Begonya Bakımı ve Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Begonya Bakımı ve Yetiştiriciliği

Begonya dünyanın pek çok ülkesinde hem ticari hem de iç mekan süs bitkisi olarak yetiştirilen saksı bitkilerindendir. Çiçeklerinin  ve yapraklarının güzellikleri ve birbirlerine uyumu ile harika bitkiler arasındadır. Begonyanın birçok türü vardır. Bazı türleri sadece yapraklarının güzelliğinden dolayı yetiştirilirler. Begonyalar renklerini uzun süre korumalarından, dayanıklı olmalarından dolayı evlerde ve bahçelerde, parklarda sık kullanılan iç mekan süs bitkisidir.

Begonya dünyanın hemen her yerinde yetiştirilmektedir. Ayrıca kesme çiçekçilikte de çok önemli bir yere sahip olan bir bitkidir. Dekoratif çiçekleri için yetiştirilmektedir. Tüm dünyada yoğun bir şekilde ticareti yapılmaktadır. Kesme çiçekçilikte çok önemli bir yere sahip olan bu güzel bitkiyi evlerinizde ve bahçelerinizde de rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

BEGONYA ÇİÇEĞİNİN İSTEKLERİ :

1- Sıcaklık :

Yaprak begonyalar en iyi gelişimi 15-18 C derece sıcaklık aralığında gösterirler. Kışın ise sıcaklığın 13 C derecenin altına düşmemesi gerekmektedir.

Çiçek begonyalar ise gündüz en fazla 23 C derecede durabilirler. Gece ise 15 C derece civarı sıcaklık yerinde olacaktır.

2 – Nem Oranı :

Begonyalar orta derecede nem isterler. Bu nem ihtiyacını gidermek için yaz aylarında yapraklarına su püskürtmek iyi olacaktır.

3 – Işık  :

Yaprak begonyaları yarı gölge yerlerden hoşlanırlar. Direk olarak güneş ışığından ya da çok ışık alan yerlerden hoşlanmazlar. Böyle yerlerde yapakları zarar görür ve yapraklarının renkleri solmaya başlar. Ancak eğer bitkinizde fazladan yaprak dökülmeleri görülmeye başlandıysa; doğrudan güneş ışığı almayan, dolaylı yoldan aydınlanan yerlere bitkinizi koymalısınız.

Çiçek begonyalar ise aydınlık yerlerden hoşlanırlar. Çok çiçeklenmeleri için aydınlık yerler çiçek begonyaları için oldukça idealdir.

4 – Saksı Değiştirme :

Tüm begonya türlerinde genelde saksı değiştirme işlemi Mart-Nisan aylarında yapılır. Saksı değiştirme sırasında kullanılacak toprak karışımı; 2 kısım tınlı toprak, 1 kısım turba,  1 kısım yanmış ahır gübresi ve 1 kısım kum karışı begonyalarınız için ideal karışım olacaktır. Ayrıca unutulmamalıdır ki; yeni saksınız eski saksınızdan 1 ya da 2 numara büyük olmalıdır. Drenaj deliklerinin de kesinlikle bulunması gerekir.

5 – Sulama :

begonya-yetiştiriciliği

Yaprak Begonya

Çiçek begonyalarınızı yazın bol bol sulamanız gerekecek. Özellikle de çiçek açma dönemlerinde. Ayrıca çok sıcak ve kuru havalarda begonyalarınızın yapraklarına su püskürtmeniz de çok iyi olacaktır. Kışın ise tam tersi olarak su miktarı azaltılmalıdır. Toprak yüzeyinin nemli kalması yeterli olacaktır. Kışın begonyanıza kesinlikle soğuk su vermeyin. Soğuk su begonyanızın hastalanmasına neden olacaktır. Bunun yerine dinlendirilmiş, oda sıcaklığında ve kireçsiz su vermeniz begonyanızın gelişimi için oldukça iyi olacaktır.

6 – Budama :

Budama işlemi begonyalarınız için önemlidir. Budama işlemi yapılmazsa begonyanızın gelişimi yavaşlayacak, bitkinizin gelişimi olumsuz yönde etkilenecektir. Daha sağlıklı ve güzel begonyalar için bilinçli ve düzenli budama işlemi yapmalısınız. Begonyalarınızda kuruyan, çürüyen yaprak ve çiçekleri sapları ile birlikte keskin bir bıçak ya da bahçe makası ile dikkatli bir şekilde keserek bitkinizden uzaklaştırmalısınız.

 

begonya,begonya yetiştiriciliği,begonya bakımı,begonia,begonya istekleri


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply