Arap Yasemini Çiçeği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Arap Yasemini Çiçeği

Arap yasemini güle benzeyen dış mekan süs bitkisidir. Anavatanı Filipinler olarak bilinen bu güzel süs bitkisi bahçe için tavsiye edebileceğim ideal bitkiler arasındadır. Ülkemizde daha çok Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştiriciliği yapılıyor. Çiçeklerinin kokusu çok güzeldir. Arap yasemini bitkisinin bir diğer adı da Ful bitkisidir. Daha çok tek başına ful denir.

Arap yasemini sıcak bölgeleri sever. Soğuklara karşı dayanıklı değildir. Bu yüzden ancak Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir genelde. Soğuklarda çabuk etkilenip hemen bozulabiliyor. Çalı türü bir bitki Arap yasemini. Bu yüzden ara ara budamasını yapmanız bitkinin gelişimi açısından çok faydalı olacaktır.

Genelde güneşli ve aydınlık yerleri çok sever. Gölgelik yerlerde pek çiçek açmadığını ve bodur kaldığını göreceksiniz. Bu yüzden bahçelerinizde daha çok aydınlık, bol güneş alan yerleri tercih edebilirsiniz. Çiçekleri genelde beyaz renklidir. Çok güzel kokar. Güzel budanması ile çok güzel görünüm elde edebilirsiniz. Çiçekleri genelde katmerlidir.

Bitkinin çiçeklenme zamanı genelde yaz aylarının başından sonbaharın sonlarına kadar devam eder. Uzun zaman çiçekli kalması çok iyi birşeydir. Eğer bol çiçeklenmesini istiyorsanız kesinlikle budamasını yapın.

Toprak isteği bakımından genelde organik maddece zengin yani humuslu, geçirgen karakterli toprakları tercih edin. Ayrıca toprağının nemli karakterde olması da gerekiyor. Toprak nemi bitkinin iyi gelişim göstermesi için çok önemli.

Bitkiyi isterseniz büyük bir saksıda yetiştirip balkonda da güzel bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Bu konuda tercih tamamen size kalmış.

Sulama konusuna gelince; toprak yüzeyinin kurumasını görünce sulamasını yapın. Toprak kuruluğuna göre kontrol edin ve sulamasını yapın. Sulama konusunda o kadar da hassas bir bitki değildir. Ancak susuz da bırakmayın.

ful-bitkisi

Arap Yasemini - Ful Bitkisi

 


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply