tozlaşma” denir.

Tozlaşmayı sağlayan en önemli faktörler; rüzgar, böcek ve arılar ve kendi kendine tozlaşmadır.

ÇİMLENME NEDİR

Tohumdan kök, gövde, yaprak ve çiçeklerin oluşmasına “çimlenme” denir. Tohum çimlenirken gerekli besini çevreden temin eder.

Bir tohumun çimlenebilmesi için çevre şartlarının uygun olması gerekir. Bu çevre şartları; sıcaklık, hava koşulları, toprak yapısı olarak sıralanabilir.

MEYVE NEDİR

Sadece çiçekli bitkilerde meydana gelen bir üründür. Çiçek tozunun yumurtalığa ulaşarak aşılamasıyla beraber tohum süreci de başlamış olur. Yumurtalık yavaş yavaş şişerek meyve halini alır. Meyvelerin içeriğinde özsu bulunur. Özsu meyvelere rengini, şeklini ve tadını veren bir maddedir.

 

19

Mayıs
2018

Çiçek Sularken Nelere Dikkat Edilmeli

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: Bitki Bakımı  |  Yorum: Yok   |  

Bitki yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisidir sulama yapmak. Biz de bu yazımızda sizlere çiçek sularken nelere dikkat edilmeli, nasıl sulama yapılmalı gibi başlıklara değineceğiz.

Bitkiler besinlerini hem havadan hem de topraktan alırlar. Bunun için de düzenli ve yeterli sulama yapılması gereklidir. Bitkilerin topraktaki mineralleri alabilmeleri için suda çözünmesi gerekir.

Bitkilerimizi fazla suladığımızda kök ve gövdede çürümeler meydana gelirken, yetersiz sulandığında ise dal ve yapraklarda solma ve kurumalar, köklerde kırılmalar meydana gelebilir.

Bitki Sularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

çiçek sularken nelere dikkat edilmeli

Çiçek Sularken Nelere Dikkat Edilmeli :

 • Sulama bitkinin türüne göre değişiklik gösterebileceği gibi bulunduğu ortama göre de değişiklik gösterir. Örneğin aynı bitki çok sıcak ortamlarda su isteği farklı olacakken, daha serin ve nemli ortamlardaki su isteği farklı olacaktır. Sulama yaparken bu durumlar kesinlikle göz önüne alınmalıdır.
 • Sulama yaparken kesinlikle yetiştirdiğiniz bitkinin türünün özelliklerini çok iyi bilmeniz gerekmekte. Çünkü her bitkinin su isteği birbirinden farklı olacaktır. Bu yüzden yetiştirdiğiniz bitkinin özelliklerini çok iyi bilmelisiniz.
 • Sulama mevsimlere göre de değişkenlik gösterir. Yaz aylarında daha fazla suya gereksinim duyan bitkiler, kış aylarında dinlenme dönemine gireceklerinden su istekleri azalacaktır. Bir çok yetiştirici bu konuya dikkat etmediğinden kışın aşırı sulamadan dolayı bitkilerinin ölmesine neden olabilmektedir.
 • Bitki sulama bitkinizin toprak türüne göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin toprak türü killi bir toprak ise sulama daha uzun aralıklarla yapılmalı, kumlu topraklarda ise daha sık aralıklarla yapılmalıdır. Çünkü kumlu topraklar daha geçirgen karakterli olacaklarından dolayı suyu hemen geçireceklerdir. Killi topraklarda ise durum tam tersidir.
 • Bir de sulama yaparken en etkili yöntemlerden birisi toprak nemini elle kontrol etmektir. Şöyle ki; saksı toprağına elinizi batırarak ya da üst yüzeyine bakarak sulama yapabilirsiniz. Eğer toprak nemi azalmışsa sulama zamanı gelmiş demektir. Bu şekilde kendinize bir sulama rutini oluşturabilirsiniz.
 • Çiçek Sularken Nelere Dikkat Edilmeli yazımızda bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta kullandığımız sulama kabıdır. Yani belirli bir ölçeği olan sulama kabı kullanmak gerekir. Bu bitkinize ne kadar su verdiğinizi bilmenizde önemli bir etkendir.
 • Bitkiniz için en ideal su dinlendirilmiş sudur. Yani çeşmeden aldığınız suyu doğrudan bitkiye vermemek gerekir. Özellikle bulunduğunuz bölgenin suda bulunan kireç oranı fazla ise kesinlikle suyu dinlendirerek vermelisiniz. En az birkaç saat suyu dinlendirip bitkinize o şekilde vermelisiniz.
 • Eğer imkanınız varsa yağmur suyu depolayıp sulamayı yağmur suyu ile yapmanız bitkinizin gelişimi açısından oldukça etkili olacaktır.
 • Eğer bitkiniz tropikal bir bitki değilse sulama yaparken kesinlikle yapraklarına su sıçratmamaya, damlatmamaya dikkat edin. Salon çiçeklerinizi sularken yapraklarına su gelmemesine dikkat ediniz. Aksi halde bitkinizin yapraklarında bir süre sonra küflenmeler olduğunu göreceksiniz.
 • Sulama yaparken düzenli aralıklarla sulayın. Yani sulama saatlerinizin bir rutini olsun. Kafanıza göre sulama yapmayın. Bitkinizi her hafta aynı günlerde sulama yapın.
 • Çiçek sularken dikkat edilecek bir diğer önemli konu ise saksı tabanında drenaj deliklerinin bulunmasıdır. Eğer drenaj delikleri yoksa saksı tabanında fazladan su birikecek, bu da bitki köklerinin çürümesine neden olacaktır.
 • Saksı tabanında bulunan saksı tabağının içindeki su kontrol edilerek dökülmelidir. Eğer bu su dökülmezse bitki bu suyu tekrar emecek ve köklerin zarar görmesine neden olacaktır.
 • Sulama yaparken suyun saksının ya da toprağın her yerine eşit şekilde dağıldığından emin olun. Bir yerin sulanmış, bir yerin kuru kalması bitki gelişimini olumsuz etkileyecektir.
 • Özellikle kış aylarında bitkinize verdiğiniz suyun soğuk olmaması gerekmekte. Musluktan alınan suyun direk verilmesi bitkinizin hastalanmasına neden olacaktır. Bu yüzden en az oda sıcaklığında su verilmesi gerekmektedir. Bir çok bitki yetiştiricisi bu konuya dikkat etmemektedir.
 • Son olarak sulama yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konuya geldik. Sulamayı sabah erken saatlerde yapmanız gerekli. Bunun sebebi suyun buharlaşma oranıdır. Özellikle yaz aylarında sulamanın sabah erken saatlerde yapılması gerekmektedir. Öğlen vakti suyun sıcaklıktan dolayı buharlaşma miktarı fazla olacağından verilen suyun çoğunluğu buharlaşacak ve bitkiniz sudan istifade edemeyecektir. Sabah sulama yaptığınızda bitki suyu daha iyi emer ve akşama kadar saksı dibinde fazladan su kalmaz. Bu sayede bitkinin kök gelişimi de daha iyi olur.
Çiçek Sulama Yöntemleri

Bitki Sulama Yöntemleri

Genel anlamda çiçek sularken dikkat edilmesi gereken noktalara değindik. Birçok yetiştirici bitki sularken bunlara dikkat etmemektedir. Yukarıda yazdığımız noktalar herkes tarafından bilinmesi gereken ve sulama yaparken uygulaması gereken hususlardır.

Bitkiler de bizler gibi canlı varlıklardır. Onların dilinden anlamalı, ihtiyaçlarını o şekilde karşılamalıyız ki istediğimiz sonuçları elde edebilelim.

Faydalı olması dileğiyle…

7

Nisan
2018

Gül Üretimi | Çelik Alma Yöntemiyle Gül Üretimi

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: Bitki Bakımı  |  Yorum: Yok   |  

Çelik alma yöntemiyle gül üretimi genel anlamda odunlaşmış dallardan kesit alınarak uygun ortamda köklendirilip bitkinin üretiminin sağlanmasıdır. Çelik alma yöntemi gül üretimi konusunda oldukça önemli bir yere sahip yöntemdir.

Gül Üretimi – Çelik Alma Yöntemi

Hemen sonuç vermesi bu yöntemin en güzel özelliklerinden birisidir. Çelik yöntemi doğru uygulandığı zaman hemen sonuç verir. Ancak çelik yönteminin avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Bunlar;

 • Çelik yöntemi ile üretilen güllerin ömrü 4 yıldır.
 • Bu yöntemle üretilen güller diğerlerine nazaran daha az dayanıklı olurlar.
 • Çiçekleri diğerlerine nazaran daha küçüktür.
 • Hastalıklara karşı daha az dayanıklıdır.
celik

Çelik Yöntemi – Gül Üretimi

Görüldüğü üzere çelikle gül üretiminde yukarıda bahsettiğimiz durumlar meydana gelebilir. Ancak bazı yetiştiricilerimiz hemen sonuç almak istiyorlarsa bu yöntemi kullanarak güllerinin üretimini yapabilirler. Özellikle kesme çiçekçilik sektöründe çok tercih edilen bir yöntemdir. Kesme çiçekçilik sektöründe hemen sonuç alabilmek adına gül üretimi konusunda çelik yöntemi kullanılmaktadır.

Eylül ile mart ayları arası çelik almak için ideal zamanlardır. Çelik almak için öncelikli olarak çiçeksiz dallar seçilmeli ve odunlaşmış olmasına dikkat edilmelidir. 15-20 cm uzunluğunda çelikler alınmalıdır.

Yapraksız çeliklerde gövde uzaması erken kök gelişimi ise daha geç olur. Hazırlanan çelikler geçirgen dere kumu veya perlit içerisine, iyi bahçe toprağına ya da torf bulunan köklendirme yastıklarına dikilirler. Dikim yaparken iki göz dışarıda kalacak şekilde ayarlanmasına dikkat edilmelidir. Sık dikmemeye dikkat edilmesi gerekir. 6-7 cm boşluk bırakarak dikim yapılmalıdır.

Dikimden sonra sulamasını yapmalısınız. Bulunduğunuz bölge ılıman iklim yapısına sahipse dış mekanlarda köklendirme yapabilirsiniz. Ancak soğuk bölgelerde iseniz ortamın 4-8 C derece olduğu kapalı alanlarda köklendirme işlemi yapabilirsiniz.

12

Mart
2018

Gül Çeşitleri Neler

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: Bitki Bakımı  |  Yorum: Yok   |  

Gül çeşitleri içeride ve dışarıda yetiştirilme durumuna göre iki ana kategoriye ayrılır. Bir çok yetiştirici gül yetiştirirken gül çeşitleri konusuna dikkat etmez. Ancak gül çeşitleri konusunu bilmek gül yetiştiriciliğinde önemli bir noktadır. Bu yazımızda gül çeşitleri konusunda sizlere bilgi vermek istedik.

gul-bakimi

Minyatür Gül Türü

Gül hemen her yetiştiricinin sahip olmak istediği çok güzel bir süs bitkisidir. Gül yetiştiriciliği bir hastalıktır diyebiliriz. Özellikle bahçelerimizde bir başka durur. Aşkın simgesidir. Hemen her bahçede gül görmek mümkündür. Uzun ömürlü olması yetiştiriciliğinde önemli etkendir. Gülün çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu yazımızda güllerin çeşitlerine değinerek sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Çünkü gülleri türlerine göre seçmek, yetiştirmek gerekmekte. Nerede hangi gül çeşidinin kullanılacağına karar verebilmemiz için bunu bilmemiz gerekir.

 

Gül Çeşitleri Neler?

DIŞ MEKANDA YETİŞTİRİLEBİLECEK GÜLLER:

1-Büyük Çiçekli Çit Gülleri:

Bu gül türü dayanıklı olmasıyla bilinir. Bahçeleriniz için seçebileceğiniz güzel bir türdür. İri çiçeklere sahiptir. Ekildikleri andan itibaren soğuklar düşene kadar çiçeklenebilir. Bol çiçek açarlar. Çiçekleri de oldukça hacimlidir. 1 metreye kadar boylanabilir. Bahçeleriniz için idealdir. Adında da anlaşılacağı gibi çit süslemesinde ideal olacak bir bitkidir.

2- Küçük Çiçekli Çit Gülleri:

Büyük çiçekli çit güllerine nazaran daha küçük ve salkım şeklinde çiçekler açan gül çeşididir. Bir sap üzerinde birden fazla ve salkım şeklinde çiçekler açar. Çiçekleri küçüktür. Yıl boyunca bolca çiçeklenirler. Salkım çiçek açması oldukça dekoratif görünmesini sağlar. 1 metreye kadar boylanabilir.

3- Tırmanıcı Küçük Çiçekli Güller:

Tırmanıcı güller oldukça dayanıklı bitkilerdir. Geniş alanlara yayılabilme özelliğine sahiptirler. Salkım şeklinde bolca çiçek açarlar. Diğer türlerden farkı sarılıcı ve tırmanıcı özellikte olmasıdır. Sürekli çiçek açarlar.

4- Tırmanıcı Büyük Çiçekli Güller:

Diğer türlere nazaran biraz daha geç çiçeklenebilen bir gül türüdür. Ekildikten 2-3 yıl kadar çiçek vermeyebilir. Bu gül türünü yetiştirenler buna dikkat etmeli ve sabırlı olmalıdır. Tırmanıcı ve sarılıcı özelliğe sahiptir. Dayanıklıdır. Çiçekleri çit güllerininkine benzer.

5- Peyzaj Gülleri:

Boyları değişiklik gösteren bu gül türü sürekli çiçek açar ve sade bir görünüme sahiptir. Peyzajda çok sık kullanılan türdür. Çiçeklerinin boyu değişebilmektedir. Küçük, orta ve büyük olabilmektedir. Bahçenizde açık, geniş alanlar varsa buraları kapatmak için kullanabilirsiniz.

6- Sarılıcı Güller:

En çok kullanılan gül çeşitlerindendir. Bahçe düzenlemelerinde sıkça karşımıza çıkar. Sarılıcı özelliği vardır. Bahçede ağaç gövdelerinde sarılı gördüğümüz gül çeşidi budur. Gösterişli çiçeklere sahiptir. Oldukça dekoratif görünür. Küçük çiçekleri vardır ancak bolca çiçeklenebilir.

İÇ MEKANDA YETİŞTİRİLEBİLECEK GÜLLER:

1- Minyatür Güller:

Adını boyundan alan bu gül türü özellikle saksı yetiştiriciliğinde tercih edilir. İç mekanlarda yetiştirilmek için uygundur. Boyları 30-40 cm i geçmez. Çiçekleri küçük küçüktür.

gul

Gül Çeşitleri

25

Şubat
2018

Begonya Hastalıkları | Begonya Hastalık ve Zararlıları | Çiçek ve Bitki

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: Bitki Bakımı  |  Yorum: Yok   |  

Begonya yetiştiricilerin tercih ettiği güzel bitkiler arasında yerini alıyor. Ancak çoğu yetiştirici begonya bitkisinde meydana gelen hastalıklarla nasıl mücadele etmesi gerektiğini bilmiyor. Bu yazımızda sizlere begonya hastalıkları konusunda neler yapmanız gerektiği ile ilgili bilgiler vereceğiz. Begonya hastalıkları ve zararlıları konusunda bilgi sahibi olacağınız bir yazı hazırladık.

Genelde bitkilerimizde meydana gelen hastalık ve zararlılar konusunda pek bilinçli değiliz. Özellikle önceden teşhis konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Örnek verecek olursak bitkimizin yaprakları altında üreyen yaprak bitlerini hemen farketmezsek sonucunda bitkimizi kaybetmeye kadar gidebiliyor. Bunun gibi bir çok örnek verilebilir. Bu yüzden yetiştiricilerimizin öncelikli olarak bitkide meydana gelen değişimleri iyi algılaması ve sorunun tam ne olacağıyla alakalı önlem alması çok önemlidir.

Begonya Hastalıkları ve Zararlıları Neler?

1- Begonyada Oluşan Yaprak Lekesi:

Genellikle yaşlı yapraklarda oluşan bir durumdur. Yaprağın alt kısmında oluşur. Küçük küçük lekecikler olarak görülür. Eğer bir müdahale edilmezse seneye de bitkide görülme olasılığı oldukça fazladır. Çünkü bu hastalık toprakla ve saksıyla seneye tekrar bitkiye bulaşacaktır. Bulunduğu ortam fazla nemli ise hastalık gittikçe daha da artacaktır. Önlemek için hastalıklı olan bitkiler kesinlikle budanmalı ve bitkiden ayrılmalıdır. Aşırı sulamadan kaçınılmalı ve fazla nemden uzak tutulmalıdır. Hasta olan kısımlar bitkiden ayrılmalıdır. Kullanılan saksılar sterilize edilmelidir.

2- Siyah Kök Çürüklüğü:

Bitkinizin gelişiminde ciddi gerileme ve solgunluk varsa siyah kök çürüklüğü başlamış demektir. Kabuk meydana gelerek siyah ya da kahverengi renk alır. Bu durumla mücadele edebilmek için saksı toprağının aşırı nemli olmasından kaçınılmalıdır.

3- Külleme Hastalığı:

kullenme

Küllenme Hastalığı

Bitkinin genellikle yapraklarında, yaprak sapında, çiçek sapında ve gövdesinde görülür. Pudra şeklindedir. Bitkinizde hemen farkedilir. Bulaştığı yerde solgunluk meydana gelir. Bu hastalığa yakalanan bitkilerde çiçeklenme olmaz. Varsa da durur. Kurak ve çok sıcak havalarda hastalık daha da çok yayılır. Bu hastalıkla mücadele için bitki nemli ve aşırı kurak ortamlardan uzak tutulmalıdır. Yapraklara su püskürtülmemeli ve aşırı sulamadan kaçınılmalıdır. Üstten sulama yapılmamalı. Hasta olan kısımlar bitkiden hemen uzaklaştırılmalıdır. Sağlıklı kısımlardan hemen çelik alınarak bitki her ihtimale karşı kurtarılmalıdır.

 

4- Kurşuni Küf Hastalığı:

Bitkinin yaprak ve gövdesinde görülür. Fazla nemli ortamlarda yaprak ve gövdede gri bir küf tabakası oluşur. Çiçeklerde küçük koyu renkli lekelenmeler başladıysa bilin ki bu hastalık bitkinize bulaşmış durumdadır. Yüksek sıcaklık ve nemli ortamlar hastalığın ilerlemesinde en önemli etkenlerdir. Mücadelesi için bulunduğu ortamın nem ve sıcaklık değerleri ortalama miktara çekilmelidir. Hastalığın bulunduğu kısımlar bitkiden uzaklaştırılmalıdır. Yayılıcı bir hastalıktır. Dikkat edilmesi gerekir.

5- Yaprak Bitleri:

Yaprak bitleri küçük parazitlerdir. Bitkinin yaprağının özsuyunu emerek gelişir ve yaprakların kurumalarına neden olur. Ayrıca yapraklarda kıvrılmalar veya şişkinlik gibi durumlar varsa bu zararlılar bitkinize dadanmış demektir. Mücadelesinde insektisitler kullanılmalıdır.

6- Kırmızı Örümcekler:

Bitki yapraklarının altında üreyen bir zararlıdır. Yaprakların özsuyunu emerek beslenirler. Salgıladıkları maddelerden dolayı bitki yapraklarında sarı, kahverengi ve beyaz lekelenmeler meydana gelir. Eğer müdahale edilmezse tüm yapraklar kurur. Mücadelesinde ilaçlama yapılması gerekir. Özellikle bitki yapraklarının alt kısımları ilaçlanmalıdır.

25

Şubat
2018

Begonya Nasıl Üretilir

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: Bitki Bakımı  |  Yorum: Yok   |  

Begonya kolay çoğaltılabilen bir bitkidir. Çoğu yetiştirici begonya nasıl üretilir sorusunun cevabını bilmemektedir. Bu yazımızda begonya nasıl üretilir sorusuna cevap arayan yetiştiricilerimiz için bazı bilgiler hazırladık.

Begonyanın üretimi genel olarak üç şekilde olur. Tohumla üretim, çelikle üretim ve yumru ile üretimdir. Üretimi türlerine göre çeşitlilik gösterse de bu üç yöntemi tüm türlere rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Begonya Nasıl Üretilir?

1-Tohumla Üretim:

Tohumla üretimde sadece yumru ve çiçek begonyalar üretilebilir. Çiçek begonyaların Nisan ayı gibi çiçek açmasını istiyorsak Kasım – Aralık gibi tohumların ekimini yapmamız gerekiyor. Ekilecek olan tohum kasalarına tohumlar atılır. Çiçek begonyaların tohumları küçük olduğundan dolayı tohumları kasalara attıktan sonra sadece elimizle bastırmamız yeterli olacaktır. Fazla derine iterseniz tohumların çimlenmesi zor olacaktır. Buna dikkat etmeniz gerekiyor. Küçük tohumlar yüzeye yakın kalmalı. 20-22 C derece sıcaklıkta 15-20 gün içerisinde çimlenme gerçekleşecektir.

Yumru begonyaların tohumları ise ocak ve şubat ayında ekilir. Ortam sıcaklığı 20-22 C derece olduğunda 10-15 günde çimlenme görülür. Fideler iki kere viyollere şaşırtıldıktan sonra küçük saksılara alınırlar. Ekimden yaklaşık altı ay sonra kadar çiçekli bitkiler elde edilir.

2- Çelikle Üretim:

celik

Yaprak Çeliği(Begonya Nasıl Üretilir)

Yaprak begonya ve çiçek begonyalar çelikle üretilebilirler. Büyük yapraklı rex begonyalar yaprak çeliği yöntemi ile üretilirler. Mayıs ve haziran ayları yaprak çeliği yöntemi için uygun zamanlardır. Olgun bir yaprak seçilir ve altındaki damar keskin bir bıçak yardımı ile kesişim noktasından çizilir. Daha sonra yaprak eşit miktarda kum ve turba karışımından oluşan kompost veya perlite tüm yüzeyi temas edilecek şekilde yatırılır. Temasın çok iyi olması lazım. Yoksa köklenme sağlanmaz. Bunun için kürdan, iğne ya da çivi gibi maddelerle yaprakların köşelerinden karışıma tutturma işlemi yapılır. Cam ya da naylonla üzerini kapatmayı unutmayın. 5-6 haftada köklenme gözlenir.

Eğer elinizde büyük yapraklı begonyalar varsa bu begonyadan büyük bir yaprak alınır. Bu yaprak 4-5 parçaya keskin bir bıçak yardımı ile ayrılır. Parçalar kare şeklinde kesilir. Hazırlanan komposta bu yapraklar tüm yüzeyi temas edecek şekilde serilir ve köklendirilmesi sağlanır.

Rex begonyalar yaprak saplarından alınan çelikle de üretilebilir. Alınan yaprak sapları köklendirmek ortamına dikilerek de üretim yapılabilir. Yaprak sapı ile alınan çelikler köklendirme ortamına ekilirler. Bu şekilde üretim yapılabilir.

3- Yumru ile Üretim:

yumru

Yumru İle Üretim (Begonya Nasıl Üretilir)

Yumru begonyaların üretiminde kullanılır. Yumru gövdeler çok yıllıktır ve gelişimine toprak altında devam ederler. İlkbaharda gelişen yumru begonyalar sonbahardan sonra kış aylarını toprak altında geçirir ve baharla birlikte tekrardan yeşerirler. Bu yumruları yerlerinden alıp kuru perlit veya torf içinde 4-10 C derece aralığında bir ortamda kışın saklanır. Diğer yıl dikilmek üzere bekletilir.

Yumrular ekileceği zaman yumruların gözenekleri kontrol edilir. Gözenekler yukarı gelecek şekilde ekilir. Saksılara ekilen yumruların üzeri harç ile hafifçe örtülür. Düzenli olarak sulama işlemi yapılır. Yaklaşık iki hafta sonra sürgünler belirir. Sonrasında yapraklar oluşarak yeni bitkimiz büyümeye başlar.

 

20

Şubat
2018

Guzmania Nasıl Çoğaltılır | Guzmania Üretimi

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: Bitki Bakımı  |  Yorum: Yok   |  

Guzmania nasıl çoğaltılır sorusuna yanıt bulabileceğiniz bir yazı hazırladık. Guzmania evlerde ve bahçelerimizde yetiştiriciliğini yaptığımız eşsiz bir bitkidir. Üretimini yapmak isteyen yetiştiricilerimizin en çok merak ettiği konulara arasında guzmania nasıl çoğaltılır sorusu akla gelmektedir.

Guzmania bitkisinin üretimi ki yöntemle olur. Bunlardan birincisi tohum yöntemi ikincisi ise ayırma yöntemidir. Tohumla üretim fazla zaman almasından dolayı en çok ayırma yöntemi kullanılmaktadır. Ancak burada tercih bitki severlere kalmıştır. Sıfırdan yeni bir bitki yetiştirmek için tohumla üretim yöntemi kullanılmaktadır.

Guzmania Nasıl Çoğaltılır

1-Ayırma ile Üretim Yöntemi :

saksi-degisimi

Guzmania Saksı Değişimi

Guzmania bitkisinin ayırma yöntemi için en uygun zaman Nisan ayı olarak seçilir. Ayırma yöntemi ile üretimde çok yaprak oluşturmuş olgun kısımlar kök kısmından keskin bir bıçakla ayrılır. Alınan bu kısımlar hemen başka bir saksıya alınmalı, fazla zaman geçirilmemelidir. Burada dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise ayrılan bitkinin kesilen kısmının çürümemesi için odun kömürü tozu sürülür ve mantar gibi hastalıkları önlemek için ise ilaç verilmelidir.

Saksıya alınan kısım hemen büyüyerek çiçek açabilir duruma gelecektir. Ancak ayırma yönteminin tohumla üretime nazaran eksikliği vardır. Bu eksiklik fazla çoğaltım yapılmak istendiğinde ayırma yönteminin yetersiz kalmasıdır. Tohumla üretim her ne kadar uzun sürse de istenilen miktarda bitki yetiştirilebilir. Ancak ayırma yönteminde böyle bir durum söz konusu değildir.

2-Tohumla Üretim Yöntemi:

Tohumla üretim yapmak için tohum kalitesinin çok iyi olması gerekir öncelikle. İyi beslenmiş, iyi vasıflı, hastalıklardan korunmuş, zararlı haşerelerden yara almamış tohum seçimi çok önemli. Eğer daha önceden bitkinizden tohum almak istiyorsanız bitkiye çok iyi bakmanız gerekiyor. Olgunlaşan tohumlar dikkatlice toplanmalı.

Sonrasında tohumun ekileceği toprağın çok iyi hazırlanması ve bakımının çok iyi yapılması gerekmektedir. Tohum ekmek için dikkat edilecek en önemli husus bahçe toprağının kullanılmamasıdır. Sıkı topraklarda kökler sıkışır ve su ile boğulurlar. Ortamın sıcaklık ve nem değeri de uygun olmalı ve iyi ayarlanmalıdır.

Tohumla üretimde çok sayıda bitki yetiştirebilirsiniz. Ayırma yönteminde ise sınırlı sayıda üretim yapabilirsiniz. Tohumla üretim uzun sürer ve sabır gerektirir. Ayırma yönteminde ise kısa süreli sonuç alınır ancak çok fazla üretim yapma imkanı yoktur.

Faydalı olması dileğiyle…

19

Şubat
2018

Guzmania Saksı Değişimi Nasıl Yapılır | Saksı Değişimi

Yazar: cicekvebitki  |  Kategori: Bitki Bakımı  |  Yorum: Yok   |  

Saksı bitkileri yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olan guzmania bitkisinin saksı değişimi önemli bir konu. Guzmania saksı değişimi konusunda önemli noktalara değinmeye çalıştık bu yazımızda.

Guzmania bitkisi için saksı değiştirme işlemi oldukça önemlidir. Guzmania saksı değişimi konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Guzmania Saksı Değişimi

saksi-degisimi

Guzmania Saksı Değişimigereken belli başlı hususlar vardır. Birçok bitki sever buna dikkat etmediğinden ya da bu konuda bilgisiz olmasından kaynaklı olarak bitkisinin zarar görmesine ya da ölmesine neden olabilmektedir.

Saksı değiştirmenin iki önemli sebebi vardır. Bunlardan birincisi belli bir miktar sonra saksı toprağındaki besinin azalması ve artık bitki için yetersiz kalmasıdır. Bir diğeri ise bitki köklerinin gelişerek artık saksıya sığmama durumudur. Bu durumda saksı bitki için küçük gelecek ve değişim gerekecektir.

Guzmania bitkinizin saksı değişimini 2-3 yılda bir yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ilk konu ne zaman değişmesidir. Hangi ay saksı değişimi yapılmalı bu önemlidir. Sıcak aylar başlamadan önce saksı değişimi yapılmalı. Nisan ayı saksı değişimi için ideal olacaktır.

Öncelikli olarak saksı ebatından bahsedelim. Saksı değişimi yaparken bitkinizin kök ve gövde gelişimi düşünülerek eski saksıya nazaran en az 1 numara büyük saksı ile değişim yapılmalıdır. Ancak çok büyük saksı almaktan kaçınmalısınız. Çok büyük saksı bitkinin gelişimini kötü yönde etkiler bunu da unutmamak gerekir. Şöyle ki; büyük saksılarda kök gelişimi olumsuz etkilenir ve sulama yaparken saksı büyük olacağından bitkinin isteğinden fazla su verilir. Bu durumda aşırı sulamadan dolayı bitkinin ölmesine neden olabilmektedir.

guzmania

Guzmania

Guzmanianın saksı değişimini yaparken öncelikli olarak toprak nemlendirilir. Bitkinin kök boğazı sol elin yüzük parmağı ile orta parmağı arasına alınır. Bir yandan da sol elin avuç içi saksı toprağını tutar ve saksı ters çevrilir. Bir kenarı hafifçe yere vurularak toprağın çıkması sağlanır. Saksı elle çıkarılır. Toprağın dağılmamasına özen gösterilir. Köklerde çürüme, fazlalık dallar gibi kısımlar varsa bunlar özenle temizlenir.

Yeni saksıya dikim ise; bitki sol el ile saksının ortasına gelecek biçimde tutulur. Sağ elle kök yumağı ile saksı arasında kalan boşluğa yeni hazırlanan harç dökülür. Boşluk kalmaması için iyice kenarlar bastırılır. Daha sonra saksı tabanı üzerinde birkaç kez masaya vurularak iyice oturması sağlanır.

Saksının tamamını toprakla doldurmayın. Sulama için biraz yer bırakın. İşlemi bitirdikten sonra toprak tamamen nemlenene kadar su verin. Daha sonraları bu suyu azaltın. Yapraklarına ise bol bol su püskürtün.

Saksısını değiştirdiğiniz guzmanyanızı kesinlikle doğrudan güneş alan bir yere bırakmayın. Yarı gölgelik alanları tercih edin.

Faydalı olması dileğiyle…Tm Haklar Sakldr - Çiçek ve Bitki
Yazlar kaynak belirtilmeden kullanlamaz.

Hobiler Hobiler
?>