Ada Soğanı Bitkisi Yetiştiriciliği | Çiçek & Bitki
Bu Site Alan Adı İle birlikte satılıktır.

Ada Soğanı Bitkisi Yetiştiriciliği

Ada soğanı bitkisi dış görünümü oldukça güzel ve dekoratif duran hoş bir bitkidir. Şerit şeklinde olan yaprakları bitkinin görünümünü oldukça güzelleştirmektedir. Laleye benzer soğanları olan soğanlı bir bitkidir. Bitkinin sap üzerinde açan çok güzel çiçekleri vardır. Bu çiçekler bitkinin türüne göre değişmekte ve genellikle mavi renginde açmaktadır.

Bitkinin çiçeklenme dönemi genelde ilkbaharın sonları ile yaz aylarıdır. Yaz aylarının sonuna doğru yavaş yavaş çiçeklerini dökecektir. Bitkinin anavatanı Akdeniz bölgesi olmasından dolayı daha çok ılıman iklim türüne alışıktır.

Bitki toprak isteği bakımından drenajı iyi yapılmış, geçirgen ve nemli karakterli toprakları sever. Toprak karışımına turba ve kum ilavesi yapmak da toprak kalitesini artıracaktır.

Bitkinin üretimi genelde soğanları vasıtasıyla olmaktadır. Aynı lale yetiştiriciliği gibi yetiştirilmesi gerekir. Soğanları ekilirken toprak yüzeyine yakın olmalıdır. Çok fazla derine ekilmesi bitkinin çimlenmesini engelleyebilir.

Daha çok yarı gölge yerleri seven bir bitkidir Ada Soğanı. Bu yüzden gölgelik, güneş almayan yerlerde bitkinin gelişimi çok kötü olacaktır. Yetiştireceğiniz yerin yarı gölge ya da açık alan olmasına dikkat ediniz.

adasogani

Ada Soğanı

ada-sagani

Ada Soğanı Bitkisi

ada-sagani

Ada Soğanı Bitkisi

 

 


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply