Arokarya Ağacı Bakımı ve Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Arokarya Ağacı Bakımı ve Yetiştiriciliği

Arokarya Ağacı Arokaryagiller ailesinden olan örnek bir bitkidir. Bitkinin anavatanı Yeni Gine, Güney Amerika ve Avusturalya’dır. Arokarya her dem yeşil kalabilen, yaz kış yapraklı kalan, soğuklara karşı oldukça dayanıklı ve kozalaklı bir bitkidir. Yaklaşık olarak 18 türü bulunmaktadır. Bitkinin boyu genelde türlerine göre değişiklik göstermekte, 3 ile 45 metre arasında boylanabilmektedir. Oldukça dekoratif ve güzel yapraklara sahip bir bitkidir. Sarmal şekilde dizili, üçgen kesitli, koyu yeşil renge sahip yaprakları vardır. Ayrıca yeşil renkli kozalakları da vardır. Ancak kozalaklar olgunlaştıkça kahverengine döner ve bu ona oldukça güzel görünüm kazandırır. Arokaryalar bahçeleriniz için oldukça güzel ve ideal ağaç türleridir.

İSTEKLERİ : 

Arokaryalar; bazı türleri don olaylarına karşı dayanıklı, birkaç türü ise ılıman iklim bitkisi olmasından dolayı don olaylarına karşı hassastır. Bu ağaçların soğuk ya da kurutucu özelliğe sahip rüzgarlardan korunaklı olan ve bol güneşli, çevresi açık ortamlara dikilmesi gerekmekte.

Toprak isteği bakımından geçirgen, süzek ve bitek toprakları sever. Ayrıca toprak karakterinin nemli olması da gerekmektedir. Toprak neminin sağlanması bitki açısından oldukça önemlidir. Toprağının humus bakımından zengin hale getirilmesi de iyi olacaktır.

Arokarya yetiştiriciliğinde dikkat etmeniz gereken bir nokta da; bitkinin bozulmuş, hastalanmış veya kurumuş bir dalını hemen budamanızdır. Bundan başka bir budama yapmanız önerilmez.

ÜRETİMİ : 

Bitkinin üretimi iki şekilde olmaktadır. Birincisi tohum yöntemidir ki bu yöntem çok uzun zaman olmasından dolayı tercih edilmez. İkincisi ise Çelikle üretimdir. Bu yöntem en sık tercih edilen yöntemlerden birisidir. 7-10 cm uzunluğunda çelikler hazırlanır. Çeliklerin daha çok dikine uzayan sürgünlerden alınması önerilir.

arokarya-agaci

Arokarya Ağacı Yetiştiriciliği

 


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply